Shrnutí týdne: spotřebitelský sentiment spadl, zlato se odrazilo

15.03.2013 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Tento týden se na komoditních a finančních trzích nesl v duchu dalšího vzestupu akciových indexů, spotřebitelského pesimismu a pokračujících …

Tento týden se na komoditních a finančních trzích nesl v duchu dalšího vzestupu akciových indexů, spotřebitelského pesimismu a pokračujících problémů v eurozóně.

Spotřebitelský sentiment v USA spadl na nejnižší hodnotu od prosince 2011. Podle průzkumu agentury Reuters jsou Američané nespokojeni s vládní hospodářskou politikou. Index spotřebitelské důvěry klesl na 71,8 bodů, přičemž analytici očekávali 78 bodů. Třicet procent spotřebitelů očekává zhoršení tempa hospodářského růstu. Dále pak 38% dotázaných respondentů očekává zvýšení míry nezaměstnanosti. Mezi možné důvody pro pesimismus analytici řadí připravované zvýšení daní ze mzdy.

Předlužené země eurozóny drží nad vodou Evropská centrální banka, která zkupuje problémové státní dluhopisy na sekundárních trzích. Pokles průmyslové produkce v eurozóně nekončí. Průmyslová výroba v eurozóně se v lednu snížila oproti předchozímu měsíci o 0,4 procenta. Očekával se pokles o 0,1 procenta. Na meziroční bázi je produkce nižší o 1,3 procenta. Nepříjemné je především výrazné zhoršení situace v Německu (-0,4%) a Francii (-1,2%).

Celkový objem záchranného balíčku pro Kypr by měl být 10 miliard euro oproti původně ohlášené částce 17 miliard euro, což je téměř ekvivalent kyperského HDP. Do záchrany se mají oproti očekávání zapojit také majitelé kyperských dluhopisů.

Míra nezaměstnanosti v zadluženém Řecku dále roste na novou rekordní úroveň. Za poslední kvartál roku 2012 činila 26%. Je to důsledek kombinace úsporných opatření a hluboké recese, která si takto vybírá daň na pracovní síle. Data jsou horší než údaje ze třetího čtvrtletí, kdy míra nezaměstnanost činila 24,8%. Dle statistik bylo od října do prosince 2012 bez práce 1 290 000 lidí. V rámci věkové skupiny do 25 let byla nezaměstnaná více než polovina a to 57,8%.

Zlato začalo po stagnaci z minulého týdne výrazněji růst. Hlavním impulzem byly pokračující obavy z uvolněné měnové politiky v Evropě a Japonsku a také informace o větší než očekávané poptávce po zlatě v Asii. Dalším důležitým faktorem bylo neočekávané oznámení propadu průmyslové produkce ve Velké Británii o 1,5 procenta, což zvýšilo pravděpodobnost zásahu britské centrální banky.

Nezajímavější mezi zemědělskými produkty zůstává nadále bavlna. Její cena reagovala růstem na posílení exportu z USA. Podle amerického ministerstva zemědělství vzrostl export bavlny z U.S. v období od 1.srpna do 7.března oproti předešlému roku o 21% na celkových 6,77 miliónů žoků. Současně tedy na cenu bavlny působí jak zvyšující se export, tak zprávy o 27% nižší plošné výměře pro pěstování bavlny ve Spojených státech v letošním roce. Od počátku roku posílila bavlna již o 21%, nejvíce mezi 24 surovinami Standard&Poor´s GSCI indexu.

Sója značně oslabila v reakci na zprávy o zrychlující se sklizni v Brazílii, kde se očekává rekordní úroda. Podle nezávislých zdrojů bylo k 8. březnu v Brazílii sklizeno 48% sóji, což je o 2% procenta více, než v roce předešlém. Ke stejnému datu bylo prodáno již 58% sóji. Podle poslední zprávy amerického ministerstva zemědělství by mohla letošní sklizeň sóji v Brazílii dosáhnout rekordních 83,5 miliónů metrických tun a mohla by tak Spojené státy připravit o místo světové jedničky v exportu zmíněné komodity.

Značně posílil pomerančový koncentrát. V poslední zprávě Americké ministerstvo zemědělství snížilo svůj odhad letošní úrody pro oblast americké Floridy, jež je po Brazílii druhým největším pěstitelem citrusů na světě. Podle USDA dosáhne letošní produkce pomerančů na Floridě 139 miliónů boxů, což představuje pokles o 2 milióny oproti lednovému odhadu a zároveň o 5,6 miliónů méně oproti loňské produkci.

Vývoz pšenice z Austrálie, která je třetím největším producentem na světě, letos zřejmě poroste o 13%. Dále se odhaduje nárůst produkce z předešlých 21,5 milionů tun na 24 milionů tun. Australský výbor pro zemědělství odhaduje navýšení osetých ploch o 3,8% na 13,8 milionů hektarů. Tyto faktory pak samozřejmě mají vliv na cenu pšenice, která již od poloviny loňského roku zlevňuje.

NA TUTO ZPRÁVU SE MŮŽE VZTAHOVAT VYHLÁŠKA Č. 114/2006 SB., O POCTIVÉ PREZENTACI INVESTIČNÍCH DOPORUČENÍ. V TÉTO ZPRÁVĚ JE UVEDENA OSOBA, KTERÁ PRO SPOLEČNOST TUTO ZPRÁVU VYTVOŘILA NEBO PŘIPRAVILA. SPRÁVNÍM ÚŘADEM, KTERÝ NAD SPOLEČNOSTÍ VYKONÁVÁ DOZOR, JE ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA. DLE NÁZORU SPOLEČNOSTI NEEXISTUJÍ OKOLNOSTI, KTERÉ BY MOHLY NARUŠIT OBJEKTIVITU TÉTO ZPRÁVY. ODMĚNA OSOB, KTERÉ SE PODÍLELY NA TVORBĚ TÉTO ZPRÁVY, NENÍ ODVOZENA OD OBCHODŮ SPOLEČNOSTI. PŘÍPADNÝ STŘET ZÁJMŮ VE VZTAHU K TÉTO ZPRÁVĚ JE UPRAVEN VNITŘNÍMI PŘEDPISY SPOLEČNOSTI.
VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE