Výkonnost dominantního amerického sektoru služebby se měla i nadále zlepšovat. Včerejší index nákupních manažerů (PMI) Institutu pro řízení zásob (ISM) ukázal mírné zlepšení z předchozích 53,1 bodu na 53,7 bodu. Sektor služeb tak zůstává v expanzivních hodnotách (nad 50) a predikuje dobrou budoucnost.
Průmyslové objednávky se v dubnu dočkaly1 procentního růstu a nedokázaly tak zcela smazat březnový 4,7 procentní propad. Navzdory růstu šlo o zklamání, protože ekonomové očekávali 1,5 procentní expanzi.Americká výroba je v posledních týdnech zasažena vládními úspornými programy a zpomalující globální poptávkou, hlavně ze strany Číny a Evropy. Minimální růst objednávek zachránil 8,4 procentní skok v poptávce po dopravních součástkách.
Béžová kniha americké centrální banky (Fed)ukázala, že ekonomice se daří růst mírným tempem. Podle zprávy Fedu došlo ke zlepšení ve spotřebitelských výdajích a trh s bydlením je zatím neochvějně velmi silný. Trh práce se sice pomalu zlepšuje, ovšem americká ekonomika by si přála rychlejší tempo, nejlepším regionem pro nové pracovní nabídky se stal New York. Z knihy nevyplynula žádná nápověda o případné redukci 3. kola kvantitativního uvolňování.
Japonský akciový index Nikkeiv průběhu čtvrteční asijské obchodní seance spadl pod psychologickou úroveň 13 000 bodů. Navzdory masivním výprodejům, kterým index čelí již třetí týden, se ale ještě stále nachází v býčím teritoriu. Na druhou stranu k medvědům se dostane, jakmile ztratí 20 procent ze svých maxim (15 950), tedy překoná úroveň 12 700.
Australský dolar (AUD)pokračuje ve své cestě dolů poté, co země v noci zveřejnila data obchodní bilance. Ta v dubnu dosáhla nižšího přebytku, než se očekávalo.
V průběhu dnešní obchodní seance bude nejdůležitější sledovat zasedání britské (13:00) a Evropské (13:45) centrální banky. Obě budou rozhodovat o výši úrokových sazeb a nastavení měnové politiky. Nečekáme, že by Velká Británie provedla výraznější zásahy do měnové politiky, protože jde o poslední schůzi pod vedením současného šéfa Mervyna Kinga. Situace v Evropě ale není tak jednoznačná. Ačkoli se od ECB rovněž nečeká, že by snížila úrokové sazby, po špatných číslech ze sektoru služeb (PMI) by se mohla rozhodnout pro zavedení určité formy měnových stimulů. Odpoledne pak z USA bychom měli sledovatpočet nových žádosti o podporu v nezaměstnanosti (14:30).
EUR/USD permanentně testuje rezistenci 1,31 a pohybuje se v mírném růstu. Trh před dalším pohybem svírá formace rostoucího klínu, která se ukázala být jako velmi silná. Na druhou stranu, trh už doputoval poměrně daleko a začíná se dostávat do špice této formace, kde by mohlo přijít očekávané proražení. Klouzavé průměry 100 a 200 jsou výrazně pod cenou a slouží jako silné supporty pro případné proražení.
GBP/USD dnes čeká zkouška ohněm. Před jeho dalším posilováním mu bude stát v cestě klesající trendová linie z denního grafu, kulaté číslo 1,54 a přeprodané oscilátory. I přes tyto neopominutelné překážky, zůstává krátkodobý trend rostoucí, pro další potvrzení trendu bude potřeba uzavřít nad modrou linií.
USD/JPY vytváří na 4hodinovém grafu dvojité dno a mohlo by se dočkat mírného posílení. Krátkodobý trend je ohraničený klesajícím trendovým kanálem, ve kterém je vytvořená silná rezistence v podobě hladiny 100,00 a klouzavého průměru 200.
Ropa se po odrazu od dolní hrany klesajícího klínu odrazila zpět a dokázala posílit až na 94,46. Dnešní seance nabídne souboj supportu 93,53 s technickou formací klínu. Dojde-li k proražení klínu, tak by cena 93,53 měla posloužit jako opora a udržet trh ve hře o vyšší cenu. V případě, že trh dodrží formaci, tak by mohl započít výprodej až k cenám kolem 91,0.