Týden na komoditních trzích

08.07.2013 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Černé zlato v uplynulém týdnu zažilo již dlouho nevídané zdražení. Růstová série, která trvala prakticky celý týden bez přestávky

Ropa

Černé zlato v uplynulém týdnu zažilo již dlouho nevídané zdražení. Růstová série, která trvala prakticky celý týden bez přestávky, znamenala pro ropu průlom magické hranice 100 USD za barel. Za tímto dramatickým růstem stála především současná vypjatá situace v Egyptě. Po vlně masivních protestů zde fakticky převzala moc armáda. Prezidenta Mursího, dočasně nahradil armádou dosazený Adlí Mansúr, který je soudcem tamního ústavního soudu. Po celou dobu zemí zmítají protesty a neklidná situace vyvolává obavy z možného omezení nebo úplného uzavření Suezského průplavu, který je důležitou dopravní tepnou pro tankery převážející ropu. V případě, že by byl provoz v tomto kanále přerušen, mnoho zemí by se dostalo do potíží se zásobováním ropnými produkty. Pro růst ropy též hovořily její nižší zásoby v USA, stejně jako pozitivní data z trhu práce v této zemi. Bylo vytvořeno o poznání více nových pracovních míst než se očekávalo. Srpnová ropa v pátek na CME uzavřela týden na ceně 103,22 USD za barel.

 

Cukr

Cukr č.11 oslaboval v New Yorku 6 obchodních seancí v řadě za sebou. Postupně tak klesl nejprve na třítýdenní minimum a nakonec v pátek až na minimum tříleté. Nejprve bylo zlevňování živeno očekáváním rekordní pákistánské úrody, když Pakistan Sugar Mills Association uvedla svůj odhad, dle kterého by měla v marketingovém roce začínajícím 1. listopadu růst produkce cukru až o 20% na rekordních 6 milionů tun. Výrazně pak ke zlevňování cukru přispívá slabý brazilský real. Ten od začátku letošního roku oslabil vůči americkému dolaru o 9,4%. Právě slabý real znamená zvláště vysoký zájem o nákupy brazilské úrody. Říjnové futures kontrakty na cukr na burze ICE Futures U.S. v pátek oslabily až na hodnotu 16,26 centů za váhovou libru.

 

Pšenice

Pšenice se ani tento týden nevzpamatovala z dramatických pádů, kdy ještě zejména o týden dříve vydatně ztrácela. Hned v úvodu týdne se její cena dostala na roční minimum a tam také až do pátku bez větších pohybů zůstala. Cena pšenice tak zareagovala na rekordní globální produkci této zrniny. Dle International Grains Council v marketingovém roce, který začal 1. července, sklidí farmáři po celém světě až 683,1 milion tun této zrniny. To je o nezanedbatelných 4,3% více než o rok dříve. I přes rostoucí produkci a klesající ceny pšenice, slábne zároveň poptávka po produkci z USA. Kupci se nyní spíše soustřeďují na ještě levnější ruskou a ukrajinskou úrodu. Prosincová pšenice na chicagské CBOT uzavřela týden na úrovni 670,50 centů za bušl.

 

 

Tomáš Kocourek

Colosseum a.s.

Autor článku

Tomáš Kocourek  

Články ze sekce: INVESTICE