Peter Garnry, hlavní akciový stratég Saxo Bank.
Růst dividend společností, jejichž akcie jsou zastoupeny v indexu S&P 500, se v důsledku úvěrové krize dostal ve vztahu k rostoucí trendové linii na historické minimum. Odraz ode dna na globální ekonomické scéně ale nyní způsobil, že se dividendy společností v tomto indexu znovu přibližují k rostoucí trendové linii, přičemž od března 2010 byl zaznamenán nárůst o 54 procent.
Dividendy jsou naprosto zásadní pro návratnost akcií amerických firem
Oproti minulému roku dividendy vzrostly o 19,3 procent a od března 2010, tedy ode dna hospodářského cyklu, stoupaly průměrně ročně o 15,1 procent. Je to známkou toho, že americké firmy začínají věřit v oživení globální ekonomiky. Tímto výrazným obratem se dividendy dostaly opět k rostoucí trendové linii (viz graf níže), jejíž hodnoty převedené na roční průměr od roku 1970 činily 5,7 procent.
Růst dividend je velmi dobrým znamením ze dvou důvodů:
- Jsou vypláceny v hotovosti, jsou tedy důkazem reálných peněžních toků společností.
- Společnosti se rozhodnou vyplácet vyšší dividendy, když věří, že jejich příjmy porostou. Znamená to tedy, že se společnosti shodují v názoru na očekávaný hospodářský výsledek.
Abychom pochopili význam dividend, je třeba se podívat na celkovou návratnost akcií v indexu S&P 500 od roku 1970. Ta včetně reinvestovaných dividend v tomto období činila 10,1 procent (převedeno na roční průměr za toto období), v porovnání s 6,8 procenty samotných změn ceny akcií (bez reinvestovaných dividend).
Rozložíme-li celkovou návratnost na změnu ceny akcií a násobný efekt reinvestování dividend, uvědomíme si, jak jsou dividendy důležité. Z celkové návratnosti akcií společností v indexu S&P 500 činí čistá změna ceny akcií 26,5 procenta návratnosti, zbytek představuje násobný efekt reinvestování dividend.
Příspěvek S&P 500: Dividendy se opět vrátily k rostoucí trendové linii pochází z Saxo Bank 24/7