Evropa
Prezident ECB Mario Draghi včera na tiskové konferenci oznámil, že Evropská centrální banka (ECB) zachová stávající úrokovou sazbu na rekordním minimu 0,75 procent.
Tentokrát ale investoři soustředili více svou pozornost na to, jaký ekonomický výhled zemím společné měnové unie ECB přinese.
Evropská centrální banka předpovídá zpomalení ekonomiky o 0,5 procenta v tomto roce, což je zhoršení o 0,4 procenta od zářijové předpovědi. ECB také změnila výhled na rok 2013, kdy z původně očekávaného růstu nyní predikuje vývoj v rozmezí od poklesu 0,9 procenta po růst 0,3 procenta. Banka tak svou predikcí následuje Evropskou komisi, která také v listopadu ponížila ekonomický výhled eurozóny pro příští rok.
ECB změnila i předpověď inflace na příští rok, a to z původního 1,9 procenta na 1,6 procenta.
Draghi dále přiznal, že vedení banky jednalo o zavedení záporné úrokové sazby, ve snaze donutit banky, aby nehromadily peníze, ale půjčovaly je k podpoře ekonomiky.
Evropské centrální bance se nepodařilo přesvědčit investory o pokroku v boji proti dluhové krizi a neustále zhoršující se predikce indikují, že ECB nemusí mít situaci úplně pod kontrolou.
Euro po zveřejnění negativního výhledu růstu ekonomiky pro příští rok oslabilo. Společná měna reagovala prudkým výprodejem a dostala se na měsíční minimum 1,2950 vůči dolaru.
USA
V Americe byl včera zveřejněn týdenní údaj o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Celkový počet žádostí klesl o 25 000 na 370 000. Dostali jsme se tak na čísla srovnatelná se situací před bouřkou Sandy.
Dle názoru odborníků pokles v žádostech o podporu přišel příliš pozdě na to, aby ovlivnil dnešní NFP report (měsíční změna počtu pracovních míst mimo zemědělství), kde se právě očekává pokles pracovních míst v listopadu. Nejdůležitější report z americké ekonomiky pravděpodobně nepřinese pozitivní novinky. Očekává se růst pouze o 93 000 namísto říjnových 171 000.
Listopadový NFP report bude pravděpodobně nejhorší za posledních 5 měsíců, a to díky bouřce Sandy, která poničila nejhustěji obydlené východní pobřeží.
Míra nezaměstnanosti, která bude zveřejněna společně s NFP reportem se očekává beze změny tedy 7,9 procenta.
V USA dále zuří boj o fiskální útes. Republikánům se stále nedaří najít společnou notu s demokraty, což by dnes společně s negativním NFP reportem mohlo dolar oslabit.
Dnes si musíme dát pozor hlavně již na zmiňovaná data z USA vyhlašovaná ve 14:30. První pátky v měsíci bývají náchylné k velkým pohybům, proto je třeba být v odpoledních hodinách maximálně pozorný.
Ještě před zveřejněním série makrodat z USA nás v 11:00 hod. čeká proslov šéfa ECB - Maria Draghiho - na bankovní konferenci v Budapešti. Ten, jak již ze zkušeností víme, umí také zahýbat cenou eura.
Na grafu vidíme, že i přes neznalost vlivu fundamentů se dalo včera úspěšně obchodovat. První dlouhá medvědí svíce vrátila cenu zpět pod trendovou čáru a zastavila se téměř přesně na supportu 1,3000. Po takových jasných svících většinou trend pokračuje v setrvačnosti. Druhá medvědí svíce se dostal až k Fibonacciho hladině 38,2 a tam konsolidovala. Během asijské seance trh další vývoj nenaznačil. Eurodolar stále nevytvořil nižší low, proto je možné, že dnes bude pokračovat v růstu a zkoriguje včerejší ztráty. Propadne-li se cena pod Fibonacciho hladinu 50, tak bych to považoval za signál pro prodej a změnu střednědobého trendu.