ISM (Institute for Supply Management; Institut řízení zásob) v USA dnes zveřejnil index nákupních manažerů za výrobu. Ten se v únoru dostal na 9měsíční maximum, když dosáhl hodnoty 53,1 bodu. Průzkum mezi nákupními manažery v pátek ukázal, že se zlepšila hlavně situace v oblasti nových objednávek a zaměstnanosti. Nachází se tak nad hodnotou 50, která tvoří pomyslnou hranici mezi kontrakcí a expanzí. Průmysl sice tvoří pouhou pětinu hospodářského výkonu Spojených států, je však považován za důležitý ukazatel budoucích ekonomických trendů.
Dobrá zpráva tak přišla po balíčku zhoršených zpráv z trhu práce, kde ubylo počtu vytvořených nových pracovních míst a zvýšila se nezaměstnanost na 7,9 procenta. V USA se také zvýšily výdaje ve stavebnictví, ty v meziměsíčním měření vzrostly o 0,9 procenta.
Index spotřebitelské důvěry v USA prováděný Michiganskou univerzitou stoupl v lednu na 73,8 bodu. Ekonomové při tom očekávali mírnější růst na 71,5 bodu. Leden tak překonal prosincových 71,3 bodu, kdy se spotřebitelé obávali pádu přes fiskální útes. Index mapuje názory spotřebitelů (cca 500 domácností) na osobní finanční situaci, podnikatelské a nákupní podmínky. Průzkum se uskutečnil ještě předtím, než údaje tento týden ukázaly, že se americká ekonomika ve čtvrtém kvartále nečekaně smrštila.
Eurodolar se během posledních hodin rozhýbal. Nejdříve reagoval prudkým výprodejem, aby se pár minut na to mohl odrazit od supportu 1,36 a trendové čáry. Uzavře-li současná svíce poblíž předchozích maxim u ceny 1,3660, tak bude mít EUR/USD volnou cestu k 1,37.