Video: Týdenní výhled pro EUR/USD

20.05.2013 | , BOSSA
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Po nepříznivé sérii dat HDP z minulého týdne, kdy HDP eurozóny vykázal šestý mezikvartální pokles v řadě, Francie upadla do třetí recese za čtyři roky a Německo (největší ekonomika eurozóny) uniklo konjuktuře jenom o chlup, budou tento týden ve středu zájmu investorů právě čtvrteční data PMI (index nákupních manažerů) ze sektoru služeb a výroby. Právě ty, jsou hlavním indikátorem budoucího výkonu hospodářství a bohužel ani ony nenaznačují, že by v eurozóně mělo nastat ekonomické zlepšení, jež všichni s blížícím se létem očekávali. I když by data (indexy PMI) měly ukázat mírný růst oproti dubnovým číslům, jsou stále pod kritickou hodnotou 50, což signalizuje pokles ekonomiky eurozóny v nejbližších měsících.

Ve čtvrtek promluví v Londýně šéf ECB Mario Draghi. Od něj se očekává, že by mohl opět snížit úrokové sazby, aby pomohl špatné evropské ekonomice, což by vedlo k posunu depozitní mezibankovní sazby do negativního teritoria. Tím by byly banky nuceny začít více půjčovat a přestat parkovat hotovost na účtech. Jakékoliv uvolnění měnové politiky ve společné měnové unii povede k dalšímu poklesu eura.

PMI data ze sektoru výroby budou rovněž zveřejněna v USA a v Číně. Jejich výsledkem bude pravděpodobně to, co již nyní všichni tušíme. Oživení v USA zpomaleno fiskálními škrty a zpomalující se růst v Číně. Potvrdí-li index nákupních manažerů, že ekonomická situace v USA se zlepšuje, oživí se horká debata ohledně konce nebo alespoň zúžení objemu nákupu dluhopisů Fedem, jež nyní dosahuje měsíční hodnoty 85 mld. dolarů. Snížení množství peněz, jež Fed momentálně lije do ekonomiky, povede k posílení USD, oslabení amerických akciových indexů (a všech rizikových aktiv) a růstu výnosů amerických dluhopisů. Více o plánech Fedu se dovíme ve středu, kdy bude Ben Bernanke mluvit v Kongresu a následně bude publikován i zápis z posledního zasedání bankovní rady americké centrální banky (FOMC – Meeting Minutes). Americká ekonomika stále nestojí na pevných základech, což minulý týden potvrdily indexy průmyslové aktivity z oblasti New Yorku a Philadelphie. Rovněž trh práce na začátku května přinesl po delší době zklamání, čímž zpochybnil svoji dlouhodobě udržitelnou sílu. Zranitelnost amerického hospodářství si plně uvědomuje i sám šéf Fedu, proto je jen velice těžce odhadnutelné, jak se k případnému snížení množství nákupu dluhopisů ve středu postaví.

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE