Euru se ani po horších datech z USA nepodařilo prorazit úroveň 1,3. Odpolední zprávy z trhu

30.05.2013 | , BOSSA
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Švýcarská ekonomika dosáhla 0,6 procentního růstu v prvním čtvrtletí letošního roku a překonala tak 0,2 procentní odhady. Meziročně si ekonomika polepšila o 1,2 procenta. Mezinárodní organizace OPEC předpovídá Švýcarsku 1,4 procentní růst v tomto roce a 2 procentní expanzi v roce 2014.

Důvěra v ekonomiku eurozóny se v květnu zvýšila nad očekávání. Ekonomická důvěra se podle průzkumu Evropské komise zvýšila o 0,8 bodu na 89,4 bodu, ekonomové očekávali zvýšení na pouhých 89,0 bodu. Důvěra se zvýšila ve všech 5 největších ekonomikách eurozóny, konkrétně tedy v Německu, Francii, Itálii, Španělsku a Holandsku. Zlepšení zaznamenaly všechny sektory vyjma stavebnictví.

Italské výpůjční náklady se při dnešní aukci dluhopisů s 10letou splatností poprvé za poslední 3 měsíce zvedly. Ekonomové to kromě jiného přičítají proslovu šéfa Fedu Bena Bernankeho z minulého týdne, kdy se vyjádřil, že snížení investované částky do 3.kola kvantitativního uvolňování je otázkou času a může přijít kdykoliv, což by mohlo mít za následek snížení globální likvidity na finančních trzích. Druhým vysvětlením pro zvýšení výnosů je politika Evropské centrální banky, která před rokem slíbila, že v případě potřeby budete nakupovat dluhopisy problémových států. Toto prohlášení tak již pravděpodobně mírně vyprchalo. Italské vládě se podařilo prodat dluhopisy v hodnotě 3 miliard eur s 4,14 procentním výnosem. Před měsícem se dluhopisy prodávaly s 3,94 procentním výnosem, což bylo nejméně od října 2010. Italové také prodali dluhopisy s 5letou splatností za 2,75 miliard eur s výnosem 3,01 procenta, přičemž minulý měsíc měly stejné dluhopisy výnosnost jen 2,84 procenta. Navzdory dnešnímu navýšení výpůjčních nákladů zůstává výnosnost stále pod maximy z loňského června, kdy se 10leté dluhopisy prodávaly s úrokem 6,20 procenta.

Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA se od minulého týdne zvýšil o 10 000 na celkových 354 000. 4týdenní pohyblivý průměr měřící počet žádostí vzrostl o 6 750 na 347 250. Počet Američanů dlouhodobě pobírajících podporu v nezaměstnanosti stoupl o 63 000 na 2,99 milionu.

Americké HDP za první čtvrtletí tohoto roku bylo revidováno na 2,4 procentní růst z původních 2,5 procent. Za zhoršený výsledek může podrobná analýza vlivu uškrcených státních výdajů na ekonomiku. I přes zhoršený výsledek jde však o poměrně solidní výkonnost a ekonomové očekávají, že další kvartály už nebudou tak úspěšné.

Navzdory zhoršeným zprávám z USA zůstává EUR/USD pod rezistencí 1,30. Trh se tak již několik seancí drží v poměrně úzkém pásmu mezi 1,282 a 1,3. K nastolení nového trendu bude potřeba toto pásmo opustit. V případě proražení psychologické hranice 1,3 by se mohli nadvlády ujmout býci. K výraznějšímu posílení však bude potřeba prorazit klesající trendovou čáru z denního grafu.

eur/usd

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE