Zlato klesá 0,1% d/d na 1411. Zlato v posledních týdnech po ukončení první vlny korekčního vývoje v proměnlivém obchodování nachází podporu v okolí 1320, zajímavými okolními podporami ještě jsou 1386 a 1301. Pásmo hlavních Fibonacciho pásem 1433 – 1462 a dále 1486 a 1502 jsou důležité rezistence.
Obchodování v posledních měsících nabralo sestupný směr čímž se potvrdil půlroční klesající trend poté co trh v únoru prorazil 1,5 měsíční trojúhelník, 3/4 roku platnou podpůrnou linii a další vrstvy dosud velmi odolného podpůrného pásma. Vše vyvrcholo dubnovým proražením klíčové podpory 1523, kdy trh během dvou dnů ztratil téměř 15%, který ještě překonává korekční pád ceny v září 2011 a od počátku půlročního klesajícího trendu přibližně 26%. Zmíněná klesající tendence tak zřejmě znamená i počátek dlouhodobějšího klesajícího trendu. Tento názor by vyvracelo bezprecedentní popření propadu 12. a 15. dubna během následujících týdnů. Určitá naděje pro zlato by mohla být případná nová vlna monetární expanze, neboť vývoj globální ekonomické aktivity je v posledních čtvrtletích a nově též podle posledních jarních zpráv zklamáním.
Dluhopisové a komoditní trhy, zejména pak trh zlata ale také jen vůči dolaru dlouhodobě těžily hodně z odhodlání a konzistence ujišťování Fedu dlouhodobě ultraexpanzivní monetární politiky a očekávání velmi výhodných finančních podmínek. Toto přesvědčení a očekávání se vzhledem k nejistotám a slabosti v globální ekonomice stále může naplnit nicméně jistota trhů dostala začátkem roku se zveřejněním zápisu ze zasedání Fedu o hlavní úrokové sazbě 11.-12.prosince vážné trhliny. Pro trhy bylo překvapením poznání významného názorového posunu, že mezi některými členy výkoného tělesa Fedu citelně posílil názor redukce pro finanční trhy výhodné monetární expanze již v tomto roce (tedy podstatně dřív než se čekalo) zřejmě kvůli snížení kapacity volné pracovní síly a nebezpečí destabilizace finančního systému! Jistě to letos minimálně poznamená obchodování na finančních trzích byť se Fed snažil v dalších měsících ujišťovat o preferenci stávajícího kursu současné monetární politiky a trvání velmi přiznívých monetárních podmínek v dalších letech. Fed tak chce uklidňovat oprávněně rozjitřené očekávání trhů se snahou tlumit jejich přizpůsobení, ochránit příznivé finanční podmínky a tím i křehkou ekonomiku. Pokračování tišící doktríny nahrává taky pokračující hospodářská slabost v Evropě, kterou Fed významně zohledňuje do svých výhledů a jarní slabé informace globální ale i americké inflace a ek. aktivity (přes sílu trhu práce), což evokuje myšlenky naopak na posílení monetární expanze. Trhy nicméně cítí, že změna kursu a přitvrzení monetární politiky může přijít výrazně dříve než se zdálo před půl rokem.
Trh dnes bude čekat na květnový index nákupních manažerů Chicaga (15.45 SEČ), čeká se jeho zvýšení a tím i zastavení slabé recese z dubna. Určitou pozornost může trh věnovat i vystoupení šéfa Fedu Bernankeho (02.června 20.00 SEČ). Fed poslední dobou nenaznačuje momentální změnu nastavení ultraexpanzivní monetární politiky, poslední dobou ale upozorňuje na možnost její redukce.
Josef Kvarda
Analytik
HighSky Brokers, a. s.