Mezinárodní měnový fond předpokládá, že celosvětový růst HDP bude tento rok 3,1 %, což je stejně jako minulý rok. Je to o dvě desetiny procenta nižší odhad, než který MMF zveřejnil v dubnu. Hlavním důvodem je přehodnocení růstu USA tento rok. Nově MMF předpokládá, že Spojené státy porostou rychlostí 1,7 % oproti dubnovým 1,9 %. Prognózu expanze Číny MMF přehodnotil z 8 % na 7,8 %.
Průmyslová produkce v eurozóně v květnu poklesla o 0,3 %. Trhy očekávaly snížení o 0,2 %. Průmyslová produkce predikuje vývoj HDP a pro eurozónu tak věští pokračování hospodářské recese. Ekonomika eurozóny oslabí tento rok podle posledních odhadů MMF o 0,6 %. Ještě v dubnu předpokládal MMF pokles ekonomiky o 0,3 %. Největší podíl na tom budou mít ekonomiky Španělska, Itálie a Francie. Celkový propad italského HDP dosáhne podle MMF 1,8 %. Odhad pro růst německé ekonomiky se snížil z 0,6 na 0,3 %.
„Americká ekonomika potřebuje vysoce uvolněnou monetární politiku v dohledné budoucnosti.“ To byl hlavní středeční vzkaz pro trhy od předsedy Fedu Bena Bernankeho. Jeho projev podpořil růst akciových indexů, dluhopisů i drahých kovů a to i přes to, že před projevem zveřejnil Fed zápis jednání FOMC z 18. a 19. června, ze kterého plyne, že zhruba polovina členů FOMC požadovala zastavit kvantitativní uvolňování do konce tohoto roku.
Během týdne rostla cena zlata. Jedním z důvodů byla rostoucí inflace v Číně. Index spotřebitelských cen v Číně vzrostl oproti předchozímu roku o 2,7%, což je více než očekávali analytici. Zlatu se tak alespoň v Číně vrací jeho funkce, tedy ochrana investorů před inflací.
Ceny platiny i paládia pokračovala tento týden v růstu i přes ukončení stávky v největších světových dolech. Jihoafričtí horníci společnosti Anglo American Platinum, která je největším producentem platiny na světě, se vrátili po jednodenní stávce do práce. Stávkující požadovali zachování pracovních míst. Společnost plánuje zredukovat roční produkci o 350 tisíc uncí na přibližně 2,3 milionu uncí a propustit 6000 pracovníků.
V závěru týdne oslabily po dvoutýdenním růstu jak americká ropa WTI tak evropská ropa Brent. Jeden z důvodů pro oslabení byla informace o tom, že více Američanů, než se čekalo, zažádalo o výplatu dávek v nezaměstnanosti. Jejich množství bylo ke konci minulého týdne nejvyšší za poslední 2 měsíce. Dále pak dle odhadu International Energy Agency bude globální růst zásob ropy vyšší než vzestup poptávky. Důvodem je vysoký nárůst produkce ropy v zemích mimo kartel OPEC.
Na nejnižší úroveň posledního měsíce klesla tento týden cena futures kontraktu na vepřové půlky. Důvodem oslabování byly spekulace, podle kterých vysoké ceny vepřového masa snižují poptávku a posilující americký dolar odrazuje od nákupu zájemce ze zámoří. Od počátku letošního roku vzrostly již velkoobchodní ceny vepřového masa v USA o 29%.
Podle Thajské asociace zpracovatelů cukru by produkce cukru v Thajsku mohla vzrůst v sezóně 2013/14 (začne v listopadu) o 10 procent na rekordních 11 milionů tun. Sklizeň cukrové třtiny by se díky příznivému počasí měla vyšplhat na 105 milionů tun. Thajsko je po Brazílii druhým největším exportérem této komodity na světě, vyváží přibližně 70 % své produkce.
Krátce po zveřejnění reportu WASDE, který obsahuje odhady zásob, produkce a spotřeby některých zemědělských plodin v USA, propadla cena bavlny nejvíce za posledních 10 týdnů. Očekává se totiž růst globální produkce a zároveň zásob bavlny. V marketingovém roce začínajícím 1. srpnem by měla být produkce bavlny ve výši 118,02 milionů žoků. Ještě v červnovém odhadu se počítalo se 117,16 miliony žoků. Zároveň by měla klesnout i spotřeba bavlny z 110,17 milionu žoků odhadovaných v červnu na 109,79 milionu. Zásoby bavlny v USA by pak mohly být oproti loňskému roku až o 10% vyšší.
NA TUTO ZPRÁVU SE MŮŽE VZTAHOVAT VYHLÁŠKA Č. 114/2006 SB., O POCTIVÉ PREZENTACI INVESTIČNÍCH DOPORUČENÍ. V TÉTO ZPRÁVĚ JE UVEDENA OSOBA, KTERÁ PRO SPOLEČNOST TUTO ZPRÁVU VYTVOŘILA NEBO PŘIPRAVILA. SPRÁVNÍM ÚŘADEM, KTERÝ NAD SPOLEČNOSTÍ VYKONÁVÁ DOZOR, JE ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA. DLE NÁZORU SPOLEČNOSTI NEEXISTUJÍ OKOLNOSTI, KTERÉ BY MOHLY NARUŠIT OBJEKTIVITU TÉTO ZPRÁVY. ODMĚNA OSOB, KTERÉ SE PODÍLELY NA TVORBĚ TÉTO ZPRÁVY, NENÍ ODVOZENA OD OBCHODŮ SPOLEČNOSTI. PŘÍPADNÝ STŘET ZÁJMŮ VE VZTAHU K TÉTO ZPRÁVĚ JE UPRAVEN VNITŘNÍMI PŘEDPISY SPOLEČNOSTI.
VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.