Fiskální útes
Barack Obama včera večer uvedl, že neuzavře žádnou dohodu o fiskálním útesu, dokud kongres neakceptuje zvýšení daní. Prezident Barack Obama zůstává velmi neústupným ve svých postojích, hlavně díky opojnému pocitu ze znovuzvolení.
Zvýšení daní a ponížení výdajové stránky rozpočtu se musí dohodnout do konce prosince. Opatření by měla začít platit již v lednu a tak politikům moc času ke kompromisu nezbývá. Fiskální útes je hrozba, která by mohla silně ohrozit americkou ekonomiku a srazit ji opět do recese. Obama se tak může stát prezidentem, který pošle USA zpět do roku 2009 nebo prezidentem, který nastartuje novou dekádu.
Obama trvá na zvýšení daní pro jednotlivce s příjmem nad 200 000 dolarů ročně a pro ženaté páry s příjmem přesahujícím 250 000 dolarů ročně. Republikáni se postavili proti zvyšování daně z příjmu a dodávají, že žádné zvýšení daně nikdy ekonomiku nenastartovalo. Nicméně je velmi pravděpodobné, že republikáni nakonec odhlasují zvýšení daní výměnou za významnější snížení výdajů.
Obama také velmi jasně uvedl, že chce navýšit rozpočtový limit a bude o tom s republikány jednat příští týden. Spojené státy letos dosáhnou dluhového stropu ve výši 16,4 bilionu dolarů. V USA by se tak navyšoval dluhový strop již po několikáté. Za vládnutí Baracka Obamy by šlo již o druhé navyšování.
Evropa
Na úterní schůzce ministrů financí EU se jednalo hlavně o ECB a jejích nových pravomocech. Německo a Francie, dříve velcí spojenci, nenašli společnou řeč v jednáních o ECB jakožto supervizora nad bankovním sektorem
„Čas běží a je potřeba najít společnou řeč a dokončit legislativní proces pro bankovnictví v EU" řekl německý ministr financí Wolfgang Schaeuble a zároveň přiznal, že Německo nepodpoří plány, které staví ECB do pozice supervizora.
Francouzský ministr financí Pierre Moscovice společně s ECB protestovali proti odmítavým názorům Berlína. Jedinou správnou cestou podle Francie je centrální bankovnictví a unifikace kroků v tomto sektoru. Jen to může dle Paříže postavit bankovní sektor opět na nohy.
Ministři budou pokračovat v jednáních 12. prosince a 13. prosince na summitu evropských lídrů.
Dnes nás čeká hodně zajímavých zpráv z obou ekonomik. Jednou z nich je i aukce 10letých španělských dluhopisů. Španělsko by se rádo setkalo se stejnou nákupní horečkou jako v pondělí Řecko. V dopoledních hodinách budou zveřejněny výsledky Indexu nákupních manažerů ze sektoru služeb eurozóny a Velké Británie. Eurozóna by měla podle odhadů zůstat v kontrakci i v tomto sektoru.
V USA si dnes musíme dát pozor na „ ADP výkaz národní zaměstnanosti". Později pak vydá agentura Markit's index ISM v nevýrobním sektoru.
EUR/USD
Eurodolar včera uzavřel nad klesající trendovou čárou spojující vrcholy z května a srpna 2011.
Dnes ráno vystoupal až k předchozím vrcholům na 1,3125 a překonal tak 6týdenní maxima. Zde by se mohl z technického hlediska dostat trochu pod tlak. Zóna mezi 1,3120 a 1,3160 bude kritická pro další posilování eura. Nárůst za poslední dny byl velmi strmý, a proto je možné, že si euro trochu oddechne, předtím než bude dále pokračovat v růstu. V posilování mu pomáhá hlavně výše zmíněná debata o fiskálním útesu v USA.
Menší korekce by mohla euro posunout zpět někam k 1,3075 a poté navázat na posilování. Na grafu vidíme divergence na MACD a RSI, které by mohly znamenat tento menší propad.