Komodity překonaly špatná únorová čísla

11.03.2013 | , saxo247
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Ole Hansen, komoditní stratég Saxo Bank. Komodity se po únorovém náporu dokázaly stabilizovat a v průběhu minulého týdne se sentiment na trhu zlepšil. Trhům pomohly levné peníze, zatímco klíčové trhy s dluhopisy v Německu a Spojených státech se zvedly díky známkám ekonomického oživení, které dostalo do pozadí i strach z měnových válek a dluhové krize...

Ole Hansen, komoditní stratég Saxo Bank.

Komodity se po únorovém náporu dokázaly stabilizovat a v průběhu minulého týdne se sentiment na trhu zlepšil. Trhům pomohly levné peníze, zatímco klíčové trhy s dluhopisy v Německu a Spojených státech se zvedly díky známkám ekonomického oživení, které dostalo do pozadí i strach z měnových válek a dluhové krize. Americká nezaměstnanost klesla na čtyřleté minimum, protože se během února podařilo vytvořit 236 tisíc nových pracovních míst. To ještě více posílilo akcie, ale naopak přitížilo vzácným kovům.

Minulý týden zemřel Hugo Chávez. Začalo se proto spekulovat, jestli a případně kdy se Venezuela opět otevře zahraničním investicím. Mohla by se tak stát největší zásobárnou ropy a zvýšit svou těžbu, která klesla během posledních deseti let téměř o třetinu. Zajímavé je také to, že trh s futures předpovídá budoucí cenu ropy Brent v roce 2020 na 91 dolarů za barel, zatímco organizace OECD přišla minulý týden s překvapivým číslem 190 dolarů za barel. A to je mnohem vyšší hodnota, než se kterou počítají ostatní energetické agentury. Podle OECD výrazně vzroste poptávka v rozvíjejících se státech, jako je třeba Čína nebo Indie. Na to ale údajně producenti ropy nebudou schopní reagovat, přestože přirozená poptávka v souvislosti s efektivnějším využitím ropy klesá.

tydenni vykon komodit Komodity překonaly špatná únorová čísla

Energetický trh však na tuto ani další zprávy nereagoval, protože ceny se po nedávném výprodeji už vzpamatovaly a spekulativní dlouhé pozice začínají odpovídat současnému sentimentu. V současnosti se čeká na návrat cen k ustálenému rozmezí, přestože vzhledem k vývoji pozic stále přetrvává riziko poklesu. Výjimkou byl zemní plyn, jelikož v porovnání s uplynulými roky jeho těžba (měřeno týdenními intervaly) stále roste. Poptávka po plynu totiž těží z vyššího zájmu průmyslu o tuto komoditu, chladné zimy a postupného přechodu od uhlí, což se děje už od loňského roku. Pokles zásob plynu navíc zmírnily obavy z toho, že se bude opakovat výprodej podobný tomu loňskému. Ten začal zhruba v březnu a v jedné fázi se cena zemního plynu dokonce propadla pod dva dolary za milion BTU.

Ceny platiny a především palladia rostly s tím, jak pozitivně reagovaly na lepší sentiment mezi investory. Za tím stály dobré výsledky zlata i stříbra, kterým po nedávných korekcích pomohl lepší výhled fundamentu. Palladium šlo nahoru o více než šest procent a v současnosti se mu daří ze všech kovů nejvíce. Zlato, stříbro a měď se pak spíše snaží zajistit si pevnou (cenovou) půdu pod nohama.

Obiloviny zřejmě čeká rok hojnosti

Největší propadák má za sebou pšenice (jak na chicagské, tak pařížské burze), s dodávkou letos na jaře. Trhy s obilovinami se totiž připravují na “léto hojnosti”. Při očekávaném vývoji počasí se v následující sezoně urodí na severní polokouli rekordní sklizeň. To už se začíná odrážet i na cenách nové úrody – kukuřice (viz níže) a sójove boby s dodáním na konci tohoto roku se v současnosti obchodují o 22 procent, respektive 13 procent níže, než  je současná spotová cena na trhu.

V krátkodobém horizontu se však trh musí vypořádat s nedostatkem současných (tedy starých) zásob obilovin. A protože nevíme, jaké výkyvy počasí se případně promítnou na nadcházející pěstitelské sezoně, nejsou citelně nižší ceny tolik pravděpodobné. Například kukuřice s dodáním v květnu našla podporu kolem hodnoty 6,8 dolaru za bushel. Navíc obchodníci se během minulého týdne připravovali na páteční zprávu o měsíčním vývoji nabídky a poptávky vydávanou americkým ministerstvem zemědělství. Ještě před jejím zveřejněním prodali kukuřici a nakoupili sójové boby. Počítali totiž s tím, že zásoby se starou sklizní kukuřice by mohly být vyšší vzhledem k  nižší poptávce, zatímco sójových bobů by mohl být i nadále nedostatek kvůli nižší produkci a exportům z Jihoafrické republiky.

kukurice komodity Komodity překonaly špatná únorová čísla

Rally na cukru může po dvouletém poklesu začít

Cukr se během uplynulého týdne vyšplhal až na čtyřměsíční maximum, a to díky lepší předpovědi fundamentu. Pokud bude tento trend pokračovat, mohl by cukr prolomit svou šňůru poklesů. V současnosti se totiž libra prodává za 19,05 dolaru, přičemž v únoru 2011 se cukr podíval až na 35centový rekord. Ke skokovému vývoji ceny došlo kvůli tomu, že v hlavních brazilských přístavech čeká na svůj náklad kukuřice a sóji téměř 200 lodí. Takové zahlcení může na konci tohoto kvartálu vést až ke zpoždění dodávek cukru. Na druhou stranu hrozící zrušení daně z lihu může způsobit, že se při výrobě benzinu začne používat více cukrové třtiny právě na úkor cukru.

vyvoj cukru komodita Komodity překonaly špatná únorová čísla

Ropa je kvůli dostatečným zásobám nadále pod tlakem

Trhu s ropou se nepovedlo posílit ani přesto, že z amerických úřadů práce přichází stále lepší data. Cenu ropy totiž drží na uzdě dostatečné zásoby ve Spojených státech i jinde ve světě. Narušení dodávek ze Severního moře, které ropě na začátku týdne přineslo podporu, se nakonec podařilo vyřešit a poptávka začíná s blížící se údržbovou sezonou zpomalovat. Zásoby ropy jsou tak dostatečné. Další brzdu pro ropu by pak mohl představovat sílící dolar, který dostává pod tlak i ostatní hlavní světové měny – v tomto případě euro, libru a jen.

Ropa Brent se vrátila do rozmezí, kde se loni držela skoro po celé druhé pololetí. Její krátkodobá podpora je v současnosti na 108 dolarech za barel, což je 200denní klouzavý průměr (předtím 109 dolarů za barel). Hranice odporu se stabilizovala těsně nad 112 dolary za barel, a aby mohlo dojít k jejímu prolomení, muselo by se objevit další geopolitické riziko. Fundamenty totiž v krátkodobém horizontu zůstávají kvůli údržbě rafinerií slabší.

ropa brent vyvoj ceny Komodity překonaly špatná únorová čísla

Zlato: Úrokové sazby versus silný dolar

Vzácným kovům se zatím nepodařilo najít silný katalyzátor. Zlato a stříbro se tak opět propadaly. Nepodařilo se jim zabránit ani výkyvům (tzv. sideways trading), kdy stříbro konečně ukázalo nějaké známky života. I nadále pak klesalo množství zlata drženého prostřednictvím burzovně obchodovaných produktů (ETP): od předminulého pátku se propadlo téměř o 20 tun na 2486 tun. Ještě na začátku roku to přitom bylo 2632 tun (podle agentury Bloomberg). Například majitele hedgeového fondu Johna Paulsona, který nyní v SPDR Gold Trust (GLD) drží nejvíce pozic, znepokojila zpráva, že během prvních dvou měsíců roku ztratil jeho zlatý fond 26 procent. Zlato a s ním spojené akcie důlních firem totiž utrpěly bolestivé ztráty.

vyvoj ceny zlata Komodity překonaly špatná únorová čísla

Zlatu přitom nepomohly ani zprávy o tom, že další centrální banka, tentokrát jihokorejská, nakoupila během února 20 tun této komodity. Vzácným kovům se tak zatím nepodařilo setřást negativní sentiment. Ten se naopak propadal do záporných hodnot i vzhledem k tomu, že pár hlavních institucí se zlatými a jinými slitky snižovalo během minulých týdnů své předpovědi ceny drahých kovů. Další automatické prodeje poté spustila zpráva o stavu americké nezaměstnanosti. Podobný vývoj jsme přitom mohli v poslední době vidět už několikrát – algoritmické obchodování je totiž nyní nastaveno tak, že se v případě dobrých ekonomických dat vzácné kovy automaticky prodávají.

Riziko poklesu se stále točí kolem minim z konce roku 2012 a aby se zlatu vrátilo alespoň nějaké pozitivní momentum, musí hranice odporu překonat 1620 dolarů za unci. Za normálních okolností nachází zlato podporu v období klesajících reálných úrokových sazeb (výnos dluhopisu minus inflace), protože cena za držení zlatých pozic je nižší. Jenže ani poslední pokles výnosů amerických pětiletých dluhopisů nedokázal přilákat pozornost. Naposledy přitom podobné výnosy vedly až k tomu, že rally vynesla zlato na 1800 dolarů za unci.

Nic ale není ztraceno. Ovšem vzhledem k současnému ekonomickému prostředí je třeba snížit u zlata budoucí očekávání. Podle nás by nynější cena zlata mohla představovat krátkodobé minimum ve stabilizovaném 250dolarovém rozmezí. Současně ale doporučujeme sledovat známky další likvidace ETP pozic a také vývoj dolaru, který může dále posilovat (viz graf výše). Další oslabení zlata pod 1550 dolarů za unci by navíc mohlo přinést dodatečné ztráty způsobené likvidací dlouhých pozic a shortováním ze strany obchodníků využívajících technickou analýzu.

Příspěvek Komodity překonaly špatná únorová čísla pochází z Saxo Bank 24/7

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE