Dnešní zasedání švýcarské národní banky (SNB) víceméně potvrdilo její stávající monetární politiku. SNB bude i nadále udržovat minimální kurz franku s eurem na úrovni 1,20. Dle SNB by neúměrné posilování CHF mohlo ohrozit cenovou stabilitu i domácí ekonomiku. Zachování minimálního kurzu je nyní důležité proto, aby přílišné posílení CHF nezpůsobilo utáhnutí měnové politiky, která již nyní bojuje s deflací. 3měsíční úroková sazba (Libor) zůstane v rozmezí mezi 0,0 – 0,25 procenty. V letošním roce očekává SNB ve Švýcarsku deflaci 0,3 procenta a v příštím roce pak mírnou inflaci 0,2 procenta. Podle zveřejněné zprávy očekává Švýcarsko růst ekonomiky v rozmezí 1,0 – 1,5 procenta v letošním roce.
Francouzský sektor výroby a služebse dočkal v červnu mírného zlepšení. Tamní index nákupních manažerů (PMI) za výrobu si polepšil o 1,9 bodu na 48,3 bodu. Stále se však nachází pod hodnotou 50, jenž odděluje kontrakci od expanze. Výroba byla v expanzi naposledy v únoru 2012. Sektor služeb vzrostl o 2,2 bodu na 46,5 bodu. Ačkoli indexy PMI v posledních měsících dosahují vyšších hodnot, nacházejí se stále pod důležitou hodnotou 50.
Německý index PMI měřící sektor služeb a výroby dohromady (2/3 tamní ekonomiky) vzrostl v červnu na 50,9 bodu z předchozích 50,2 bodu. Samotný sektor výroby však klesl na 48,7 bodu z květnových 49,4 bodu a ocitl se v kontrakci. Německé společnosti trpí nedostatkem nových objednávek, které vedou k hromadnému propouštění. Sektor služeb vzrostl na 51,3 bodu z květnových 49,7 bodu a překonal tak odhady ekonomů.
PMI eurozóny za služby a výrobudohromady (85 procent ekonomiky) posílilo v červu na 48,9 bodu z květnových 47,7 bodu. Jde tak o nejlepší výsledek od března 2012 a překonání ekonomické předpovědi o zisku 48,1 bodu. Index nákupních manažerů za služby dosáhl na 48,6 bodu. Výrobní PMI vzrostlo na 48,7 bodu z předchozích 48,3 bodu. Ačkoli indexy PMI v posledních měsících dosahují vyšších hodnot, nacházejí se stále pod důležitou hodnotou 50, která odděluje recesi od expanze.
Maloobchodní tržby Velké Británie posílily v květnu nad očekávání. Dokázaly růst o 2,1 procenta a napravily tak 1,1 procentní propad z dubna. V meziročním srovnání jde o 1,9 procentní nárůst. Prodej potravin expandoval o 3,5 procenta a byl podpořen slevovými akcemi v supermarketech. Online prodej se dočkal 4,3 procentního růstu.
EUR/GBP odmazává své zisky z předchozích seancí. Včerejší růst se zastavil u horní hrany kanálu, kde trh poměrně dlouho osciloval a dnešním dopolednem započala korekce. Momentálně se obchoduje pod supportem Fibonacciho hladiny 38,2 a dokáže-li tak trh uzavřít, tak je pravděpodobné, že dojde k testování Fibonacciho hladiny 23,6, v jejíž blízkosti se nachází i podpora v podobě rostoucí trendové linie.