Patová povolební situace v Itálii momentálně řídí evropský tržní sentiment. Prezident Giorgio Napolitano dal včera dohromady tým „moudrých mužů“, aby připravili reformní opatření, která by získala širokou politickou podporu. Po pravdě řečeno, lehký úkol to nebude. Itálie je po Řecku druhý nejzadluženější stát eurozóny a najít reformy, které by v parlamentu našly obecnou podporu je téměř nadlidský výkon. Vždyť, který politik by podporoval výdajové škrty na úkor své politické popularity? Čas je k Římu ale neúprosný a čas se krátí i prezidentovi Napolitanovi. Jeho funkční volební období končí v půlce letošního května.
Kypr by měl dostat první splátku přislíbené půjčky již v květnu. Na oplátku bude muset do roku 2018 zavést úsporná opatření, aby splnil evropská rozpočtová pravidla. Ozdravení veřejných financí přirozeně souvisí s bolestivými kroky pro občany, které čeká zmražení penzí, zvýšení daní a jiných poplatků. Z poskytnutého úvěru zaplatí ostrov úrok 2,5 procenta a splácet ho má začít do deseti let. Úvěr pak musí být splacen do 12 let.
Kyperský ministr financí Michalis Sarris včera rezignoval a na jeho místo nastoupí Charris Georgiadis. Kroky ze strany bývalého ministra jsou pochopitelné, když před převzetím vládní funkce působil v čele právě zkrachovalé banky Laiki, jejíž klienti nyní pravděpodobně přijdou až o 80 procent svých vkladů převyšujících částku 100 000 eur.
Zítra budou investoři sledovat zasedání ECB, které OECD doporučila snížit úrokové sazby. Po ni bude následovat tisková konference M. Draghiho, který by se mohl vyjádřit k událostem, které se odehrály na Kypru a k požadavkům tzv. „trojky“ (jejímž členem je i ECB), které podkopaly důvěru evropského bankovnictví.
Z evropského chaosu nyní těží USA, kde akciové indexy opět posilují. Rozhodující pro jejich další vývoj bude páteční zpráva z trhu práce o počtu nově vytvořených pracovních míst mimo zemědělský sektor v USA v březnu.
Na asijském kontinentu dnes odstartovalo dvou-denní zasedání japonské centrální banky (BoJ), kterému poprvé předsedá nový guvernér Haruhiko Kuroda. Ten je zastánce a podporovatel masivního měnového uvolňování. Trhy od něj pravděpodobně mají velká očekávání, když japonský akciový index Nikkei 225 dnes posiluje o 3 procenta. Předpokládá se, že BoJ by mohla navýšit plánovaný objem nákupu dluhopisů, nebo prodloužit tento program s neuvedeným datem ukončení, či začít kupovat také aktiva s delší dobou splatnosti. Je pravděpodobné, že když zítra BoJ nevyhlásí některá taková šokující prohlášení ve smyslu expanzivní měnové politiky, budou trhy zklamány.
Trhy v Číně a Hongkongu budou z důvodu státního svátku ve čtvrtek zavřeny. Hongkong znovu otevře v pátek, Čína až v pondělí.