Výnosy 10letých italských dluhopisů se dnes rapidně zvýšily o 36 bazických bodů na konečných 4,87 procenta a zareagovaly tak na rezignaci premiéra Maria Montiho. Ten ji oznámil v předstihu o víkendu a podmínil ji schválením rozpočtu pro rok 2013. Momentálně visí ve vzduchu otázka, kdo povede třetí největší ekonomiku eurozóny po únorových volbách? Monti byl považován za schopného ekonoma a hlavně politika, který dokázal prosadit významné reformy v Itálii a uklidnit tak trhy po vládě skandály proslaveného Berlusconiho.
Někteří analytici se domnívají, že ve všem má znovu prsty slavný Silvio Berlusconi a dávají mu tak za vinnu nestabilitu politického systému.
Ranní slabá ekonomická data z eurozóny jenom podpořila nervozitu na euru. Průmyslová produkce Francie v říjnu klesla o 0,7 procenta, přičemž analytici očekávali růst ve výši 0,4 procenta. Špatná data přišla i z Německa, kde vlažný růst vývozu snížil Německu přebytek obchodní bilance na nejnižší úroveň za posledních půl roku, a to na hladinu 15,2 mld. eur.
Euro se v ranních hodinách obchodovalo v blízkosti pátečních minim. Odpoledne pak dokázalo trochu posílit a prorazit konsolidační pásmo a vyplnit tak ranní gap. Dále bychom mohli pokračovat v poklesu, čemuž nasvědčuje i medvědí divergence na stochastiku. K obratu trendu nahoru musíme nejdříve prorazit Fibonacciho hladinu 38,2 a vytvořit vyšší high.