Zlato
Cena zlata v minulém týdnu od pondělí až do čtvrtka s malými výkyvy spíše přešlapovala na místě. Výjimkou byl až pátek, který přinesl citelný pád ceny. Zlato se díky němu dostalo na dvoutýdenní minima. Za tímto zlevněním stálo posílení amerického dolaru vůči koši šesti významných světových měn, ke kterému došlo krátce po zveřejnění zprávy o nejnižším množství žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA za posledních 5 let. Kvůli silnějšímu dolaru se mnoho investorů poohlédlo spíše po jiných investicích než je zlato. Za zmínku jistě stojí, že za minulý pátek kleslo množství zlata v držení ETF´s (Exchange traded funds) pouze o půl tuny. Šlo tak o nejmenší denní úbytek od 1. dubna. Ještě před pátečním propadem byla k dispozici zpráva pro zlato spíše pozitivní. A to sice, že hedgeové fondy nyní spekulují převážně na růst jeho ceny. Množství dlouhých (nákupních) pozic bylo vyšší o 19%. Červnové zlato v pátek na CME uzavřelo na ceně 1436,60 USD za trojskou unci.
Ropa
Černé zlato v předchozím týdnu tak trochu svými pohyby překvapivě připomínalo zlato. Až do čtvrtka pomalu cena ropy rostla, aby v pátek došlo k dramatickému zlevnění. Důvod byl, jak jinak, stejný jako v případě zlata, tady posílení amerického dolaru. Jeho posílení totiž vedlo k ochabnutí poptávky nejen po drahých kovech, ale surovinách denominovaných v USD obecně. Důležitá zpráva z minulého týdne se týkala produkce ropy kartelem OPEC. 12 členů této organizace totiž uvedlo, že dohromady v dubnu dodávali průměrně 30,46 milionů barelů ropy denně. To bylo vůbec nejvíce od loňského listopadu. Ještě za březen byla průměrná denní produkce ropy ze strany OPECu jen 30,18 milionů barelů. OPEC též zmínil, že současná cena pohybující se okolo 100 USD za barel, je výhodná jak pro producenty ropy, tak i pro spotřebitele, tudíž je s její úrovní spokojen. Červnové futures kontrakty na ropu v pátek zakončily obchodní seanci na úrovni 96,04 USD za barel.
Měď
Uplynulý týden pro měď znamenal převážně sice nevelké, ale plynulé nabírání zisků. Mědi v průběhu týdne pomohly zprávy o vyšším než očekávaném vývozu stran Číny za měsíc duben. Tamní vývoz posílil ve srovnání se stejným obdobím v loňském roce o 14,7%. Pozitivně vyzněla i zpráva o zrychlení průmyslové výroby v Německu. Měď je velmi důležitým kovem právě v průmyslu, takže pozitivní zprávy ze dvou významných světových ekonomik vyvolaly očekávání možné vyšší poptávky.V pátek byl pak růst podpořen spekulacemi o možné další podpoře ekonomik ze strany některých centrálních bank. Nutno zmínit, že měď byla v pátek jednou z velmi mála komodit, které uzavřely den růstem. Červencová měď zakončila týden na burze CME na ceně 335,30 centů za váhovou libru.
Tomáš Kocourek
Colosseum a.s.