Požadovaná úroková sazba desetiletých bondů je většinou jediný údaj, který se z dluhopisového trhu v médiích vyskytuje. Tento údaj ale může poskytovat velmi zkreslenou představu o stavu celého trhu s dluhopisy, protože výnosy pro různé splatnosti dluhopisů se nepohybují společně. Například může vzniknout situace, kdy výnosy dluhopisů s krátkou dobou do splatnosti vzrostou a výnosy u dlouhodobých dluhopisů se sníží. Dlouhodobé bondy jsou více citlivé na změny úrokových sazeb než bondy s krátkou splatností, proto se jejich ceny v čase více mění.
Největší dluhopisový ETF na světě Vanguard Total Bond Market ETF (BND) má průměrnou splatnost 7,1 let a jeho durace je 5,2 let.
Graf č.1: BND
Pokud chce investor investovat do firemních dluhopisů, tak musí mít na paměti, že jeho výnosy jsou pak závislé na změnách požadovaných výnosností státních dluhopisů a očekávaném kreditním riziku. Investoři požadují určitou prémii za držení rizikovějších bondů než jsou ty státní. Rozdíl v požadovaných výnosnostech je známý jako úrokové rozpětí, které se často zvyšuje nebo snižuje.
Co může investor sledovat kromě sazby desetiletých dluhopisů? Pokud se rozhodne, že bude sledovat BND, tak dostane informaci, kolik by vydělal při držbě dluhopisů. Údaj může následně porovnat s klasickými podílovými fondy nebo ETF na jiná aktiva. BND investuje většinu peněz do amerických státních dluhopisů. Fond nedrží velké množství dluhopisů nadměrně zadlužených podniků.
Pokud chce investor nakoupit čistě americké státní dluhopisy, tak může investovat například do iShares Barclays 7-10 Year Treasury Bond ETF (IEF), iShares Barclays 1-3 Year Treasury Bond ETF (SHY) nebo iShares Barclays 20+ Year Treasury Bond ETF (TLT).
Graf č.2: IEF
Graf č. 3: SHY
Graf č.4: TLT
Z pohybu cen těchto tří ETF lze získat malou představu o změnách úrokových sazeb.
Pokud hodnota všech ETF roste, tak úrokové sazby v ekonomice klesají. V případě, že hodnota všech ETF klesá tak úrokové sazby rostou. Pokud SHY stoupá a TLT klesá tak je výnosová křivka více strmá. Naopak pokud SHY klesá a TLT roste tak je výnosová křivka více plochá.
NA TUTO ZPRÁVU SE MŮŽE VZTAHOVAT VYHLÁŠKA Č. 114/2006 SB., O POCTIVÉ PREZENTACI INVESTIČNÍCH DOPORUČENÍ. V TÉTO ZPRÁVĚ JE UVEDENA OSOBA, KTERÁ PRO SPOLEČNOST TUTO ZPRÁVU VYTVOŘILA NEBO PŘIPRAVILA. SPRÁVNÍM ÚŘADEM, KTERÝ NAD SPOLEČNOSTÍ VYKONÁVÁ DOZOR, JE ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA. DLE NÁZORU SPOLEČNOSTI NEEXISTUJÍ OKOLNOSTI, KTERÉ BY MOHLY NARUŠIT OBJEKTIVITU TÉTO ZPRÁVY. ODMĚNA OSOB, KTERÉ SE PODÍLELY NA TVORBĚ TÉTO ZPRÁVY, NENÍ ODVOZENA OD OBCHODŮ SPOLEČNOSTI. PŘÍPADNÝ STŘET ZÁJMŮ VE VZTAHU K TÉTO ZPRÁVĚ JE UPRAVEN VNITŘNÍMI PŘEDPISY SPOLEČNOSTI.
VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.