Politici si na konec roku nechali k jednání pěkně těžká témata

12.12.2012 | , BOSSA
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Poslední letošní zasedání Fedu
Celý svět dnes čeká na prohlášení americké centrální banky (Fed) o nových krocích v americké monetární politice. Na konci roku končí operace Twist a je otázkou, zda přijde další stimul do ekonomiky. Odborníci očekávají, že Fed oznámí začátek nových nákupů státních dluhopisů v hodnotě 45 miliard dolarů měsíčně a bude tak chtít podpořit růst americké ekonomiky.
Fed by se tak zavázal k velkým stimulům do ekonomiky, protože momentálně již nakupuje hypotéční dluhopisy v hodnotě 40 miliard dolarů měsíčně. Avšak ani politici s tímto nemají problém a očekávají od toho hlavně posílení pracovního trhu, který sice dosáhl zlepšení v listopadu o 0,2 procenta, ale podle analytiků je tento údaj zkreslený odchodem mnoha lidí do důchodu.
Zprávy z Fedu by měly přijít až v 18:30 a ve 20:15 vystoupí šéf Fedu Ben Bernanke.

Fiskální útes
Včera večer spolu jednali lídři demokratů a republikánů. Obama ustoupil na svých požadavcích a ponížil částku, kterou by měly Spojené státy vybrat na daních během příštích 10 let, a to z 1,6 biliónu na 1,4 biliónu dolarů. Na tuto nabídku reagoval šéf republikánů Boehner s prohlášením, že jestliže Obama dokáže poskytnout více detailů o ponížení výdajové stránky, tak se mohou dohodnout. Boj o nový rozpočet se tak nejspíše blíží k nalezení konsensu.
„Stále čekáme na Bílý dům, až se konkrétně vyjádří k výdajům, které chce seškrtat," řekl dnes Boehner.
Obama i Boehner se shodli na snížení deficitu o 4 bilióny dolarů během příštích 10 let, ale rozcházejí se v tom, jak toho dosáhnout. Oba si uvědomují, že případný neúspěch v jednáních může přivést USA zpět do recese.

Bankovní unie
Jednání o bankovní unii, která budou probíhat zítra a v pátek na Evropském summitu, nemusí mít až tak hladký průběh. Unie počítá s výhradami Německa, ale problémy s posílením ECB začala mít i Británie. Velká Británie bude chtít získat záruky pro své banky a omezit tak případné posílení pravomocí ECB. Britský ministerský předseda David Cameron se dostal pod velký tlak ze strany opozice i většiny národa. Je kritizován za ústupnou politiku Evropské unii, a proto lze od Británie očekávat silné vystoupení s nemalými požadavky.
Ministři financí všech 27 států se dnes sejdou, aby předjednali toto téma na své schůzi a vyšlapali tak cestu hlavám států před summitem.

Eurodolar včera posiloval hlavně díky pozitivním zprávám z Německa (index ZEW) a vrátil se tak k hladině 1,3000, u které momentálně osciluje. Dnes se čeká, že by trh mohl krátkodobě ukázat, kam se chce vydat. Eurodolar dotváří na 4hodinovém grafu medvědí formaci hlava-ramena. Nicméně může se stát, že po klidné asijské seanci vyrazí zpět k 1,3125.


Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE