Dnešní obchodní seance se zaměří na Evropskou centrální banku (ECB), která by měla ve 13:45 vyhlásit výši úrokových sazeb. Mezi kuloáry se nemluví o ničem jiném a očekávání, že dojde ke snížení o 25 bazických bodů na 0,5 procentní sazbu, jsou veliká. Evropu i nadále brzdí vysoká nezaměstnanost (12,1 procenta) a propadající se ekonomická výkonnost některých ekonomik. Inflace eurozóny dosáhla v dubnu v meziročním měření 3letého minima (1,2 procenta) a ECB se tak rozvázaly ruce k uvolňování monetární politiky.
Dnes bude velmi živo i na akciovém trhu v Evropě, protože čtvrtletní výsledky zveřejní společnosti jako Dánská banka, elektronický gigant Siemens, automobilový lídr BMW nebo jedny z nejlepších aerolinek Lufthansa.
Spojené státy včera zažily zklamání v podobě negativní zprávy z trhu práce (výkaz národní zaměstnanosti ADP). Soukromý sektor dokázal přidat v dubnu pouhých 119 000 nových pracovních míst, což je obrovským zklamáním vzhledem k 150tisícovým odhadům. V pátek bude zveřejněn NFP report (počet nově vytvořených mimo zemědělství), který je sledován celým světem a po včerejším výsledku ADP zaměstnanosti se pravděpodobně také dočkáme zklamání.
Americká centrální banka (Fed) po včerejším zasedání zachovala měnovou politiku beze změny a znovu zdůraznila přímé spojení s trhem práce. Fed bude nyní pečlivě sledovat jak situaci na trhu práce, tak výši inflace, čemuž bude následně přizpůsobovat množství vytisknutých peněz. Cílem fedu je dosažení udržitelně nižší nezaměstnanosti.
Na špatná data z trhu práce jakožto i na horší výsledky indexu nákupních manažerů (ISM PMI) reagovaly americké akciové trhy. Dow Jones si včera odepsal 0,94 procenta, S&P 500 0,93 procenta a Nasdaq 0,89 procenta ze své hodnoty.
Cenovému poklesu se nevyhnuly ani průmyslové komodity. Ropa WTI si včera odepsala 3 procenta za své hodnoty, když kromě horších amerických dat přišlo zklamání rovněž z Číny. Index nákupních manažerů ze sektoru výroby (PMI) dosáhl nejnižších hodnot za posledních 6 měsíců. Čína je po USA druhý největší konzument ropy.
Eurodolar včera odmítl uzavřít nad rezistencí 1,32 a naplňuje znaky přicházejícího medvědího trendu, například v podobě dvojitého vrcholu na 4hodinovém grafu. Problémem EUR/USD pro další vývoj je předchozí konsolidační pásmo, které teď bude pravděpodobně sloužit jako „supportní“. Dnes se bude čekat hlavně na slova ECB, zda sníží úrokové sazby, v případě, že se tak stane, tak euro s největší pravděpodobností oslabí.