Pravidelný týdenní komentář k trhu

11.01.2013 | , Atlantik FT
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

...

...

Druhý lednový týden přinesl relativní klid na poli zahraničních makroekonomických zveřejnění a politických vlivů z USA a EU. Investoři se zaměřili na začátek výsledkové sezóny, který z prvních vlaštovek prozatím nepřinesl negativní signál a vyznívá spíše mírně pozitivně vůči očekávání. Domácí index PX zaznamenal 0,8% mezitýdenní pokles na 1054 bodů. Dalšími sledovanými událostmi bylo rozhodování ECB o úrokových sazbách a zveřejnění očekávané fiskální expanze v Japonsku. Šéf ECB Mario Draghi oznámil, že ECB dle očekávání ponechává sazby na 0,75 % a hlavně neuvedl žádné tlaky na případné budoucí snížení, jako tomu bylo v předešlém zasedání. Tento fakt přinesl nákupní tlak na EURo.

Z domácích zpráv jsme sledovali oznámení albánského energetického regulátora ohledně odebrání licence albánské dceřiné společnosti ČEZu na provozování distribuce elektřiny ke konci ledna 2013. Odebrání licence by mělo zabránit dalším provozním ztrátám, které CEZ v Albánii realizuje, ale samozřejmě to přinese mimořádné ztráty za znehodnocení aktiv. Z dlouhodobého hlediska tento krok hodnotíme pozitivně s tím, že bude mít ještě nepříznivý zásah do nejbližších reportovacích období, ale to by mělo být již zaceněno. Titul zakončil týden na úrovni 655 Kč (-3,7 % t/t).

Dále Orco svolalo na 4. 2. 2013 mimořádnou valnou hromadu, jejímž programem bude především snížení základního jmění. To by mělo klesnout ze současných 442 mil. EUR na 216 mil. EUR, a to díky snížení jmenovité hodnoty akcií firmy ze 4,1 EUR na 2,0. Rozdíl bude převeden do rezerv firmy. Šéf Orka v ČR a na Slovensku Aleš Vobruba uvedl, že důvodem je navýšení kapitálu Orka, které nelze podle práva provést za jmenovitou hodnotu akcie vyšší, než je současná tržní cena. Na následné řádné valné hromadě by potom mělo dojít ke jmenování tří zástupců firem R. Vítka do představenstva firmy. Akcie uzavřela páteční seanci na 68,6 Kč (+8,0 % t/t).

Z domácích makroekonomických zpráv, kterých bylo naopak hodně, vybíráme údaje o průmyslové výrobě. Ta v listopadu meziročně klesla o 3,9 %, což byl hlubší pokles, než se čekalo (J&T: -1,0 %; trh: -1,5 %) včetně nadhodnocení o kalendářní efekt. Sezónně očištěná produkce meziměsíčně klesla o 0,8 %, což je čtvrtý m/m pokles v řadě, a meziroční propad se prohloubil na -6,0 %, což je nejhlubší propad od září 2009. Optimistický výhled nedává pokles nových zakázek (-2 %), který se týkal všech klíčových oborů včetně aut a zpracování kovů. Za celý rok 2012 očekáváme pokles průmyslové výroby kolem 1 %, v letošním roce by průmysl měl klesnout kolem 2 %.

Nejvíce rostoucí akcií v uplynulém týdnu bylo Orco (+8,0 %, 68,6 Kč). Titul reagoval pozitivně na svolání mimořádné valné hromady, kde by se měl nový akcionář dostat efektivně do vedení společnosti. Ani zprávy o snižování jmenovité hodnoty akcií a potenciálním navýšení kapitálu nebyly dostatečně negativní informací. Naopak nejvíce klesajícím titulem byla CME (-10,4 %, 108,3 Kč). Na titulu se neobjevila žádná zpráva. Odhadujeme, že vzhledem ke snížení preference ČR ze strany analytiků Citigroup mohlo dojít k indexovému upuštění některých pozic, na což poměrně mělký trh na CME mohl výrazněji reagovat.

Příští týden se budeme opětovně zaměřovat na výsledkovou sezónu. Jako tradičně druhý reportovací týden bude patřit americkým bankám. JP Morgan, Goldman Sachs zveřejní výsledky ve středu, Bank of America a Citigroup ve čtvrtek a pátek pak Morgan Stanley. Vedle toho zveřejní výsledky například eBay (středa), Intel (čtvrtek) a v pátek General Electric. Na výsledkovou sezónu jsme spíše neutrální s pozitivním zatížením na bankovní sektor, což by dle našeho odhadu mohlo přinést mírně pozitivní náladu pro příští týden.

Z makroekonomických zpráv budeme sledovat americké maloobchodní tržby v úterý (oček. +0,2 z +0,3 %), středeční průmyslovou produkci (+0,2 z +1,1 %) a páteční index spotřebitelské důvěry Michiganu (75 z 72,9 bodu). V Číně bude zveřejněn údaj týdne a to tamní HDP za 4Q12 (pátek), kde odhady poukazují na zrychlení na +7,8 z +7,4 % za 3Q12. Kromě toho rovněž v pátek Čína zveřejní průmyslovou produkci a maloobchodní tržby, kde se očekává stagnace či nepatrný růst. Německo zveřejní v úterý HDP za celý rok 2012, kde se odhaduje růst +0,8 z 3,0 % za rok 2011. Celkově očekáváme, že poněkud slábnoucí data za USA by mohla být překonána čínským HDP, které by dle aktuálního očekávání bylo pro trh spíše pozitivní zprávou.

Autor článku

Milan Vaníček  

Články ze sekce: INVESTICE