...
Poslední lednový týden umožnil americkým indexům (ale například i německému DAXu) dostat se poblíž svých historických maxim. Nicméně nepříznivá data z americké ekonomiky přinesla očekávané vybírání zisků, které oddálilo dosažení nových historických úrovní. Domácí index PX mezitýdenně poklesl o 0,7 % na 1017 bodů. Vedle především horšího amerického HDP za 4Q12 (-0,1 vs. oček. +1,3 % po 3,1 % v 3Q12) a mírně slabší nezaměstnanosti (+157tis. vs. oček. +165 tis. nových prac. míst, resp. míra nezaměstnanosti na 7,9 vs. očke. 7,8 %) se investoři zaměřili na americký FED. Ten dle očekávání nepřinesl překvapení a zopakoval svou současnou expanzivní monetární politiku (program QE4) s tím, že americká ekonomika si vybrala "oddechový čas" v posledním čtvrtletí.
Z domácích zpráv jsme se zaměřili na CME, kde ředitel televize Nova Jan Andruško v rozhovoru pro HN potvrdil, že za první dva týdny letošního roku klesl objem odvysílané reklamy na stanicích CME v ČR cca o polovinu. To nicméně vysvětlil růstem cen reklamy až o třetinu, s nímž CME od nového roku přišla. Dle Andruška je tento vývoj očekávaný a je součástí nové politiky, kdy končí každoroční poskytování výrazných slev. Televize tuto strategii měnit nehodlá. Andruško rovněž uvedl, že spuštěním nové stanice Telka v únoru se prozatím zastaví rozvoj nových stanic CME v ČR (nyní celkem 7). Titul ukončil páteční obchodování na 110,7 Kč (+0,6 % t/t).
Agentura S&P uvedla několik úprav ve svém hodnocení, mezi nimiž bylo i potvrzení ratingu ČEZu na stupni A- se stabilním výhledem. Na ČEZu se objevily i další zprávy jako například přerušení jednání o povolení rozšíření Temelína. Nicméně podobná zdržení se spíše dají očekávat. Titul zakončil týden na 613,8 Kč (-0,5 % t/t).
S&P se vyjádřila i k Rakousku, kde upravila výhled země na stabilní z negativní. Tento krok odstraňuje potenciální riziko snížení ratingu země (AA+). Agentuře se líbí snaha země snižovat deficit a zvyšování bankovního kapitálu. Zprávu jsme vnímali pozitivně ve vztahu k Erste Bank. Akcie Erste Bank uzavřela týden na 632,3 Kč (-0,2 % t/t).
Nejvíce rostoucí akcií v uplynulém týdnu byl Pegas (+4,3 %, 522,5 Kč). Na titulu se objevil zhruba v polovině týdne agresivní kupec, který za podpory solidního objemu posunul cenu významněji nad pětiset korunovou úroveň. Naopak nejvíce klesajícím titulem bylo NWR (-8,3 %, 83 Kč). Již minulý týden společnost zveřejnila relativně slabá očekávání na provozní data (především elektrárenské uhlí), která se v tomto týdnu přetavila do nižších doporučení. Především JP Morgan výrazně snížila cílovou cenu na titul k úrovni 45 Kč.
Příští týden bude o výsledkové sezóně, summitu EU (čtvrtek/pátek), zasedání ECB (čtvrtek) a makroekonomických ukazatelích. Relativně velké množství informací v průběhu příštího týdne aspiruje na zvýšenou volatilitu. Nicméně se domníváme, že aktuálně není výraznějšího faktoru, který by měl zmírnit současný pozitivní sentiment kromě indexů dotýkajících se svých historických maxim. Nadále jsme mírně pozitivní i pro příští týden.
Domácí trh by měl být relativně bez firemních zpráv, kromě čtvrtečního zveřejnění výsledků Philip Morris Int (PMI), kde by se mohla objevit nějaká zpráva k tabákovému trhu v ČR za 4Q12. Ve středu je zasedání ČNB, kde se pravděpodobně dočkáme další prozatím snad slovní intervence proti koruně.
Z výsledkové sezóny zmíníme v pondělí Petroleo Brasileiro, v úterý UBS, Toyota, BP či Zynga, ve středu Volvo, Time Warner, Visa, ve čtvrtek Credit Suisse, Sony, Statoil, Daimler, PMI a v pátek MAN či Telecom Italia.
Z makroekonomického hlediska se zaměříme na indexy nákupních manažerů ve službách, kdy už o víkendu začíná jako tradičně Čína (bez očekávání). V USA se zaměříme na pondělní podnikové objednávky (oček. +2,0 z 0,0 %) a úterní index nákupních manažerů ve službách (oček. 55,2 z 56,1 bodu). Německo zveřejní ve středu podnikové objednávky (oček. 0,7 z -1,8 %) a ve čtvrtek průmyslovou produkci (oček. -0,5 z -2,0 % r/r). Ve čtvrtek bude zasedat ECB, kde se změna sazeb neočekává na 0,75 % a sledovat se bude rétorika prezidenta pana Draghi.
Summit EU ke konci týdne by z našeho pohledu neměl přinést výraznější impulz pro trhy vzhledem k tomu, že Německo má před volbami (září), a tudíž aktuální rozhodovací schopnost vnímáme jako omezenou.