Pravidelný týdenní komentář k trhu

26.04.2013 | , Atlantik FT
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

...

...

Sedmnáctý týden roku 2013 byl charakterizován probíhající výsledkovou sezónou za 1Q13, která i po první polovině (270 společností z S&P500 odreportováno) prozatím vyznívá pozitivně, co se překonání očekávání analytiků týče (74 % pozitivní na čistém zisku a 45 % na tržbách). Kromě výsledkové sezóny se investoři zaměřili na data z makroekonomiky, kde nejsledovanější bylo páteční americké HDP za 1Q13, které nenaplnilo očekávání trhu s +2,5 % vs. oček. +3,0 % (+0,4 za 4Q12). Zklamáním byly především vládní výdaje, jejichž pokles umírnil domácí spotřebu, která byla tahounem růstu. Domácí index PX zaznamenal 1,8% mezitýdenní růst na 958 bodů.

Z domácích zpráv jsme sledovali rozhodnutí managementu ČEZu, který navrhuje hrubou dividendu ve výši 40 Kč/akcii (7,3% hrubý div. výnos). Dividendu musí schválit řádná valná hromada. Návrh dividendy je sice v rozmezí dividendové politiky ČEZu na 50-60 % č. zisku, ale považujeme jej za zklamání. Očekávali jsme dividendu ve výši 45 Kč. Titul zakončil týden na 550 Kč (-2,6 % t/t).

Ve čtvrtek Unipetrol reportoval výsledky za 1Q13. Provozní zisk na úrovni EBIT lehce zaostal za očekáváním -70 mil. Kč vs. oček. -66 mil. Kč. Za tento rok čeká Unipetrol kladný provozní zisk EBIT (J&T odhad je +1,5 mld. Kč) a investiční náklady 2,7 mld. Kč vs. 1,3 mld. Kč vloni, vzhledem k plánované odstávce kralupské rafinérie. Celkově jsme výsledky hodnotili jako mírně nepříznivé vzhledem k přetrvávajícím nepříznivým trendům. Titul zakončil páteční seanci na 172 Kč (+0,6 % t/t).

V týdnu se rovněž konaly řádné valné hromady Telefonicy CR, PMČR, Komerční banky a NWR. Všechny očekávané body včetně návrhů dividend byly beze změny přijaty.

Nejvíce rostoucí akcií v uplynulém týdnu bylo AAA Auto (+12,6%, 27,3 Kč). Titul byl bez zpráv. Investoři zřejmě spekulují na potenciální možnost zvýšené ceny v případném nuceném odkupu, než je současná nabídnutá cena ze strany majoritního vlastníka (23,3 Kč). Naopak největší ztráty zaznamenalo NWR (-3,7 %, 49,8 Kč). Akcie pokračuje v negativním trendu po zveřejněných provozních datech (již předminulý týden). Navíc ceny uhlí se na trzích rovněž nevyvíjejí pozitivním směrem.

Příští týden, který bude pro domácí trh zkrácený o středeční státní svátek, bude ve znění centrálních bank (ECB ve čtvrtek a FED ve středu) a výsledkové sezóny. Zaměření bude tentokrát na ECB, kde se uvažuje o potenciální možnosti snížení sazeb (aktuálně 0,75 %) či o dalších prostředcích na podporu růstu. Pro-expanzivní monetární stimul by byl trhem dle našeho názoru přijat pozitivně. Při pokračování současného sentimentu zveřejňovaných výsledků a při potenciálu snížení sazeb ECB očekáváme pozitivní reakci trhu.

Z politiky očekáváme představení a potenciálně i schválení vlády v Itálii, kde se po jmenování nového premiéra (pan. Letta) může situace dostat z patu. Otázkou pouze zůstává, zda se bude jednat o přechodnou vládu k novým předčasným volbám (naše očekávání), či zda se bude jednat o vládu s plným mandátem.

Z domácích zpráv se zaměříme na pondělní výsledky Erste Group. Očekáváme 9% r/r pokles provozního zisku na 835 mil. EUR a 49 % propad čistého zisku za 1Q13 díky absenci mimořádné položky z minulého roku. Současně se domníváme, že prozatím platný výhled na stagnaci provozního zisku v roce 2013 je poněkud ambiciózní, pokud jsou naše projekce správné.

Rovněž nelze vyloučit, že by příští týden vydala výsledky mediální skupina CME. Zde více jak výsledky, které by měly být špatné (pravděpodobně záporná EBITDA) bude investory zajímat, zda dojde k případné korporátní akci s majoritním vlastníkem Time Warner.

Z výsledkové sezóny budeme například sledovat v úterý UBS, BP, Deutsche Bank, ve středu Visa, ve čtvrtek BMW, Goldcorp, Randgold a v pátek BNP Paribas či Adidas.

Z makroekonomických událostí se zaměříme na USA, která bude v příštím týdnu bohatá na data. V úterý bude zveřejněna spotřebitelská důvěra (oček. 60,4 z 59,7 bodu), ve středu ISM průmyslu (oček. 51 z 51,3 bodu), v pátek ISM služeb (oček. 54 vs. oček. 54,4), podnikové objednávky (oček. -2,5 z +3,0 %) a konečně číslo týdne měsíční zaměstnanost (oček. +143 po +88 tis. nových pracovních míst). Nesmíme opomenout středeční zasedání FEDu, kde se však neočekává novější informace resp. jen potvrzení současné expanzivní měnové politiky (QE4). V Evropě pak budeme sledovat index nákupních manažerů v průmyslu, kde se neočekává změna na 46,5 bodu (pokles aktivity, hranice je 50 bodů). Ve čtvrtek bude rovněž zasedat ECB, která bude výrazně sledována díky očekávání uvolnění měnové politiky a to snížením sazeb na 0,5 % z 0,75 %. Rovněž se můžeme dočkat dalších měnově podpůrných kroků, které by potenciálně mohly zaznít v následné tiskové konferenci.

Autor článku

Milan Vaníček  

Články ze sekce: INVESTICE