Ropa
Cena černého zlata v minulém týdnu propadla vskutku nevídaně. To navíc stihla z velké části během jednoho jediného dne, čtvrtka. Ve čtvrtek byl pokles tak silný, že smazal veškeré růsty na ropě WTI za posledních 14 dní. Lví podíl na tomto výprodeji měl výsledek zasedání amerického FEDu. Guvernér FEDu, Ben S. Bernanke, prohlásil, že v případě pokračování současného vývoje ekonomiky a zaměstnanosti v USA, bude ukončeno kvantitativní uvolňování v polovině roku 2014. FED předpokládá, že kvantitativní uvolňování by bylo ukončeno v případě, pokud by nezaměstnanost klesla na hodnotu 7%. V současné době je v USA na úrovni 7,6%. Zároveň zmínil, že ještě letos bude sníženo tempo, kterým FED nakupuje dluhopisy. Právě na tyto zprávy trhy zareagovaly prudkým propadem a kromě ropy se výprodej týkal i mnohých dalších komodit i akcií. K oslabení ropy v minulém týdnu přispěla i zpráva z Číny, dle níž zpomalila v červnu průmyslová výroba v této zemi. Zpomalení bylo ještě vyšší než o měsíc dříve. Srpnová ropa v pátek na CME navázala na čtvrteční pokles a opět zakončila níže na ceně 93,69 USD za barel.
Vepřové půlky
Futures kontrakty na vepřové půlky v uplynulém týdnu vydatně nabíraly zisky a sáhly si díky tomu až na dvouletá maxima. Teprve v pátek došlo k určité korekci, která větší část zisků smazala. Za růstem po většinu týdne stál předpoklad, že Američané dávají stále přednost vepřovému masu před hovězím z důvodu jeho výrazně nižší ceny. Především před blížícím se svátkem v USA, Dnem nezávislosti, se dá očekávat zvýšená poptávka po masech obecně. Mnozí Američané volný den stráví oblíbenou kratochvílí - grilováním. Očekává se, že vítězem v pomyslném souboji se stane kvůli zmíněné nižší ceně opět vepřové. Nyní je rozdíl mezi maloobchodní cenou vepřového a hovězího masa 92,81 centů na váhovou libru. Ve prospěch vepřového hovoří čísla od pondělí do středy, kdy bylo poraženo 1,19 milionů vepřů, o 0,6% více než ve stejné době v loňském roce. U.S. Ministerstvo zemědělství očekává, že letos průměrná spotřeba vepřového masa na osobu stoupne o 1,3%. Srpnové futures kontrakty na vepřové půlky (lean hogs) v pátek na CME uzavřely na ceně 97,45 centů za váhovou libru.
Zlato
Až do středy nebyly pohyby na zlatě nikterak zajímavé a jeho cena stále fluktuovala poblíž, či spíše mírně pod hranicí 1400 USD za trojskou unci. To ještě nikdo netušil jaká lavina bude spuštěna o den později. Ve čtvrtek zlato propadlo na chvíli až o 87 bodů níže. Podobně silné výprodeje zlato nezažilo již téměř 4 měsíce. Na vině bylo zasedání amerického FEDu, kde došlo k prezentaci plánu na zastavení kvantitativního uvolňování, označovaného též jako QE3. K tomu by sice mělo dojít až polovině roku 2014, ale zpomalení míry odkupu dluhopisů je teoreticky možné ještě v roce letošním. Pro někoho možná překvapivě ani nedošlo k negativní korelaci s pohybem akciových indexů, když svorně oslabovaly jak zmíněné akcie, tak i zlato. Dle průzkumu provedeného agenturou Bloomberg mezi 26-ti analytiky, bude zlato oslabovat i v příštím týdnu. 15 analytiků se totiž vyslovilo pro další pád cena zlata, 6 pro jeho růst a 5 neočekává žádný konkrétní pohyb. Srpnové zlato v pátek na CME zakončilo na ceně 1292 USD za trojskou unci.
Tomáš Kocourek
Colosseum a.s.