Ranní přehled událostí a intradenní analýza EUR/USD, GBP/USD, USD/JPY a USD/CZK

18.06.2013 | , BOSSA
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Stát New York se dočkal pozitivní zprávy ze sektoru výroby. Tamní „Empire State“ index výrobní aktivity posílil na 7,84 bodu z květnových -1,43 bodu. Hodnoty nad 0 značí expanzivní náladu v odvětví výroby v této oblasti. Náladu Newyorčanům pokazily ale jednotlivé složky tohoto indexu, které ukázaly, žeindex očekávaných objednávek, který klesl -6,69 bodu z předchozích -1,17 bodu. Dobrá situace není ani na trhu práce, kde poklesl index počtu zaměstnavatelů z 5,68 bodu na 0,0 bodu.

Sentiment stavebních firem
měřený NAHB/Wells Fargo indexem posílil na 52 bodu oproti květnovým 44 bodům. Poprvé od dubna 2006 se tak indexu podařilo překonat hranici 50, což naznačuje velmi pozitivní výhled do budoucna ohledně prodejů domů. Tento ukazatel opět podtrhuje, že sektor bydlení v USA díky měnovému programu americké centrální banky prosperuje.

Dnes začíná dvoudenní mítink americké centrální banky (FED).Hlavní pozornost směřuje k zítřku, kdy šéf Ben Bernanke promluví o budoucnosti třetího kola kvantitativního uvolňování. Investoři jsou rozděleni na ty, co věří v redukci aktuální částky z 85 miliard dolarů a na ty, co očekávají zachování současného stavu. Fed by měl také představit ekonomickou předpověď na léta 2013 – 2015. Poslední předpověď z března predikovala růst HDP o 2,6 procenta v letošním roce a o 3,2 procenta v roce 2014. Nezaměstnanost by se měla do roku 2014 snížit na 6,9 procenta ze současných 7,4 procent.

Dnes pokračuje mítink 8 největších světových ekonomik (G8) v Severním Irsku. Eurozóna se dostává pod tlak ze stran ostatních partnerů, aby urychlila kroky směřující k vytvoření bankovní unie, co nyní brzdí Německo. To se bojí, že by muselo platit za problematické bankovní ústavy jižních partnerů, k čemuž se před zářijovými volbami nechce před voliči zavázat. Japonsko je urgováno, aby pokračovalo ve svých masivních stimulech, strukturálních reformách a opatřeních směřujících k redukci masivního státního dluhu. Italský premiér Enrico Lertta prohlásil, že Řím bude respektovat limity zadlužení stanovené Evropskou Unií.

Dnes bude důležité sledovat index spotřebitelských cen (CPI) z Velké Británie v 10:30, index ekonomického sentimentu ZEW z Německa o 11:00 a odpoledne data z trhu bydlení z USA o 14:30.

EUR/USD během asijské seance oslabovalo a dostalo se až k testování rostoucí trendové linie. Zde se předpokládá další pokračování v posilování, tak aby eurodolar udržel svůj současný trend. Proražení této podpěrné linie by mohlo pro EUR/USD znamenat výprodej k supportu 1,3250.

GBP/USD má stále problémy s rezistencí 1,57 a nedokáže se od ní oprostit. Hladinu odporu tvoří i horní linie pomyslného trendového kanálu. Konec současnému trendu indikuje i medvědí divergence na oscilátoru MACD. Rostoucí trend však zůstane v platnosti minimálně do proražení supportu 1,56.


USD/JPY se drží v klesajícím trendu, který je ohraničen trendovým kanálem na 4hodinovém grafu. Poslední seance na tomto páru měly za následek vytvoření konsolidační formace symetrického trojúhelníku. Ideálním scénářem pro střednědobý vývoj je posílení k 96,5, kde by se mohl doformovat tzv. pullback a trh by pokračoval níž.


USD/CZK navzdory vládní krizi oslabuje (koruna posiluje). Trend je jasně viditelný a pravidelně dodržuje klesající kanál. Velkou překážkou pro současný trend může být support 19,0, kde v případě dalšího poklesu bude dotvořena silná býčí divergence na MACD. Do té doby zůstává současný trend platný.





Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE