Indie je druhý největší producent rýže na světě. Za rok 2011 její produkce činila více než 200 milionů tun. V současné době farmáři očekávají rekordní úrodu už druhý rok v řadě.
Podle mediánu odhadů od 6 vývozců by měl vývoz rýže z Indie začátkem dubna vzrůst o 10,5 milionů tun.
Graf: Produkce rýže v roce 2011 v milionech tun (Zdroj: FAOSTAT)
Rostoucí vývoz z Indie může zvýšit globální zásobu potravin. Taktéž zemědělci z Vietnamu a Číny očekávají rekordní úrodu rýže. Zásoby v Thajsku vzrostly, protože tamní vláda nakupuje rýži od místních zemědělců. Také roste export z Myanmaru a Kambodži.
Globální produkce rýže pravděpodobně stoupne o 1,2% na 472 tun, zatímco zásoby pěti největších exportérů jsou odhadovány na 38 milionů tun. Světové zásoby se pak pro marketingový rok 2012 – 2013 odhadují na 171 milionů tun.
Monzunové deště, které tvoří více než 70% ročních srážek v Indii, budou pravděpodobně normální a šance na sucho je nyní pouhých 4%. Tento faktor navíc může dále výsadbu rýže zvýšit.
Zásoby v Thajsku
Thajské zásoby rostou od roku 2011, kdy thajský premiér Yingluck Shinawatra začal s nákupem rýže od místních zemědělců, aby tak podpořil příjmy na venkově. Dokonce hrozí, že země nebude mít dostatečnou skladovací kapacitu v důsledku nárůstu zásob o 40% na 18,2 milionů tun.
Pokles ceny rýže ve Vietnamu je odhadován v rozsahu 6,6% na 377,50 USD za tunu, což je nejnižší úroveň od roku 2010. Z případného snížení cen tak budou těžit hlavně africké země a trhy na Blízkém východě. Zároveň by se díky tomu mohl zvýšit export rýže z Asie do Latinské Ameriky.
Podle amerického ministerstva zemědělství se v letech 2012-2013 zvýšil také vývoz z Myanmaru na 600 000 tun z 388 000 tun před deseti lety. Vývoz z Kambodži v letošním roce může dosáhnout 975 000 tun. Před deseti lety činil pouhých 10 000 tun.
Indie exportuje rýži především do Afriky a Bangladéše, a to za cenu přibližně 400 USD za tunu. Naproti tomu prémiová rýže basmati se na Blízkém východě, Íránu a v Evropě obchoduje téměř za 1 000 USD za tunu. Export rýže basmati tvoří cca 25% z celkového prodeje.
Indický export bude hlavně záviset na monzunových deštích a na požadavku zabezpečení domácího potravinového účtu. Případný pokles vývozu z Indie tak bude kompenzován zvýšením exportu z Thajska, což bude eliminovat dopad na ceny.
Indický kabinet schválil 19. března změny zákona v zajišťování potravin, který umožňuje 67% populace právo na koupi obilovin za dotované ceny. Vláda tak bude muset poskytnout 61,2 milionů tun obilovin, aby dostála zákonu, jehož cílem je zaručit 5 kg obilovin na osobu za měsíc.
Z technického pohledu na graf je vidět, že cena prorazila poměrně silný support a pravděpodobně jej nyní bude testovat ze spodu. Při případném odražení cena může zamířit ke 14 USc za cwt. Aktuální futures kontrakt s dodáním v květnu se obchoduje na ceně 15 USc/cwt.
Graf: Cena rýže upravená o efekt rolování v USc/cwt (Zdroj:CSI)
NA TUTO ZPRÁVU SE MŮŽE VZTAHOVAT VYHLÁŠKA Č. 114/2006 SB., O POCTIVÉ PREZENTACI INVESTIČNÍCH DOPORUČENÍ. V TÉTO ZPRÁVĚ JE UVEDENA OSOBA, KTERÁ PRO SPOLEČNOST TUTO ZPRÁVU VYTVOŘILA NEBO PŘIPRAVILA. SPRÁVNÍM ÚŘADEM, KTERÝ NAD SPOLEČNOSTÍ VYKONÁVÁ DOZOR, JE ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA. DLE NÁZORU SPOLEČNOSTI NEEXISTUJÍ OKOLNOSTI, KTERÉ BY MOHLY NARUŠIT OBJEKTIVITU TÉTO ZPRÁVY. ODMĚNA OSOB, KTERÉ SE PODÍLELY NA TVORBĚ TÉTO ZPRÁVY, NENÍ ODVOZENA OD OBCHODŮ SPOLEČNOSTI. PŘÍPADNÝ STŘET ZÁJMŮ VE VZTAHU K TÉTO ZPRÁVĚ JE UPRAVEN VNITŘNÍMI PŘEDPISY SPOLEČNOSTI.
VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.