Zlato ztrácí 1,2% d/d na 1268.Trh se po trvalejších drtivých propadech posledních měsíců (další část akcelerovala poté, co před týdnem poklice limitu 1299 zůstala pevně uzavřena s dosažením 3letého dna 1179) vypravil k další korekční aktivitě. Důležitými podporami jsou 1226, 1179. Trh navíc posledními poklesy zaměřil dlouhodobou podporu 1156. Hlavními rezistencemi jsou 1297 - 1301, 1325, 1355, 1414 a 1425.
Trh dnes bude dávat pozor na červnový index PPI/PPI bez cen potravin a energií USA (14.30 SEČ). Trh čeká posílení růstu průmyslových na rovnovážnou meziroční úroveň, bez cen potravin a energií ale tento index roste nadále slabě. Pokud dojde na očekávání trhu, potvrdí se tento podtrendový růst. Nízká inflace začíná dělat starosti Fedu a může hrát důležitou roli jako překážka redukce monetární expanze.
Dlouhodobý pohled: Obchodování v posledních měsících nabralo sestupný směr čímž se potvrdil půlroční klesající trend poté co trh v únoru prorazil 1,5 měsíční trojúhelník, 3/4 roku platnou podpůrnou linii a další vrstvy dosud velmi odolného podpůrného pásma. Vše vyvrcholo dubnovým proražením klíčové podpory 1523, kdy trh během dvou dnů ztratil téměř 15%, který ještě překonává korekční pád ceny v září 2011. Zatím posledním dílem medvědí sezóny je červnové odstranění dlouhodobé podpory 1299. Zlato je tak od počátku půlročního klesajícího trendu oslabeno přibližně o 590 USD/trojskou unci, tedy cca 1/3. Zmíněná klesající tendence tak zřejmě znamená i počátek dlouhodobějšího klesajícího trendu. Propad nastartovalo zejména rozhodnutí Fedu o úrokových sazbách, lépe řečeno zlepšení určité posílení výhledu nezaměstnanosti a ekonomiky a tím i přiblížení redukce úrokových sazeb. Určitá naděje pro zlato by mohla být případné oslabení očekávání redukce monetární expanze případně její nová vlna, neboť vývoj globální ekonomické aktivity a inflace zejména na jaře není zcela přesvědčivý.
Dluhopisové a komoditní trhy, zejména pak trh zlata ale také jen vůči dolaru dlouhodobě těžily hodně z odhodlání a konzistence ujišťování Fedu dlouhodobě ultraexpanzivní monetární politiky a očekávání velmi výhodných finančních podmínek. Toto přesvědčení a očekávání se vzhledem k nejistotám a slabosti v globální ekonomice stále může naplnit nicméně jistota trhů dostala v tomto roce vážné trhliny. Pro trhy bylo překvapením poznání významného názorového posunu, že mezi některými členy výkoného tělesa Fedu citelně posílil názor redukce pro trhy výhodné monetární expanze již v tomto roce (tedy podstatně dřív než se čekalo) zřejmě kvůli snížení kapacity volné pracovní síly a nebezpečí destabilizace finančního systému! Obchodování na finančních trzích je tím značně poznamenáno.
Fed se nicméně snaží ujišťovat o preferenci stávajícího kursu současné monetární politiky a trvání velmi příznivých monetárních podmínek v dalších letech s možností posílení monetární expanze. Fed tak chce uklidňovat oprávněně rozjitřené očekávání trhy se snahou tlumit jejich přizpůsobení, ochránit příznivé finanční podmínky a tím i křehkou ekonomiku. Pokračování tišící doktríny nahrává taky pokračující hospodářská slabost v Evropě, kterou Fed významně zohledňuje do svých výhledů a jarní slabé informace globální ale i americké inflace, což evokuje myšlenky naopak na posílení monetární expanze.
Poslední informace z Fedu jsou ale velmi důležité. Ukazují, že i za momentální hospodářské dynamiky Fed spíše myslí nato, jak monetární politiku zredukovat například vzhledem ke stabilitě finančního systému. Fed tak signalizuje, že má nakročeno spíše k redukci monetární expanze, jakmile ekonomika a inflace překonají snad momentální dílčí slabost s potvrzením stabilního výhledu. Trhy cítí, že změna kursu a přitvrzení monetární politiky může přijít výrazně dříve než se zdálo před půl rokem. To jsou dlouhodobě spíše dobré zprávy pro dolar a nepříznivé zejména pro dluhopisy a zlato.
Josef Kvarda
Analytik
HighSky Brokers