Vystřelí technologické a bankovní akcie index S&P 500 do nebes?

28.05.2013 | , saxo247
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Peter Garnry, hlavní akciový stratég Saxo Bank. Pokud by sektory informačních technologií a financí byly od roku 1995 oceňovány podle svého mediánu a všechno ostatní by zůstalo na svém místě, pak by se index S&P 500 v současnosti obchodoval na 1950 bodech. Tedy o 19,3 výše, než je tomu dnes. Informační technologie a finance mají...

Peter Garnry, hlavní akciový stratég Saxo Bank.

Pokud by sektory informačních technologií a financí byly od roku 1995 oceňovány podle svého mediánu a všechno ostatní by zůstalo na svém místě, pak by se index S&P 500 v současnosti obchodoval na 1950 bodech. Tedy o 19,3 výše, než je tomu dnes.

Informační technologie a finance mají nyní historicky nejnižší ocenění

Přestože index S&P 500 povyskočil od začátku roku o 14,5 procenta, dva největší sektory – technologie a finančnictví – se stále obchodují výrazně níže, než jsou jejich historická ocenění. Když si vezmeme poměr ceny akcie a cash flow na akcii (price-to-cash flow), pak se technologické tituly v indexu S&P 500 obchodují o 45 procent níže, než je medián jejich ocenění. Konkrétně se od roku 1995 jedná o číslo 14,73 (viz graf níže).


sap 500 informacni technologie Vystřelí technologické a bankovní akcie index S&P 500 do nebes?

Pokud se zaměříme na poměr tržní ceny akcie a její účetní hodnoty (price-to-book), pak se finance (včetně bank, realitního sektoru, pojišťovnictví a diverzifikovaných financí) obchodují o 69 procent níže, než je medián jejich ocenění – tedy hodnota 1,96 od roku 1995 (viz graf níže).

 sap 500 finance Vystřelí technologické a bankovní akcie index S&P 500 do nebes?

Mohl by se index S&P 500 do roku 2015 dostat na 2000 bodů?

Informační technologie a finančnictví tvoří celkem 34,1 procenta indexu S&P 500. Pokud by došlo k výraznému nárůstu těchto dvou sektorů, mělo by to také velmi pozitivní efekt na ocenění a cenovou hladinu celého indexu.

Současný poměr tržní ceny akcie k zisku na akcii (price-earnings, tzv. P/E) dosahuje hodnoty 16,0, a to na základě váženého harmonického průměru (nejlepší metoda pro výpočet fundamentálních poměrů jednotlivých indexů). Kdyby se informační technologie a finančnictví měly vyrovnat svému mediánu, pak by se to projevilo jako 45procentní respektive 69 procentní nárůst jejich cen. Poměr P/E by se zvedl na 19,3, což už by bylo celkem drahé. Zvláště když k tomu přičteme očekávání kolem úrokových sazeb a inflace. Náš výpočet přitom vychází z toho, že ceny všech ostatních sektorů zůstanou na stejné úrovni. Skokový nárůst těchto dvou sektorů by pomohl indexu S&P 500 na hodnotu kolem 1950 bodů. Vyjádřeno procenty, byl by o 19% výše, než je jeho současná cena.

Naše kalkulace ovšem neberou v potaz oživení ekonomiky a růst nominálních cen a zisků. I tak ale poskytují celkem dobrý obrázek toho, kam až by mohly ceny indexu S&P 500 růst. V případě, že by u těchto dvou sektorů v příštích několika letech nastoupil proces návratu ke středním hodnotám a zohlednily bychom i rostoucí ekonomickou aktivitu (v nominálních cenách), potom by nás nemusel překvapit ani růst indexu S&P 500 na 2000 bodů. Záviselo by to však i na několika dalších faktorech, jako třeba už žádné mimořádné události z eurozóny a návrat tohoto regionu k růstu. A zadruhé, rozvíjející se trhy by se musely vyhnout zpomalování a čínská ekonomika pak výraznějším výkyvům směrem dolů.

Příspěvek Vystřelí technologické a bankovní akcie index S&P 500 do nebes? pochází z Saxo Bank 24/7

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE