Shrnutí týdne: strach z kyperské krize nadálé převládá

22.03.2013 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Tento týden se na komoditních a finančních trzích nesl v duchu nevyřešené krize na Kypru. ECB oznámila, že k pondělí 25. března ukončí nouzové …

Tento týden se na komoditních a finančních trzích nesl v duchu nevyřešené krize na Kypru. ECB oznámila, že k pondělí 25. března ukončí nouzové financování kyperských bank (ELA), pokud země nepřistoupí na podmínky EU a MMF. Speciální konfiskační daň na vklady, kterou navrhovalo EU a MMF, neprošla v úterý ve večerních hodinách parlamentem. Pro nebyl ani jeden poslanec. Bez nouzového programu budou minimálně dvě největší kyperské banky bez dostatečné likvidity. Banky mají podle oficiálních informací otevřít až v úterý, protože v pondělí je státní svátek. Všeobecně se bez ohledu na výsledek vyjednávání o konsolidaci Kyperského dluhu očekává run na banky, který by se mohl rozšířit do dalších zemí. Taktéž se předpokládá, že maximální množství peněz, které bude možné vybrat nebo poslat z účtu, bude mezi pěti a desetitisíci euro.

Ceny bezpečných dluhopisů rostly. Skokem například v pondělí otevřely německé dluhopisy, jejichž výnosnost byla krátkodobě záporná. Výnosnost dluhopisů předlužených států značně vzrostla v reakci na dění na Kypru. Čínské ministerstvo financí oznámilo, že zahájí zkušební provoz obchodování s čínskými státními dluhopisy. Chce tak ověřit zájem investorů před tím, než budou dluhopisy umístěny na reálném trhu.

Celý týden stabilně posilovalo zlato, stříbro spíše stagnovalo. Ve středu největší švýcarská strana SVP získala dostatek podpisů pro lidovou iniciativu. Hlavním požadavkem iniciativy je, aby Švýcarská centrální banka držela minimálně 20 procent svých devizových rezerv ve zlatě. To by v budoucnu mohlo mít zásadní vliv na cenu zlata

Důležitě bylo středeční prohlášení představitelů amerického Fedu, kteří oznámili, že stále počítají s pokračováním současného programu odkupu dluhopisů. Americká centrální banka chce pokračovat v odkupu dluhopisů současným tempem, tedy ve výši 85 miliard USD měsíčně až do doby než se situace na trhu práce v USA znatelně zlepší. Právě fakt, že v nejbližší době nelze očekávat změnu v politice Fedu, je hlavním růstovým faktorem jak pro energie, tak i pro akciové trhy.

Analytici investičních bank Goldman Sachs a Morgan Stanley očekávají, že akciový index S & P 500 zhodnotí v letošním roce minimálně o 12 procent nad hranici 1600 bodů. Důvodem je zlepšení ekonomického výhledu USA a pokračující uvolněná monetární politika.

Ropa oslabila kvůli průmyslu v Německu. Výkon německého průmyslu v březnu nečekaně zpomalil, když tamní Index nákupních manažerů ve výrobních podnicích klesl na hodnotu 48,9. Očekávání analytiků bylo vyšší. Ropě zároveň nepomáhá ani vyhrocená situace na Kypru.

Podle informací International Cotton Advisory Committee se plánuje ještě menší výsev bavlny, než se očekávalo na začátku března. Celkově by měli farmáři sklidit 22,56 miliónů tun v rámci sklizně, která začíná 1. srpna, což je 14 procentní propad oproti minulé sklizni. Spotřeba by měla vzrůst z 23,3 miliónů tun na 23,8 miliónů tun. Zisky pro farmáře jsou u bavlny stále nižší než u kukuřice nebo sóji. K poklesu plánované oseté plochy došlo podle odhadů u všech hlavních producentů, jako jsou USA, Čína nebo Indie.

Zemědělským plodinám vévodili býci. Značně tento týden posílily sojové boby v důsledku prodlev v nakládce sóji v brazilských přístavech. V nejdůležitějších přístavech v zemi je nyní připraveno k vyplutí 207 lodí s nákladem ve výši 12,4 milionů tun sojových bobů. Brazilská úroda sojových bobů je tak vysoká, že ještě letos překoná tato země v objemu vývozu Spojené státy, které byly doposud světovou jedničkou.

Úroda pšenice bude letos lámat rekordy. Po loňských problémech se suchy a nepřízní počasí se totiž letos očekává oživení. Zásoby pšenice by mohly stoupnout poprvé za 4 poslední léta. Přesto tento týden pšenice výrazně rostla zejména kvůli předpokladu, že současné výhodné ceny pšenice mohou potenciálně znamenat vyšší poptávku po této zrnině ze strany chovatelů dobytka.

Výrazně posílil také kontrakt kukuřice. Důvodem je zastavení přípravných prací před výsevem v USA, a to kvůli mrazu či deštivému počasí.

NA TUTO ZPRÁVU SE MŮŽE VZTAHOVAT VYHLÁŠKA Č. 114/2006 SB., O POCTIVÉ PREZENTACI INVESTIČNÍCH DOPORUČENÍ. V TÉTO ZPRÁVĚ JE UVEDENA OSOBA, KTERÁ PRO SPOLEČNOST TUTO ZPRÁVU VYTVOŘILA NEBO PŘIPRAVILA. SPRÁVNÍM ÚŘADEM, KTERÝ NAD SPOLEČNOSTÍ VYKONÁVÁ DOZOR, JE ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA. DLE NÁZORU SPOLEČNOSTI NEEXISTUJÍ OKOLNOSTI, KTERÉ BY MOHLY NARUŠIT OBJEKTIVITU TÉTO ZPRÁVY. ODMĚNA OSOB, KTERÉ SE PODÍLELY NA TVORBĚ TÉTO ZPRÁVY, NENÍ ODVOZENA OD OBCHODŮ SPOLEČNOSTI. PŘÍPADNÝ STŘET ZÁJMŮ VE VZTAHU K TÉTO ZPRÁVĚ JE UPRAVEN VNITŘNÍMI PŘEDPISY SPOLEČNOSTI.
VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE