Týden na komoditních trzích

10.06.2013 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Vepřové půlky (lean hogs) byly v uplynulém týdnu komoditou, jejíž cena mířila jasně vzhůru.

Vepřové půlky

Vepřové půlky (lean hogs) byly v uplynulém týdnu komoditou, jejíž cena mířila jasně vzhůru. Za zmínku stojí především 2 zprávy, které se na tomto zdražení podílely. Zaprvé čínská společnost Shuanghui International Holdings Ltd. již 26. května oznámila, že souhlasí s odkupem americké společnosti Smithfield Foods Inc., která je významným dodavatelem výrobků z (nejen) vepřového masa. Cílem této akvizice je mimo jiné navýšení dovozu vepřového masa z USA do Číny. Právě Čína je vůbec největším spotřebitelem vepřového masa na světě. Ve čtvrtek pak futures kontrakty na vepřové půlky dosáhly 23-měsíčních maxim v reakci na zprávu, dle které čím dál tím více amerických spotřebitelů nakupuje převážně vepřové maso z důvodu současných vyšších cen hovězího masa v USA. Od začátku letošního roku je velkoobchodní cena hovězího o 5,3% vyšší, což je prakticky dvakrát více než stojí nyní v USA vepřové. Srpnové vepřové půlky v pátek na CME uzavřely na ceně 95,175 centů za váhovou libru.

 

Bavlna

Bavlně ve v předchozím týdnu podařilo zastavit dlouho trvající sérii poklesů a od pondělka, jen s krátkou přestávkou ve středu, nabírala zisky. Největším pomyslným "lomcovákem" byly pro bavlnu zprávy o zvyšujícím se vývozu této komodity z USA. Např. na konci května vzrostl vývoz bavlny jen do Číny o 16%. Celkově pak v posledním květnovém týdnu stoupl americký vývoz bavlny o rekordních 57%. Kromě Číny byl velkým odběratelem i Vietnam. Pro zdražování bavlny hovořila i sucha v Texasu, která je z hlediska pěstování bavlny v USA vůbec nejdůležitějším státem. K 26. květnu zde bylo kvůli špatnému počasí osázeno jen 59% plánované  plochy. Tedy o 17% méně než ve stejné době v loňském roce. Červencové futures kontrakty na bavlnu na burze ICE Futures U.S. v pátek uzavřely na ceně 84,86 centů za váhovou libru.

 

Ropa

Černé zlato v uplynulém týdnu povážlivě rostlo. Ropě WTI nejprve pomohla pravidelná statistika U.S. Ministerstva energetiky o stavu zásob, dle které ke konci předminulého týdne zásoby ropy v USA klesly o 6,27 milionů barelů. Konsenzus mezi analytiky oslovenými agenturou Bloomberg byl přitom pokles jen o 800 tisíc barelů. Nižší úbytek zásob byl způsoben pouze o 7% nižším dovozem ropy do USA a zároveň vyšší produkcí ze strany domácích rafinérií. K posílení ropy přispěla i pozitivní data z amerického trhu práce. Za měsíc květen bylo v USA vytvořeno 175 000 nových pracovních míst. Očekával se přírůstek jen ve výši 163 000. Méně pozitivní však byl nárůst míry nezaměstnanosti z 7,5% na 7,6%. Tomuto však trh již nepřikládal tak velkou váhu a ropa i akciové trhy v pátek mířily nezadržitelně nahoru. Na konci páteční seance červencová ropa WTI na burze CME zakončila na ceně 96,03 USD za barel.

 

Tomáš Kocourek

Colosseum a.s.

Autor článku

Tomáš Kocourek  

Články ze sekce: INVESTICE