Chytejte padající ostří (ale vemte si na to rukavice z oceli)

29.04.2013 | , saxo247
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Nick Beecroft, předseda Saxo Capital Markets UK Limited. Hlavní událostí na trzích byl v uplynulém týdnu “bleskový pád” zlata, který začal minulý pátek a pokračoval až do pondělí. Během pouhých dvou dnů se tento kov propadl dokonce o 200 dolarů. Proč k tomu vůbec došlo a co se s tím teď dá dělat? Pokud máte...

Nick Beecroft, předseda Saxo Capital Markets UK Limited.

Hlavní událostí na trzích byl v uplynulém týdnu “bleskový pád” zlata, který začal minulý pátek a pokračoval až do pondělí. Během pouhých dvou dnů se tento kov propadl dokonce o 200 dolarů. Proč k tomu vůbec došlo a co se s tím teď dá dělat? Pokud máte ve svém portfoliu nějaké zlato (stejně jako já, ovšem já jsem si ho naštěstí zařadil až do penzijního plánu), určitě vám musí běhat mráz do zádech.

Vysvětlit takovéto typy pohybů na trhu je často oříšek. Většinou jsou totiž dány spouštěčem, který za bílého dne nevypadá jako racionálně propojený s pozorovaným výsledkem.

Dle všech měřítek šlo o unavující a dekádu trvající býčí trh s mnoha “slabými” sázkami na růst (držiteli long pozic). Těmi vůbec posledními a nejslabšími spekulanty na růst byli ti, kteří nakupovali po oznámení dalšího kola kvantitativního uvolňování ze strany Bank of Japan. K tomu se ale podrobněji ještě dostanu. Během minulého týdne se totiž odehrály dvě zásadní události.

Tou první bylo oznámení kyperské vlády o možném prodeji zlatých zásob v hodnotě 400 milionů eur. A tou druhou událostí byl jestřábí výklad výsledků posledního zasedání Fedu. Následně si spousta investorů začala myslet, že se blíží konec uvolněné měnové politiky. O významné události šlo i přesto, že zvažované množství zlata k prodeji ze strany kyperské vlády bylo až zanedbatelně malé. A že závazek holubičí politiky bude vládnoucí elita Fedu nepochybně zastávat za všech okolností.

Semknuté řady nezkušených a naivních investorů do burzovně obchodovaných fondů (ETF) pak začaly likvidovat své pozice, i když se varovné signály pro tento krok objevily již v předchozích týdnech či dokonce měsících. Bylo přitom zjevné, že zlato nedokázalo posilovat ani po nejasném výsledku italských voleb, a dokonce ani poté, co vyplula na povrch kyperská krize. Přitom možné řešením obou těchto problémů, stejně jako krize celé eurozóny, bude nevyhnutelně obsahovat další tištění peněz. Stejně tak zlato nezazářilo ani po velkém propadu amerických reálných sazeb, natož po do očí bijícím ENORMNÍM kvantitativním uvolňování, které ohlásila Japonská centrální banka (BOJ).

Pokud trhy selžou a nereagují očekávaným způsobem na probíhající události, jedná se o ten NEJLEPŠÍ trží indikátor, jaký znám. Jde totiž o nejjasnější ukazatel pozic na trhu.

Pád zlata jde samozřejmě v ruku v ruce s pojmem, jako je momentum. A efekt obchodování na páku a nastavené technické hranice pak srážely ceny zlata dolů ještě brutálnějším způsobem. Mnoho pozic je totiž automaticky likvidováno počítačovými systémy brokerů poté, co se vyčerpají prostředky pro obchodování na marži majitele účtu. Nešťastný investor pak nemá možnost nijak zasáhnout.

Propad zlata s sebou stáhl dolů i ostatní kovy, ropu, ropné deriváty a měkké komodity. Rally na těchto komoditách se už totiž taky částečně vyčerpala. Můžeme se tak dočkat toho, že k nám teď bude spíše než jedna špatná zpráva přicházet kombinace dobrých a špatných zpráv (které ve výsledku dávají právě tu špatnou, ale to už tolik nevnímáme – tzv. silver-lining effect). Právě tato strategie ale může snížit reálné náklady průmyslu i samotných spotřebitelů.

Investoři možná také cítí to, že enormní japonské kvantitativní uvolňování může mít vliv na další kroky Fedu. Americká centrální banka by totiž už nemusela tištění peněz tolik prodlužovat, takže kohoutky s levnými penězi by se mohly zavřít dříve, než se čekalo. V důsledku by se tak mohly zvýšit výnosy amerických dluhopisů a posilovat by mohl i dolar. A to vše v prostředí, kde úrokové sazby u všech hlavních měn jen tak rychle neporostou, a hlavně kde zlato negeneruje žádné výnosy. Navíc Japonská centrální banka možná inspirovala i tamní obyvatele, aby více věřili v domácí investice, a zejména akciím. Na oplátku tak začali uzavírat své pozice na jiných třídách aktiv, jako je právě zlato.

Mezi podobnými investory bylo přitom mnoho těch, kteří patřili mezi poslední spekulanty na růst ceny zlata. Byli to právě japonští maloobchodní investoři, které nedávno přesvědčily kroky japonské centrální banky, že zlato začne určitě posilovat a že inflace již brzy začne snižovat hodnotu velkého množství jimi držených japonských státních dluhopisů.

Výše jsem vám nabídl pár možných vysvětlení, které pravděpodovně sehrály nějakou úlohu. Ovšem jedná se opravdu o konec rally na zlatě? V žádném případě NE! Jak už jsem minulý týden zdůraznil na svém blogu na Huffington Post, kvantitativní uvolňování právě jede na plné obrátky. Před čtyřmi lety by sice taková vzpruha mohla mít pořádný účinek, ale teď je řešení využívající tiskařských lisů spíše za zenitem. Inflace pomalu stoupá a zlato se zase bude vyhřívat na výsluní. Jak zní jedno staré známé investorské pravidlo: “Když je na ulicích tolik krve, nakupujte!”

Příspěvek Chytejte padající ostří (ale vemte si na to rukavice z oceli) pochází z Saxo Bank 24/7

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE