Intradenní analýza EUR/USD a přehled nejdůležitějších událostí v kostce

12.02.2013 | , BOSSA
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Hrozba z Kypru
Včerejší jednání euroskupiny nabídlo politický boj kyperského ministra financí proti zbylým politikům. Kypr totiž odmítá přenést ztráty respektive svůj dluh na některé bankovní vklady, což je jedna z podmínek záchranného programu. Kypr potřebuje 17 miliard eur na rekapitalizaci svých bank a musí si je půjčit od eurozóny. To se bohužel nelíbí euroskupině, protože samotná půjčka je stejně velká jako kyperské HDP a tak se snaží navrhnout jinou možnost.

Spousta návrhů už byla odmítnuta ze strany Evropské centrální banky nebo Evropské komise. Kypr zásadně vystoupil proti postihu svých depozitářů. Nový šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem se postavil za svého kyperského kolegu, když řekl, že o tomto řešení už nebude diskutovat. Kypr je také často kritizován za neprůhlednost svého bankovnictví, kde se podle všeho daří špinavým penězům. Dnes na setkání Ecofin bude muset čelit těmto výtkám znovu kyperský ministr financí a doufat, že se mu podaří vyjednat pro svou zemi výhodné podmínky pomoci.

Sentiment na finančním trhu zhoršují špatná data evropských firem
Sentiment trhu zhoršila série chmurných výhledů od několika významných firem včetně největších německých oceláren ThyssenKrupp. Tato německá ocelářská společnost varovala, že v letošním roce nečeká zotavení globální ekonomiky, zatímco pokles cen oceli a slabé automobilové trhy způsobily propad jádrového čtvrtletního zisku o 38 procent.

Podobný tón vzešel i od nizozemského výrobce navigačních zařízení a digitálních map TomTom, jenž uvedl, že letos očekává prudký pokles zisku, vyvolaný částečně špatným stavem evropského trhu s automobily

Korejský jaderný test
Investoři jsou také ve střehu poté, co KLDR v úterý uskutečnila již třetí jaderný test. Tento krok zřejmě rozhněvá hlavního spojence této země v regionu, Čínu, a vystupňuje mezinárodní tlak proti Pchjongjangu

Německé ministerstvo hospodářství zveřejnilo ekonomický výhled země
Německá ekonomika by měla po sestupu ve čtvrtém kvartále během letošního roku postupně nabírat na síle s tím, jak se zlepšuje globální ekonomické prostředí. "Zatímco slabý vývoj průmyslové výroby a stavebnictví ukazují na pokles hrubého domácího produktu ve čtvrtém kvartále 2012, množí se signály, že toto období slabého ekonomického růstu brzy překonáme," uvedl resort v pravidelné měsíční zprávě.

Ministerstvo poukázalo zejména na lepší průmyslové objednávky, jež v prosinci stouply o 0,8 procenta díky zotavení poptávky z eurozóny, a na průzkumy ekonomického sentimentu naznačující, že podniky, investoři i spotřebitelé začínají být většími optimisty, to díky stabilizaci situace na mezinárodních finančních trzích i v reálné ekonomice.

Německá ekonomika se podle předběžného odhadu v posledních třech měsících loňského roku smrštila o 0,5 procenta (data budou zveřejněna ve čtvrtek ráno). Ekonomové však mají všeobecně za to, že se země vyhne technické recesi díky mírnému růstu HDP v prvním kvartále.

Agentura Standard & Poor's zvýšila rating Irska
Agentura Standard & Poor's zvýšila svůj rating Irska. Ponechala jej sice na stejném stupni, a to BBB-, zlepšila ale výhled z negativního na stabilní. Polepšením ratingu se tak připojila k agentuře Fitch. Jediná agentura Moody's zatím nedocenila dohodu Irska s ECB, ke které minulý týden došlo. Irsko si díky ni zabezpečilo rozložení splátek dluhu na delší dobu, čímž každoročně sníží deficit veřejných financí o zhruba jednu miliardu eur.

Barclays propustí 3700 zaměstnanců
Britská banka Barclays oznámila, že seškrtá nejméně 3700 pracovních míst a zruší některé části investiční divize v rámci plánu snížení nákladů o 1,7 miliardy liber ročně.

Vysoký měnový kurz eura
Jedním z témat včerejšího zasedání ministrů financí eurozóny (Eurogroup) bylo silné euro a jeho vliv na konkurenceschopnost vývozců a následné těžší obnovy výkonosti křehké evropské ekonomiky. Euro rostlo poté, co se rozplynuly obavy o budoucnosti existence společné měnové unie. Hlavním iniciátorem této debaty byla Francie, která apeluje na to, aby ECB stanovila maximální výši eura vůči dolaru. Dle slov Pierre Moscovice, francouzského ministra financí, by měl měnový kurz odrážet skutečný fundamentální stav ekonomiky a nebýt nástrojem spekulací. Dále dodal, že by na pátečním setkání zemí G20 chtěl, aby Evropané prezentovali společný plán ochrany eura před nadměrným posilováním.

Jens Weidmann, prezident německé Bundesbanky se včera vyjádřil, že země jako Francie takovýmto jednáním jenom odvracejí pozornost od skutečných problémů jejich ekonomiky. Tvrdí, že konkurenceschopnost vývozců neoživí slabší euro ale strukturální změny v ekonomice. Dodal, že zasahování centrální banky do měnového kurzy, by ve výsledku povedlo jenom k inflaci.

Jeroen Dijsselbloem, prezident tzv. Euroskupiny připustil, že téma silného eura byla na včerejším jednání probíraná, nicméně většího prostoru se ji dostane na víkendovém zasedání v Moskvě.

Na problematiku silnějšího eura je potřeba se dívat ze všech uhlů pohledů. Na jedné straně si sice exportéři pohorší, na straně druhé bude levnější dovoz, a to hlavně energetických surovin, což by mohlo stimulovat ekonomický růst. Většina ministrů financí společné měnové unie se zatím tváří, že intervenci ECB proti silnému euru nepodpoří.

Eurodolar pokračuje v oslabování a logicky koriguje svůj předchozí strmý růst. Obchoduje se pod významnou hladinou 1,34 a je pravděpodobné, že se podíváme k supportu 1,3280. Tomu by nasvědčovala i skrytá medvědí divergence. Rozhodujícím místem zůstává rostoucí trendová čára z denního grafu.

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE