Významným rysem masného průmyslu v oblasti zpracování vepřového masa v USA byl rychlý posun k menšímu počtu větších firem. Tento trend je daný především technologickými změnami a rozvíjející se strukturou průmyslu. Spojené státy jsou třetím největším producentem a spotřebitelem vepřového masa a vepřových výrobků na světě. Zároveň jsou také jejich největším světovým vývozcem.
Vysoké ceny vepřového na čínském trhu vytvořily příležitosti pro masný průmysl v USA. Nicméně celosvětový export a import USA se nevyvíjí stabilním tempem. Mají tendenci stoupat a klesat v souvislosti s cyklickými změnami sektoru.
Graf č.1: Export masa z USA v tisících liber (Zdroj: USDA)
V uplynulých letech dolehlo na čínské spotřebitele velké kolísání cen vepřového masa. Čínské maloobchodní ceny vepřového vzrostly v roce 2007 o více než 50 procent oproti cenám v předchozím roce a podobný nárůst se konal i v roce 2011. Avšak mezi těmito roky strmého zdražování došlo i k poklesu cen během let 2009 a 2010.
Cenové výkyvy vyplývají z biologického zpoždění, protože trvá rok i více než se rozšíří stádo prasnic a zvýší se nový chov prasat. Vysoké ceny mohou vést k okamžitému zvyšování zásob masa, což následně zvedá jeho nabídku v pozdějších měsících. V důsledku toho jsou dodávky vepřového v rozporu s aktuálními podmínkami na trhu.
Například v roce 2006 donutily nízké ceny vepřového masa zemědělce snížit počet chovných stád a tím poklesla i nabídka masa na trhu. Naproti tomu v roce 2008 vysoké ceny vepřového v Číně vedly k nárůstu importu masa z USA. Vysoké ceny masa v kombinaci s čínskými státními subvencemi a daňovými pobídkami zvyšují příliv investic do čínského vepřového průmyslu. Výsledná expanze v dodávkách masa poslala v letech 2009 a 2010 čínské ceny vepřového dolů .
Zvýšení produkce vepřového v Číně v roce 2011 bylo omezeno rostoucími čínskými výrobními náklady, riziky onemocnění a přísnými úvěrovými podmínkami. Pomalejší expanze čínské výroby a vysoké ceny jsou příznivé pro pokračující export vepřového z USA do Číny.
Rostoucí náklady a historicky nízká cena
Historicky jedny z nejvyšších cen kukuřice a sojového šrotu v roce 2012 až 2013 postupně vedou k nárůstu produkčních nákladů. V tomto důsledku může docházet k omezování produkčních kapacit a snižování chovů prasat. V přeneseném významu může mít tento jev dopad na snižování nabídky masa na trhu a k růstu jeho ceny.
Graf č.2: Měsíční cena futures kontraktu kukuřice v USc za bušl upravená o efekt rolování (Zdroj:CSI)
Graf č.3: Měsíční cena futures kontraktu sojového šrotu v USD za tunu upravená o efekt rolování (Zdroj:CSI)
Technická analýza o rolování upravené ceny ukazuje, že vepřové maso na burze zlevnilo na historická minima z roku 2009, kdy dosáhlo úrovně 90 USc za libru. Při porovnání měsíčního cenového grafu s indikátorem RSI (14) situace ukazuje silnou proti-trendovou divergenci. Tu je možné interpretovat jako signál v obratu cenového vývoje a pravděpodobný růst ceny.
Graf č.4: Měsíční cena futures kontraktu na vepřové maso Lean Hogs v USc za libru upravená o efekt rolování (Zdroj:CSI)
NA TUTO ZPRÁVU SE MŮŽE VZTAHOVAT VYHLÁŠKA Č. 114/2006 SB., O POCTIVÉ PREZENTACI INVESTIČNÍCH DOPORUČENÍ. V TÉTO ZPRÁVĚ JE UVEDENA OSOBA, KTERÁ PRO SPOLEČNOST TUTO ZPRÁVU VYTVOŘILA NEBO PŘIPRAVILA. SPRÁVNÍM ÚŘADEM, KTERÝ NAD SPOLEČNOSTÍ VYKONÁVÁ DOZOR, JE ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA. DLE NÁZORU SPOLEČNOSTI NEEXISTUJÍ OKOLNOSTI, KTERÉ BY MOHLY NARUŠIT OBJEKTIVITU TÉTO ZPRÁVY. ODMĚNA OSOB, KTERÉ SE PODÍLELY NA TVORBĚ TÉTO ZPRÁVY, NENÍ ODVOZENA OD OBCHODŮ SPOLEČNOSTI. PŘÍPADNÝ STŘET ZÁJMŮ VE VZTAHU K TÉTO ZPRÁVĚ JE UPRAVEN VNITŘNÍMI PŘEDPISY SPOLEČNOSTI.
VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.