Týden na komoditních trzích

03.06.2013 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Ropa v minulém týdnu zaznamenala přes i výjimky celkový pokles ceny, když oslabila o 2,18 USD na uzavírací cenu 91,97 dolarů za barel...

Ropa
Ropa v minulém týdnu zaznamenala i přes výjimky celkový pokles ceny, když oslabila o 2,18 USD na uzavírací cenu 91,97 dolarů za barel, nejnižší za poslední 4 týdny. Jednou ze zmíněných výjimek byl čtvrteční růst související se zprávou amerického ministerstva financí, jež v prvním čtvrtletí letošního roku odhalila menší než očekávaný růst HDP v U.S., konkrétně o 2,4%, přičemž očekávání byl růst o 2,5%. Ačkoliv se jednalo o horší výsledek americké ekonomiky, zaznamenaly komodity společně s akciemi růst. Pro růstově zafungovaly spekulace, podle kterých amerických FED, s ohledem na slabý výkon americké ekonomiky, bude v nezměněné míře pokračovat v podpůrných opatřeních. Naopak mezi důvody celkového oslabení ceny černého zlata můžeme zařadit například statistiku amerického ministerstva energetiky, jež odhalila v týdnu končícímu 24.května prudký nárůst komerčních zásob ropy v U.S. o 3 milióny barelů, a to na nejvyšší úroveň od roku 1931, kdy začal být tento ukazatel sledován. Zároveň pro pokles ceny ropy vyzněla také zpráva, podle které se představitelé organizace OPEC na zasedání ve Vídni v minulém týdnu dohodli na ponechání denní těžební kvóty na úrovni 30 miliónů barelů. WTI americká lehká ropa v souvislosti se zmíněným uzavřela poslední obchodní seanci minulého týdne na burze Nymex na úrovni 91,97 dolarů za barel.

Bavlna
Nejaktivnější futures kontrakt na bavlnu na burze ICE Futures U.S. pokračoval v průběhu minulého týdne v nejdelším oslabování posledních jedenácti měsíců a to v reakci na dostatečné globální zásoby. Světové zásoby bavlny by měly podle posledního odhadu amerického ministerstva zemědělství k 31.červenci 2014 vzrůst o 9,4% na rekordních 92,74 miliónů žoků. Významnou roli v poklesu poptávky po bavlně hraje v současné době také silný americký dolar, jež negativně ovlivňuje vývoz komodit z U.S. Dalším důvodem je výhledově slabší čínská poptávka po bavlně. Mezinárodní měnový fond snížil svůj odhad růstu čínského HDP na 7,75% v letošním i příštím roce. Ještě v dubnu přitom MMF předpokládal růst o 8% v letošním a o 8,2% v příštím roce. Čína je největším spotřebitelem bavlny na světě, takže ekonomické zpomalení v této zemi bude mít jistě vliv i na poptávku po této komoditě. Oslabování ceny bavlny nebyla schopna zastavit ani skutečnost, že výsadba bavlny v U.S. permanentně nabírá zpoždění. Oproti loňskému roku bylo v U.S. v minulém týdnu bavlnou prozatím osazeno o 17% méně ploch. Negativně pro bavlnu vyzněly také některé statistiky ze Spojených států. Příkladem může být již výše zmíněný horší než očekávaný výsledek růstu americké ekonomiky v prvním čtvrtletí o 2,4%, zatímco analytici oslovení agenturou Bloomberg očekávali růst o 2,5% a dále také nárůst žádostí o podporu v nezaměstnanosti v předešlém týdnu. Červencový futures kontrakt na bavlnu na burze ICE Futures U.S. tak poslední obchodní seanci minulého týdne uzavřel devátým poklesem ceny v řadě na 79,36 centů za váhovou libru, nejnižší od 18.ledna.

Colosseum a.s.
Robert Černík

Autor článku

Robert Černík  

Články ze sekce: INVESTICE