Evropské trhy dnes otevřely, pozitivně naladěny, kvůli očekávání amerických makrodat týkajících se výplatních pásek, tzv. „payrolls“.
Situace se na trhu práce ve Spojených státech během posledních několika měsíců postupně zlepšila. Vzhledem k tomu, že úroveň nezaměstnanosti je jeden z klíčových faktorů pro pokračování QE3 ze strany americké centrální banky, byly dnešní makrodata nejsledovanější událostí dne. Během dopoledních hodin na trhu převládal optimismus, který vyvrcholil vyhlášením payrolls a posílením na denní maxima. Konkrétně index německé burzy DAX dnes dosáhl úrovně 8.015 bodů.
Trhy rovněž sledují vývoj v Asii. Oslabující JPY přispívá k návratu japonské ekonomiky k mírnému růstu.
Vyhlášená makroekonomická data z Číny ukázala na rostoucí exporty země. Zahraniční poptávka měřená exporty vzrostla o 21,8 %, přičemž očekáváno bylo pouze 8,1 %. Na druhou stranu importy do Číny byly nižší, než bylo očekáváno. Tato zpráva vzbuzuje obavy o síle domácí poptávky. Dne 17.3. se koná kongres čínské lidové strany, kde by mohlo dojít k dalšímu naznačení nových nástrojů k podpoře ekonomiky.
Po otevření trhů v USA začaly akciové trhy postupně odepisovat denní zisky. Trhy se dostávají do schizofrenní situace, protože výrazně lepší makrodata z trhu práce mohou přivést Fed k brzkému ukončení QE3. Růstový trend, který můžeme na trzích sledovat, může vystřídat vybírání zisků, pokud investoři začnou řešit politickou situaci v Itálii či blížící se deadline pro dosažení dohody o navýšení dluhového stropu v USA. Nejbližší důležitý termín je 27.3., kdy by měly být spuštěny automatické úspory v objem 1,2 bil. USD.