Měnová politika a ekonomický výhled Fedu
Americká centrální banka (Fed) včera oznámila, že pošle do ekonomiky další měnový stimul. Navázala na končící "program Twist" a rozhodla se pro pravidelné nakupování státních dluhopisů v hodnotě 45 miliard dolarů měsíčně. Dále potvrdila svůj záměr držet úrokové sazby velmi nízko, alespoň do té doby než dojde ke zlepšení situace na trhu práce a stabilizaci inflace. Od své politiky si slibuje snížení nezaměstnanosti k 6,5 procentům a výhledově růst inflace nad 2,5 procenta. Banka přiznala, že pro ekonomický růst je ochotna udělat téměř cokoliv a v případě, že v příštích měsících nedojde ke zlepšení ekonomické kondice USA, tak je připravena k dalším intervencím.
"Operace Twist", která končí letos v prosinci, byla financována z prodeje krátkodobých dluhopisů. Nové kolo nákupu státních dluhopisů, které včera Fed ohlásil, bude financováno z nově vytisknutých peněz. Fed dosud celkově do americké ekonomiky investoval více než 2,8 bilionu dolarů.
Fed o nových krocích hlasoval v poměru 11 ku 1. Proti byl pouze prezident Richmondské národní banky Jeffrey Lacker, který dlouhodobě nesouhlasí s nákupem dluhopisů ani s cíli Fedu.
Ben Bernanke potvrdil, že s nákupem dluhopisů bude pokračovat tak dlouho, jak bude potřeba a program skončí až v situaci, kdy bude možné zvednout úrokovou sazbu.
Navzdory nekonvenčním a agresivním snahám americké centrální banky zůstává růst americké ekonomiky vlažný. HDP meziročně vzrostlo o 2,8 procenta ve třetím kvartále, avšak v posledním kvartále letošních roku se očekává pokles k 1,2 procentu.
Bernanke (předseda Fedu) včera také představil ekonomický výhled banky do roku 2015. Počítá se snížením míry nezaměstnanosti na 6,5 procent a inflací, která nebude vyšší než 2 procenta. HDP by se mělo dočkat silnější expanze a růstu mezi 2,3 – 3 procenty.
Bernanke se včera vyjádřil i k politikům a k jejich boji o rozpočet. Nepřímo je vyzval k větší spolupráci, protože jinak hrozí zemi další recese. Šéf Fedu vnímá sílu těchto politických půtek a řekl, že je tím významně ovlivněn hlavně sentiment finančních trhů. Situace se bude pravděpodobně s ubývajícím časem zhoršovat.
Republikáni včera ostře vystoupili proti Baracku Obamovi, který požaduje zvýšení daní. Republikáni se v kuloárech netajili tím, že k dohodě s demokraty je ještě hodně daleko. John Boehner ,šéf republikánů, kritizoval Obamův koncept. Je to prý jen zvyšování daní bez hlubšího ekonomické myšlenky.
Evropský summit
Jedna banka vládne všem, alespoň tak by to mělo v příštím roce vypadat v eurozóně. Dnes začíná dvoudenní summit Evropské unie v Bruselu. Hlavním tématem zůstává tzv. bankovní unie v čele s Evropskou centrální bankou (ECB). Německo včera otočilo svojí politiku a prozradilo, že nebude stát v cestě integraci evropského bankovnictví.
Po třech letech debat, námitek a bojů bychom se mohli konečně dočkat jednotní bankovní unie v eurozóně. Ta by mohla být výchozím kamenem pro další evropskou integraci hlavně pak pro vznik fiskální unie. Potřeba sjednocení evropského bankovního systému vyšla na povrch, když problematické banky v Irsku a Španělsku způsobily téměř kolaps hospodářství tamních zemí.
Francie a Německo před pár týdny největší rivalové v debatách o "superbance" jsou dnes již spojenci. Německý ministr financí Wolfgang Schaeuble včera prohlásil, že cítí velkou šanci k dohodnutí se na právní formě budoucího bankovního systému. „ Doufáme v co největší shodu, máme nějaké připomínky a návrhy, ale podaří-li se najít kompromis, tak nebudeme stát v cestě," dodal Schaeuble.
Konečným otazníkem zůstává, jak se k bankovní unii postaví ostatní členské státy, například Velká Británie a Švédsko. Nicméně vzhledem k obratu Německa je velice pravděpodobně, že bychom se do konce roku mohli dočkat základního náčrtu fungování společné evropské bankovní unie.
Eurodolar se celý týden pohybuje v růstovém kanále, který dokázal prorazit včera večer po zveřejnění zpráv z Ameriky. Momentálně se nachází v korekční vlně a připravuje se k dalšímu posílení. Budoucnost eura je teď v rukou politiků, kteří budou dnes jednat v Bruselu.