...
Česká národní banka dnes podle očekávání ponechala úrokové sazby na faktické nule (0,05 %), a to jednohlasně (7:0). Na tiskové konferenci guvernér Singer opět zopakoval, že v případě potřeby centrální banka může sáhnout k devizovým intervencím, ale samotné spuštění tohoto kroku neoznámil.
Guvernér Singer na tiskové konferenci uvedl, že poslední výsledky – HDP (4Q/12), inflace (únor), ekonomická aktivita doma i v zahraničí – byly horší, než ČNB očekávala v poslední prognóze ze začátku února. ČNB v současnosti nevidí žádné inflační tlaky v ekonomice. Dosavadní vývoj je tedy podle centrální banky proti-inflační, tj. ve směru k uvolněnějším měnovým podmínkám. Výhled na sazby zůstává nezměněn, podle guvernéra Singera na současné nulové úrovni zůstanou "v delším horizontu“. Případné další uvolnění měnový podmínek je možné jenom oslabením měny, protože úrokové sazby jsou na nule (0,05 %), proto také guvernér zopakoval možnost intervencí, ale použití tohoto nástroje neoznámil. O stavu diskuze uvnitř bankovní rady a možnosti použití intervencí může ještě napovědět zápis ze zasedání, který bude zveřejněný za týden 5. dubna.
Podle našeho názoru zůstává malá šance, že ČNB v dohledně době přistoupí k devizovým intervencím. Při současných ekonomických podmínkách (slabost domácí poptávky, nízký růst mezd, slabý kurz koruny, přebytek obchodní bilance) se neukazuje, že intervence jsou optimální nástroj a jejich použití může přinést více negativ – dražší dovozy (benzín), dopad na bilance ČNB – než pozitiv. Navíc ČNB dosud nepřestavila, jaké očekává výsledky intervencí, tj. o kolik slabší koruna vede ke zvýšení inflačních poptávkových tlaků.
Nulové sazby zůstanou asi po celý letošní rok. Naopak devizové intervence bez posílení koruny nebo poklesu inflace pod 1 % se zatím zdají jako méně pravděpodobné, obzvláště pokud koruna bude v pásmu 25,1-25,8 CZK/EUR. Koruna bez reakce přešla rozhodnutí i tiskovou konferenci, držela se kolem 25,75 CZK/EUR. Bez reakce zůstaly peněžní i dluhopisové trhy.