Turecko bouří, trhy krvácejí

17.06.2013 | , saxo247
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Burak Demirpehlivan, stratég trhů, Saxo Capital Markets Istanbul. V polovině května došlo ke zvýšení ratingu tureckých státních dluhopisů a následovalo období optimismu, kdy investoři nadšeně sledovali rychle rostoucí akciový trh. Tomu je však konec. Kvůli domácím i světovým událostem je Turecko trýzněno neklidem trhu a volatilitou akcií i vlastní měny. Ve středu byly hlavní turecké...

Burak Demirpehlivan, stratég trhů, Saxo Capital Markets Istanbul.

V polovině května došlo ke zvýšení ratingu tureckých státních dluhopisů a následovalo období optimismu, kdy investoři nadšeně sledovali rychle rostoucí akciový trh. Tomu je však konec. Kvůli domácím i světovým událostem je Turecko trýzněno neklidem trhu a volatilitou akcií i vlastní měny. Ve středu byly hlavní turecké akciové indexy oproti svým maximům z poloviny května o více než 15 procent níže a měnový pár eura a turecké liry se zvýšil o 6 procent, a to zhruba na hodnotu 2,50, což bezmála představuje víceletá maxima.

Turecko se stalo svědkem období značného politického neklidu, který následoval po překvapivě brutálním zákroku proti ekologické demonstraci v Istanbulu. Tím byla spuštěna série neutuchajících protestů proti vládnoucí Straně spravedlnosti a rozvoje (AKP) a směřování země za její vlády. Odmítavá reakce vlády a bagatelizace významu demonstrací ze strany médií roznítily další reakci. Rozšířily se další protesty i protesty proti protestům. Turecko se již dlouhou dobu snaží definovat samo sebe a tohle všechno je jenom součástí tohoto procesu. Jde zejména o sekularizaci a úsilí o větší míru transparentnosti i demokracie.

Aby došlo k zotavení trhů, musejí se v Turecku stát dvě věci. Za prvé se musí uklidnit politická situace, a to usmířením, nikoliv potlačením protestů. Za druhé, a to je stejně důležité, bude potřeba, aby se zklidnily i světové trhy.

Rizikem pro Turecko je, že bude přetrvávat snížená globální chuť riskovat i domácí politické nepokoje, což způsobí, že turecké trhy zůstanou velmi zranitelné, jelikož krátce před protesty velmi prudce posílily. Navíc byla země již předtím poněkud zranitelná, protože má aktuálně velmi vysoký deficit běžného účtu (více než pět procent HDP z roku 2012) a politika centrální banky je vzhledem k míře inflace dosti akomodační.

Zásadními budou ve skutečnosti kroky Centrální banky Turecka (CBT). Banka se rozhodla snížit úrokové míry zatímco jinde se výnosy dluhopisů začaly zvyšovat. Pohyb liry byl natolik brutální, že se CBT cítila nucena intervenovat. Došlo k „výjimečnému dni”, kdy CBT spustila nákup turecké liry v měnovém páru s americkým dolarem. Zároveň zveřejnila CBT i plán dalších nákupů, kdyby bylo třeba dalších intervencí. Tímto krokem udržela měnový pár liry s dolarem po úrovní 1,90. Růst dolaru vůči měnám rozvíjejících se trhů a rostoucí výnosy rozvinutých ekonomik ale budou turecké burzy i měnu nadále tlačit. Pokud bude domácí i mezinárodní bouře pokračovat, bude nakonec CBT možná muset pohyby měr signalizovat dopředu, aby se tím ubránila dlouhodobému oslabování měny.

 

 

 

 

Příspěvek Turecko bouří, trhy krvácejí pochází z Saxo Bank 24/7

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE