Shrnutí týdne: Rekordní nezaměstnanost v EU a nižší než očekávaný růst

31.05.2013 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Nezaměstnanost v eurozóně vzrostla na rekordních 12,2 procenta, což je o 0,1 procenta více než minulý měsíc. Největším problémem je …

Nezaměstnanost v eurozóně vzrostla na rekordních 12,2 procenta, což je o 0,1 procenta více než minulý měsíc. Největším problémem je nezaměstnanost mladých hlavně v jižních státech eurozóny. Nezaměstnanost mladých dosáhla 57,9 procenta v Řecku a 55,2 procenta ve Španělsku. V souladu s očekáváním analytiků se podle Eurostatu zvýšil index spotřebitelských cen v eurozóně (1,4 %).

Americké ministerstvo obchodu přehodnotilo odhad růstu ekonomiky USA z původních 2,5 % na 2,4 %. Důvodem pro zpomalení byly nižší vládní výdaje způsobené automatickým nastavením snižování výdajů americké vlády. Pozitivní byly naopak údaje o rostoucí soukromé spotřebě. Osobní spotřeba stoupla v prvním kvartálu po revizi o 3,4 %, což je značný růst oproti 1,8 % v posledním čtvrtletí roku 2012. Spotřeba byla ale tažena na úkor úspor. Míra soukromých úspor byla revidována na 2,3 % oproti původnímu odhadu 2,6 %.

Kvantitativní uvolňování rozpoutalo společný růst cen amerických akcií i dluhopisů. Zatímco akciím se v posledních dnech stalé daří velmi dobře, tak dluhopisy zažily poměrně značný propad. Mezi cenami dluhopisů a cenami akcií existuje dlouhodobý inverzí vztah, který byl v poslední době porušen. Černého Petra si vytáhly dluhopisy. Jejich propad znamenal i značný růst úrokových měr. Ty se ve středu vyšplhaly na nejvyšší úrovně od dubna 2012. Dluhopisy jsou po zlatě další bezpečné aktivum, které v poslední době razantně zlevnilo. Rostoucí úrokové míry znamenají nejenom vyšší dluhovou službu USA, ale také zvýšení nákladů na cizí kapitál v soukromém sektoru.

Padající dolarový index podpořil růst ceny zlata, které zhodnocuje již druhým dnem. Zlato se vymanilo z pásma 1350 až 1400 dolarů, v kterém se obchodovalo od poloviny května a dnes se dostalo až na úroveň 1410 dolarů za unci. Jedním z faktorů, který podpořil růst zlata, je také obnovený zájem největšího zlatého fondu SPDR Gold Trust. Množství zlata v největším obchodovaném fondu vzrostlo poprvé od 9. května. Centrální banky by měly tento rok nakoupit podle odhadů WGC 550 tun zlata. Rusko a Kazachstán navyšovaly v dubnu své zlaté rezervy již sedmý měsíc v řadě.

Společně s jinými komoditami zaznamenal v pátek zhodnocení také červencový futures kontrakt na ropu WTI, a to i přesto, že například středeční statistika odhalila v minulém týdnu prudký nárůst již tak rekordně vysokých komerčních zásob ropy v USA. Cyklické komodity posilují v reakci na spekulace, že Fed na základě horších než očekávaných výsledků americké ekonomiky prodlouží svojí uvolněnou monetární politiku.

Cena sojových bobů roste pátý týden v řadě. Je to největší růst od července minulého roku, kdy USA zachvátilo největší sucho za posledních 83 let. Může za to především stabilní poptávka z Číny, která snížila zásoby sóji nejníže za posledních devět let. Organizace Oil World očekává, že import sóji do Číny vzroste v květnu a červnu o 19 procent oproti minulému roku. Americké ministerstvo zemědělství předpokládá k 31. srpnu tohoto roku snížení zásob v USA na 125 miliónu bušlů, což by znamenalo nejmenší zásoby od roku 2004.

Japonsko, druhý největší importér pšenice z USA po Mexiku, pozastavilo import ze Spojených států, když Ministerstvo zemědělství (USDA) na polích ve státě Oregon oznámilo nález nepovolené formy geneticky upravené pšenice. Zmíněný nález by mohl uškodit oblibě amerických zásob pšenice, a to v době, kdy USDA pro letošní rok očekává rekordní globální produkci.

Bavlna tento týden pokračovala v sérii ztrát. Důvodem je výhledově slabší čínská poptávka po bavlně. Mezinárodní měnový fond snížil svůj odhad růstu čínského HDP na 7,75% v letošním roce i příštím roce. Ještě v dubnu přitom MMF předpokládal růst o 8% v letošním a o 8,2% v příštím roce. Čína je největším spotřebitelem bavlny na světě, takže ekonomické zpomalení v této zemi bude mít jistě vliv i na poptávku po této komoditě. Pro cenu je naopak podporou zpoždění osevu bavlny v USA. Oproti loňskému roku je zatím oseto o 17% méně ploch.

NA TUTO ZPRÁVU SE MŮŽE VZTAHOVAT VYHLÁŠKA Č. 114/2006 SB., O POCTIVÉ PREZENTACI INVESTIČNÍCH DOPORUČENÍ. V TÉTO ZPRÁVĚ JE UVEDENA OSOBA, KTERÁ PRO SPOLEČNOST TUTO ZPRÁVU VYTVOŘILA NEBO PŘIPRAVILA. SPRÁVNÍM ÚŘADEM, KTERÝ NAD SPOLEČNOSTÍ VYKONÁVÁ DOZOR, JE ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA. DLE NÁZORU SPOLEČNOSTI NEEXISTUJÍ OKOLNOSTI, KTERÉ BY MOHLY NARUŠIT OBJEKTIVITU TÉTO ZPRÁVY. ODMĚNA OSOB, KTERÉ SE PODÍLELY NA TVORBĚ TÉTO ZPRÁVY, NENÍ ODVOZENA OD OBCHODŮ SPOLEČNOSTI. PŘÍPADNÝ STŘET ZÁJMŮ VE VZTAHU K TÉTO ZPRÁVĚ JE UPRAVEN VNITŘNÍMI PŘEDPISY SPOLEČNOSTI.
VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE