Polský zlotý (PLN) v průběhu páteční obchodní seance oslabil vůči euru (EUR) na desetiměsíční minima, když dosáhl hodnoty 4,2085 EUR/PLN. Důvodem byly slabé maloobchodní tržby, které v dubnu meziročně klesly o 0,2 procenta, přičemž analytici očekávali až 1 procentní růst. Meziměsíčně pak klesly o 2,7 procenta. Polsko trápí rovněž vysoká nezaměstnanost, která v dubnu dosáhla 14,0 procent, což je o 0,1 procenta více, než se očekávalo. Horší makroekonomická data podpořila spekulace, že polská centrální banka (NBP) by na příštím červnovém zasedání (5. 6. 2013) mohla opět snížit úrokové sazby, aby ulevila domácí ekonomice. NBP již letos snížila sazby o procento (ze 4 na 3 procenta), čímž oslabila zlotý vůči euru o 3,5 procenta. Zdá se ale, že snižování úrokových sazeb v Polsku ještě neskončilo.
3 měsíční (1x2) FRA (Forward Rate Agreement) kontrakt již počítá s 0,3 procentním snížením mezibankovní výpůjční sazby (WIBOR), protože se hodnota tohoto kontraktu pohybuje v rozmezí 2,70 – 2,75 procenta při současné výši základní úrokové sazby 3 procenta. Z FRA kontraktů plyne, že trh již očekává snížení polských úrokových sazeb v nejbližších 3 měsících.
Česká koruna (CZK) dnes smazala své ztráty vůči euru ze začátku týdne. Výhledově by ale měla spíš nadále oslabovat, a to kvůli horší makroekonomické situaci v zemi a potenciálním intervenčním hrozbám ze strany ČNB. CZK vůči EUR ztratila letos již 4 procenta.
EUR/CZK během dnešní seance prolomilo rostoucí trendovou čáru a zamířilo k supportu 25,93, kde se nachází i Fibonacciho hladina 38,2. Trh byl v posledních dnech uvězněn uvnitř konsolidačního pásma (obdélník) a velmi by mu prospělo proražení výše zmíněného supportu. Tím by se otevřel prostor pro významnější posílení koruny.
EUR/PLN se nachází v rostoucím trendovém kanále. Od včerejška se pohybuje spíše do strany a hledá náboj pro další posílení. Ten by EUR/PLN mohlo najít na supportu 4,19, který má potenciál k podržení trhu v trendu. Býčí trend tedy závisí na reakci na tuto hladinu.