Jaký je Váš časový rámec?

13.03.2013 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

  To je otázka, s níž se potýká velká spousta začínajících, ale i pokročilejších investorů. V praxi se lze mnohdy setkat s tím, jak …

 

To je otázka, s níž se potýká velká spousta začínajících, ale i pokročilejších investorů. V praxi se lze mnohdy setkat s tím, jak intradenní obchodník studoval denní grafy, aby v obchodě vydržel pár minut a naopak poziční trader používal velikost money managementu pro intradenní obchod. Krátké jednodenní obchody totiž nejsou lepší nebo horší než obchody, které drží investor přes noc a několik dní. Je samozřejmé, že člověk který má malé zkušenosti s tradingem, se nějakou dobu „hledá“, ale již na začátku je důležité si odpovědět na pár základních otázek. Podstatné je zjistit, kolik času investor může a chce obchodování obětovat a věnovat. To znamená především zjistit, jaké jsou jeho časové možnosti. Zda může sedět dvě až tři hodiny denně u grafu a dělat rychlé intradenní obchody. Nebo pouze průběžně sledovat vývoj pozice a nechat ji otevřenou i několik dnů nebo týdnů. Samozřejmě, že rozhodnutí o tom, jestli se člověk stane intradenním nebo pozičním obchodníkem také do velké míry ovlivní ochota riskovat. Zde si každý investor musí uvědomit zásadní věc. Čím déle je trader ochoten pozici držet, tím větší musí být jeho stoploss. Z toho vyplývá, že přístup obou typů obchodníků je v zásadě stejný, jen se liší vzdálenosti stoplossů a profit targetů a tím pádem i v době, po kterou je jejich pozice otevřena v trhu.
Na otázku, proč je tedy jedno zda můj soused je intradenní a já poziční obchodník, existuje jednoznačná odpověď. Protože každému vyhovuje něco jiného. Ten důvod, proč například někdo není ochotný držet pozice přes noc, může být i velmi prozaický. Ne každý je totiž zvyklý podstupovat velké riziko. Lehce se tedy může stát, že v případě první otevřené pozice přes noc se stane jeho noc bezesnou. Chce to trénink a zvyk. Naproti tomu krátké obchody vyžadují velmi pečlivé dodržování disciplíny a to se také člověk nějakou dobu učí
a v podstatě s tím na začátku tvrdě bojuje.
V reálném obchodování to ale funguje tak, že člověk si stanoví vše potřebné a při prvních obchodech zjistí, že je vše úplně jinak. Investor se nesmí bát změn, protože každý, kdo se zabývá tradingem, se vyvíjí a jeho přístup se s přibývajícími zkušenostmi postupně mění. Trader začínající jako poziční obchodník může zjistit, že mu lépe vyhovuje intradenní obchodování a naopak. Není ale dobré, pokud zásadní změny v přístupu k obchodování přichází každý den. Je nutné dát tomu čas a zvolený přístup si zažít, aby člověk opravdu mohl říci, zda mu vyhovuje či nikoliv.
 

NA TUTO ZPRÁVU SE MŮŽE VZTAHOVAT VYHLÁŠKA Č. 114/2006 SB., O POCTIVÉ PREZENTACI INVESTIČNÍCH DOPORUČENÍ. V TÉTO ZPRÁVĚ JE UVEDENA OSOBA, KTERÁ PRO SPOLEČNOST TUTO ZPRÁVU VYTVOŘILA NEBO PŘIPRAVILA. SPRÁVNÍM ÚŘADEM, KTERÝ NAD SPOLEČNOSTÍ VYKONÁVÁ DOZOR, JE ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA. DLE NÁZORU SPOLEČNOSTI NEEXISTUJÍ OKOLNOSTI, KTERÉ BY MOHLY NARUŠIT OBJEKTIVITU TÉTO ZPRÁVY. ODMĚNA OSOB, KTERÉ SE PODÍLELY NA TVORBĚ TÉTO ZPRÁVY, NENÍ ODVOZENA OD OBCHODŮ SPOLEČNOSTI. PŘÍPADNÝ STŘET ZÁJMŮ VE VZTAHU K TÉTO ZPRÁVĚ JE UPRAVEN VNITŘNÍMI PŘEDPISY SPOLEČNOSTI.
VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE