Švýcarská centrální banka (SNB) má ve svých rezervách 1040 tun zlata. V posledních deseti letech rozprodala okolo 1550 tun zlata. Nyní největší švýcarská strana SVP získala dostatek podpisů pro lidovou iniciativu, která by měla zastavit centrální banku v prodeji dalšího zlata. Dalším požadavkem je navrácení zlata, které má Švýcarsko uloženo v USA. Lídr SVP Luzi Stamm okomentoval krok slovy: „Zlaté rezervy garantují stabilitu švýcarského franku. Zajišťují soukromé úspory. Platy a penze neztrácejí na hodnotě. Dnes ani nevíme, kde jsou zlaté rezervy uloženy, proto chceme, aby byly na jediném bezpečném místě, ve Švýcarsku“. Poslanec SVP a předseda organizace, která pořádala petici, Lukas Reimann prohlásil, že „USA díky svému vysokému dluhu není důvěryhodné místo pro uložení švýcarských zlatých rezerv.“
Hlavním požadavkem iniciativy je, aby SNB držela minimálně 20 procent svých devizových rezerv ve zlatě. Dnes Švýcarsko drží pouze deset procent svých devizových rezerv ve zlatě. Pro srovnání Česká národní banka svoje zlato prodala v devadesátých letech a nyní drží pouze symbolických 1,2 procenta rezerv ve zlatě. Pro Švýcarsko by závazek navýšit rezervy na 20 procent znamenalo koupit zlato v objemu přibližně 1200 tun zlata, což odpovídá 5 měsícům celosvětové produkce tohoto kovu. Jak je vidět na grafu níže, tak by takový nákup znamenal významnou revoluci v dosavadních nákupech a prodejích centrálních bank. Centrální banky v posledních letech zlato spíše nakupují, nežli prodávají.
Graf č. 1: Nákupy zlata ze strany centrálních bank v tunách (zdroj: WGC)
Graf č. 2: Cena zlata v USD za trojskou unci (zdroj: CSI)
Devizové rezervy Švýcarska dramaticky rostou. Švýcaři tak bojují proti silnému franku, který způsobuje nekonkurenceschopnost švýcarského zboží v zahraničí. Švýcarská centrální banka (SNB) má jasně definovanou hranici, na které začne nakupovat euro – 1,20 franku za euro. Na této hranici SNB přichází s mohutnými intervencemi proti franku, což je značně proinflační politika. V současnosti však ceny v zemi stagnují, takže centrální banka může nadále pokračovat v této aktivitě. Kdyby Švýcaři za získaná eura obratem nakupovali zlato s cílem navýšit podíl zlata na devizových rezervách na 20 procent, tak by významně zahýbali s cenami zlata i eura. To je ale velmi citlivá politická záležitost, které se SNB bude jistě snažit vyhnout.
Celonárodní hlasování o lidové iniciativě obvykle probíhá do dvou let od sesbírání podpisů. Pro investory vznikají dvě zajímavé příležitosti. První je krátkodobý nákup franku na hranici 1,2 franků za euro, přičemž existuje vysoká pravděpodobnost, že SNB svoji intervenční hranici nezmění. Druhou je dlouhodobá spekulace na růst ceny zlata, jelikož mnohé centrální banky v současnosti zvažují přesun části devizových rezerv do tohoto aktiva.
Graf č. 3: Objem zlata drženého SNB vyjádřený v miliónech dolarů v současných cenách 1620 dolarů za unci (zdroj: WGC), celkový objem devizových rezerv SNB v miliónech amerických dolarů (zdroj: IMF), kurz švýcarského franku vůči euru (zdroj: Bloomberg)
NA TUTO ZPRÁVU SE MŮŽE VZTAHOVAT VYHLÁŠKA Č. 114/2006 SB., O POCTIVÉ PREZENTACI INVESTIČNÍCH DOPORUČENÍ. V TÉTO ZPRÁVĚ JE UVEDENA OSOBA, KTERÁ PRO SPOLEČNOST TUTO ZPRÁVU VYTVOŘILA NEBO PŘIPRAVILA. SPRÁVNÍM ÚŘADEM, KTERÝ NAD SPOLEČNOSTÍ VYKONÁVÁ DOZOR, JE ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA. DLE NÁZORU SPOLEČNOSTI NEEXISTUJÍ OKOLNOSTI, KTERÉ BY MOHLY NARUŠIT OBJEKTIVITU TÉTO ZPRÁVY. ODMĚNA OSOB, KTERÉ SE PODÍLELY NA TVORBĚ TÉTO ZPRÁVY, NENÍ ODVOZENA OD OBCHODŮ SPOLEČNOSTI. PŘÍPADNÝ STŘET ZÁJMŮ VE VZTAHU K TÉTO ZPRÁVĚ JE UPRAVEN VNITŘNÍMI PŘEDPISY SPOLEČNOSTI.
VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.