Po prudkém propadu minulý měsíc indikátor ekonomického sentimentu v Německu ZEW stagnuje navzdory značně rostoucím akciím. Důvodem je celkově špatný stav eurozóny, na který byla nucena reagovat i Evropská centrální banka snížením úrokových sazeb minulý týden. Německé desetileté dluhopisy posílily před zveřejněním informacemi o inflaci v eurozóně. Inflace byla v dubnu nejnižší za poslední tři roky.
Čtvrteční statistika americké vlády odhalila, že počet Američanů žádajících o podporu v nezaměstnanosti rostl více, než se očekávalo. Stejně tak již druhým měsíc v řadě klesla cenová úroveň v USA. To vyvolalo očekávání trhu, že Fed by mohl podniknout další kroky ke stimulaci ekonomiky vedoucí ve výsledku právě i ke snížení nezaměstnanosti. Naděje na další podpůrná opatření ze strany centrální banky pak stimulovala ropu k růstu.
Podle odhadu EIA budou USA zodpovědné za třetinu nových globálních dodávek ropy v průběhu příštích pěti let. Je to více než se původně očekávalo a ilustruje to dopad revoluce těžby ropy z břidlic. Ve svém střednědobém průzkumu trhu s ropou EIA prudce zvýšila svou prognózu poptávky po ropných produktech ze Severní Ameriky a mírně snížila odhad těžebních kapacit ropného kartelu OPEC.
Cena zlata celý týden klesala. Na vině je opětovně posilující americký dolar. Jeho růst vůči koši šesti významných měn byl doprovázen nižší poptávku po zlatě, často považovaném za alternativní investici. Podobně zlevnilo i stříbro. Za zmínku stojí především oslabení EUR vůči USD, ke kterému došlo v důsledku nepříznivé zprávy o vývoji ekonomiky eurozóny. Recese v eurozóně totiž pokračuje již šesté čtvrtletí v řadě. Jen od začátku letošního roku zlato zlevnilo o 17%, protože mnoho investorů ztratilo důvěru v tento kov, jakožto uchovatele hodnoty. Určitou nadějí pro zlato je vyšší poptávka po fyzickém zlatě ze strany výrobců šperků, kterým současné nižší ceny vyhovují.
JPMorgan Chase & Co. snížil odhad letošního ekonomického růstu Číny z předešlých 7,8% na 7,6%, což oslabilo trh s mědí. Číně je největší spotřebitel mědi na světě. Pro pokles ceny pak vyzněl také pohyb zásob sledovaných burzou London Metal Exchange, když zaznamenaly největší nárůst za poslední 4 týdny.
Cena cukru je nejnižší od července 2010. Komodita v posledních měsících oslabuje kvůli informacím o vysoké globální produkci, díky které bude na trhu zaznamenán vysoký přebytek. Analytici investiční banky Goldman Sachs upravili svou předpověď ceny v příštích třech až šesti měsících na 17,5 US centů z předchozích 18,5 US centů za libru.
Po reportu o stavu zásob a produkce zrnin (WASDE) zlevnila americké kukuřice a po zbytek týdne stagnovala. Podle zmíněné zprávy se totiž zásoby kukuřice v letošním roce možná až zdvojnásobí. Sklizeň kukuřice by měla vzrůst o 31% na 14,14 milionů bušlů. Sice se čekalo, že sklizeň bude letos lepší, protože loňská sucha v USA byla pro úrodu pohromou, nicméně i tak čísla velmi pozitivně překvapila. Farmáři nejspíše letos osadí největší plochu od roku 1936. A to i přes to, že osev byl zpočátku zpožděn sněhem a dešťovými přeháňkami.
Futures kontrakt na vepřové půlky na burze CME zaznamenal největší zdražení od loňského listopadu. Ke zdražení došlo kvůli rostoucí poptávce po vepřovém mase ze strany amerických spotřebitelů. Výrazně lepšící se počasí a rostoucí teploty na velké části územní USA totiž znamenají i větší zájem o venkovní grilovaní. Teplé počasí by např. v centrální části USA mělo vydržet minimálně po dalších 11-15 dní, což je pro poptávku po masech příznivý výhled.
NA TUTO ZPRÁVU SE MŮŽE VZTAHOVAT VYHLÁŠKA Č. 114/2006 SB., O POCTIVÉ PREZENTACI INVESTIČNÍCH DOPORUČENÍ. V TÉTO ZPRÁVĚ JE UVEDENA OSOBA, KTERÁ PRO SPOLEČNOST TUTO ZPRÁVU VYTVOŘILA NEBO PŘIPRAVILA. SPRÁVNÍM ÚŘADEM, KTERÝ NAD SPOLEČNOSTÍ VYKONÁVÁ DOZOR, JE ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA. DLE NÁZORU SPOLEČNOSTI NEEXISTUJÍ OKOLNOSTI, KTERÉ BY MOHLY NARUŠIT OBJEKTIVITU TÉTO ZPRÁVY. ODMĚNA OSOB, KTERÉ SE PODÍLELY NA TVORBĚ TÉTO ZPRÁVY, NENÍ ODVOZENA OD OBCHODŮ SPOLEČNOSTI. PŘÍPADNÝ STŘET ZÁJMŮ VE VZTAHU K TÉTO ZPRÁVĚ JE UPRAVEN VNITŘNÍMI PŘEDPISY SPOLEČNOSTI.
VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.