Shrnutí týden: USA zažilo první větší akciový výprodej

24.05.2013 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v dubnu v USA vzrostly o 3,3 %, což je první růst za poslední tři měsíce. Číslo značně překvapilo, …

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v dubnu v USA vzrostly o 3,3 %, což je první růst za poslední tři měsíce. Číslo značně překvapilo, protože analytici oslovení agenturou Bloomberg předpokládali růst pouze o 1,5 procenta. Tato statistika propadla v březnu o 5,9 procenta. Největší podíl na oživení měly objednávky komerčních letadel, které vzrostly o 18,1 %. Na objednávky měla pozitivní vliv lepšící se situace v oboru stavebnictví a automobilové průmysl.


Akcie na největších světových trzích zaznamenaly značné výprodeje. Hlavním fundamentem, který způsobil výprodeje, bylo zveřejnění zápisu z jednání Komise pro operace na volném trhu (FOMC). FOMC bude na svém příštím zasedání 18. - 19. června 2013 revidovat svojí strategii ukončení kvantitativního uvolňování. Index S&P propadl ze svého historického maxima 1685,5 skoro o 5 procent. Ještě větší výprodej zaznamenaly japonské akcie. Index Nikkei 225 reagoval více než 7% propadem.


Cena ropy Brent i WTI od úterý klesala, když se odrazila od hranice 105 dolarů za barel. Za klesající ceny můžou vysoké zásoby společně s horším výhledem celosvětového ekonomického růstu. Banka JPMorgan Chase & Co. snížila odhad letošního ekonomického růstu Číny z předešlých 7,8% na 7,6%.


Společnost Meisheng Group uvedla, že našla rozsáhlé ložisko zlata a mědi. Společnost odhaduje, že v novém nalezišti v oblasti Sin-ťiang blízko kazachstánských hranic je nejméně 53 tun zlata. Podle předběžného odhadu má nalezené ložiště hodnotu zhruba 3,2 miliardy dolarů. Cena zlata oscilovala během týdne pod hranicí 1400 dolarů za unci.


Dovoz stříbra do Číny za duben klesnul o 28 % na 172 tun, zatímco vývoz vzrostl o 21,5 % na 85,7 tun. Obchod se stříbrem byl slabý celkově, neboť import stříbrného prášku pro šperkařský průmysl klesnul o 28 %. Za měsíc březen byla situace podobná. Dovoz klesnul o 25 % na necelých 196 tun a vývoz vzrostl o 44 % na téměř 110 tun. U ostatních drahých kovů byl import silný a to zejména u paládia, kterému dává šperkařský průmysl v poslední době přednost před zlatem. Dovoz paládia byl sice pod úrovní loňského roku, zato byl nejsilnější od ledna.


Sója roste šestý den v řadě, jak vzrostla poptávka Číny po amerických zásobách. Kontrakt s dodáním v červenci za tuto dobu zdražil o více než 6 %, což je největší nárůst od března 2012. Americké ministerstvo zemědělství uvedlo, že Čína nakoupila 531 000 tun komodity s dodávkou po 1. září.


Značně oslabil kontrakt kukuřice v reakci na to, že se farmářům v USA v minulém týdnu podařilo urychlit výsev kukuřice a dotáhnout ztrátu z předešlých týdnů. Jednalo se o vůbec historicky největší objem kukuřice vyseté v jednom týdnu. Pomocnou ruku jim podaly dva faktory, a to sucho a teplo. Podle USDA bylo ve zmíněném období oseto 41,8 miliónů akrů, což představuje 43% z celkového pro letošní rok plánovaného objemu. K 19. květnu tak bylo celkově vyseto již 71% kukuřice. USDA dále očekává, že domácí produkce kukuřice v letošním roce dosáhne rekordních 359,2 miliónů metrických tun. Statistika americké vlády tento týden prozradila, že dovoz kukuřice do Číny prudce vzrostl. Za duben dovoz dosáhl 420 000 tun, což je oproti stejnému období za loňský rok nárůst o 77 %, kdy byl import 237 000 tun. Naopak vývoz kukuřice z Číny spadl meziročně o 86 %.


Zásoby kávy Arabiky na burze Intercontinental Exchange se v posledním roce zvýšily o 80 procent na tříleté maximum. Příčinou jsou vysoké dodávky z Brazílie, která je největším producentem této komodity na světě. V následující sezóně by vývoz kávy ze země mohl vzrůst podle sdružení exportérů Cecafe o dalších 6 procent.

NA TUTO ZPRÁVU SE MŮŽE VZTAHOVAT VYHLÁŠKA Č. 114/2006 SB., O POCTIVÉ PREZENTACI INVESTIČNÍCH DOPORUČENÍ. V TÉTO ZPRÁVĚ JE UVEDENA OSOBA, KTERÁ PRO SPOLEČNOST TUTO ZPRÁVU VYTVOŘILA NEBO PŘIPRAVILA. SPRÁVNÍM ÚŘADEM, KTERÝ NAD SPOLEČNOSTÍ VYKONÁVÁ DOZOR, JE ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA. DLE NÁZORU SPOLEČNOSTI NEEXISTUJÍ OKOLNOSTI, KTERÉ BY MOHLY NARUŠIT OBJEKTIVITU TÉTO ZPRÁVY. ODMĚNA OSOB, KTERÉ SE PODÍLELY NA TVORBĚ TÉTO ZPRÁVY, NENÍ ODVOZENA OD OBCHODŮ SPOLEČNOSTI. PŘÍPADNÝ STŘET ZÁJMŮ VE VZTAHU K TÉTO ZPRÁVĚ JE UPRAVEN VNITŘNÍMI PŘEDPISY SPOLEČNOSTI.
VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE