Export Číny si během listopadu pohoršil a zdůraznil tak potřebu země zaměřit se spíše na domácí poptávku, která bývá často domácími výrobci soustředícími se na produkci do zahraničí přehlížena.
Čínský export do Spojených států amerických meziročně zpomalil o 2,6 procenta a jde tak o první pokles od února 2011. Vývoz do Jižní Koreje klesl poprvé od dubna a export do Evropy se v listopadu meziročně propadl o 18 procent. Celkově si tedy Čína pohoršila u všech největších odběratelů a její bilance dosáhla v listopadu přebytku 19,6 mld. USD, což je o 12,4 mld. USD méně než v říjnu a nejmenší od letošního května.
Komunistická strana nově vedená Xi Jinpingem se teď musí pokusit o snížení závislosti Číny na exportu a přílivu investic ze zahraničí. Ty v listopadu meziročně stouply o 20,7 procenta, přičemž se očekávalo, že dosáhnou úrovně 21 procent. Pekingský analytik Ren Xianfang prohlásil, že slábnoucí výkonnost exportu odkrývá slabiny čínské ekonomiky, která v posledních letech rostla hlavně díky investicím do infrastruktury. Ke zrychlení růstu je potřeba nastartovat domácí poptávku.
Nezaměstnanost ve městech překonala hranici 8 procent a tento rok se tak téměř zdvojnásobila. Čínská městská nezaměstnanost je jedinou veličinou měřící počet nezaměstnaných v Číně a nezahrnuje odlehlé provincie s menší hustotou obyvatel.
Spotřebitelská inflace měřená indexem CPI (Index spotřebitelských cen) se meziročně i v listopadu držela na hranici 2 procent. Cílem vlády však zůstává hranice kolem 4 procent. Ceny spotřebního zboží klesají již 9 měsíců v řadě. Společnost Caterpillar, největší výrobce těžebního vybavení na světě, předpokládá zotavení čínské ekonomiky a očekává další růst Číny v důsledku snahy vlády o větší migraci Číňanů do měst.
Čínská národní banka by měla tento týden zveřejnit údaje o peněžní zásobě měřené peněžním agregátem M2 a o výši nově poskytnutých půjček za minulý měsíc.
Index bohatství – Giniho koeficient
Giniho koeficient, který obecně měří příjmovou nerovnost, se v Číně pohybuje okolo hodnoty 0,61. Pro vysvětlení Giniho koeficient nabývá hodnot od 0 do 1. Čím více se hodnota blíží k 0, tím se rozdělení důchodů blíží absolutně rovnostářskému, tedy nejsou relativně vysoké rozdíly v příjmech jednotlivých domácností. Naopak koeficient blížící se k hodnotě 1 by poukazoval na stav absolutní nerovnosti. Společnost s vyšším Giniho indexem je charakteristická velkými rozdíly v příjmech jednotlivých domácností. V České republice je tento index na úrovni cca 0,25 a průměr Evropské unie je cca 0,31.
Komunistická strana chce snížit tuto nerovnost mezi chudými a bohatými bojem s korupcí. Snížení nerovnosti je tak jednou z největších výzev pro druhou největší ekonomiku světa.
(Zdroj: Bloomberg)