Steen Jakobsen, hlavní ekonom Saxo Bank.
Ve středu jsem po skvělém dnu s klienty a médii opustil Budapešť. Všichni byli přátelští, pohostinní a hlavně zkušení obchodníci.
Navíc Maďarsko je jediný evropský stát, vedle kterého vypadá i Itálie jako dobře organizovaná země.
Současná vláda byla zvolena jako protiklad k letům vlády komunismu a socialismu. Lidé přitom věřili, že by většinový kabinet mohl změnit tehdejší společnost. Dnes to však vypadá, že valná část Maďarů této volby lituje. Protože jak už to bývá i jinde běžné, ani tady se nepodařilo přinést skutečnou změnu. Vláda jde cestou oslabování nezávislosti centrální banky a změny ústavy. Přinejlepším se její kroky dají nazvat jako narušení principu právního státu. V tom nejhorším případě se ale nabízí srovnání s autokratickými vládci z doby minulé.
Tamní ekonomika se pomalu rozpadá. Letos navíc padla i poslední dobrá statistika, když se přebytek státního rozpočtu přeměnil v deficit, a připadaly se i další problémy, jako je recese, vysoká nezaměstnanost a neustupující inflace.
Z Budapešti se stává poměrně drahé město, dokonce i ve srovnání s Prahou. A to lze jen stěží označit za úspěch, takže vláda má plné ruce práce s manipulováním ekonomiky před volbami v roce 2014. Hlavním problémem je přitom zahraniční dluh v cizí měně, tedy starý známý příběh s krytím hypoték švýcarskými franky. Zde se přitom odhaduje, že Maďarsko dluží 8 až 11 miliard eur. Spekuluje se, že si v tomto případě vláda sáhne po rezervách z centrální banky (které dosahují celkem zhruba 36 miliard) a úvěry prohodí prostřednictvím státních bank za levné hypotéky v maďarských forintech. A zde se dostáváme ke špatným půjčkám s minimálním zajištěním a také řízením.
V nově ustaveném výboru pro měnovou politiku už zbyl jen jeden nezávislý člen a jeho (v tomto případě její) mandát vyprší už v červenci. Centrální banka tak v konečném důsledku pod tlakem vlády kývne na výrazně nižší kurz forintu.
Přitom právě manipulování s měnou se považuje za “bezplatný” krok a univerzální všelék. A to i navzdory riziku, že odradí zahraniční investory.
Maďarsko se vrátilo k zavádění změn v ústavě, což donutilo i Evropskou unii (nejpasivnějšího vymahače práva na světě), aby popohnala zemi před soud a odmítla mu proplatit evropské dotace. Politická agenda se tudíž změnila tak dramaticky, že jako investor nemůžu forintu dát jinou nálepku než short.
Podle mě se Maďarsko přidalo ke stále se zvyšujícímu počtu měnových manipulátorů. A jako politický katalyzátor bude překonání hranice 300 forintů za jedno euro a dotažení se ke starým maximům na úrovni 325 forintů za jednu společnou evropskou měnu bude sloužit k nákupu hlasů voličů skrze vykoupení půjček denominovaných ve švýcarských francích.
Jinými slovy – Maďarsko je jen další zemí, kterou jsem navštívil a která nemá žádný mandát na skutečnou změnu. A to ani přesto, že zde mají politickou většinu. Podle mě se reformy prosadí až tehdy, když Maďarsko zasáhne pořádná krize.
A jak teď rád říkávám – mám nejoptimističtější období za posledních 28 let. Ale stojí za tím hlavně fakt, že horší už to snad ani být nemůže .
Příspěvek Maďarsko: Promrhaná politická většina pochází z Saxo Bank 24/7