Shrnutí týdne: Hospodářství eurozóny oživuje, Čína záměrně brzdí

26.07.2013 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Předběžný index nákupních manažerů (PMI) ve zpracovatelském sektoru v červenci dosáhl 50,1 bodu, což je růst o 2,3 bodu oproti červnu. Ve …

Předběžný index nákupních manažerů (PMI) ve zpracovatelském sektoru v červenci dosáhl 50,1 bodu, což je růst o 2,3 bodu oproti červnu. Ve službách index dosáhl 49,6 bodu. Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru se po dvou letech vyšplhal nad hranici padesáti bodů, která dělí kontrakci od expanze. V Německu index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru dosáhl 50,3 bodu, což je nejvíce za posledních pět měsíců. Pozitivní zprávy přinesly taky čísla PMI z USA. Index PMI vzrostl v červenci na 53,2 bodu, což je více než očekávali analytici (52,5).

Naproti tomu čínská průmyslová aktivita klesá již třetí měsíc v řadě. Předběžný PMI ve zpracovatelském sektoru se v červenci v Číně propadl na nejnižší za posledních 11 měsíců - 47,7 bodu. Hrubý domácí produkt vzrostl v Číně v uplynulém kvartálu meziročně o 7,5 % oproti prvnímu kvartálu, kdy rostl o 7,7 %. Čínská vláda nařídila téměř 1500 podnikům, aby do konce roku snížily své výrobní kapacity s cílem přechodu na pomalejší a stabilnější ekonomický růst. Mají být likvidovány zejména zastaralé kapacity v hutnictví a v papírenském průmyslu. Některé výroby mají být zastaveny již ke konci září. Plán by měl snížit produkci mědi o 654 400 tun a produkci hliníku o 260 000 tun. Čínský export propadl v červnu meziročně o 3,1 %. Analytici očekávali růst o 3,7 %. To je největší zklamání v očekáváních trhů od začátku roku a také první propad exportu od začátku roku. Import mědi do Číny meziročně poklesl v první polovině letošního roku o 20 %. Obrat zaznamenaly až červnové statistiky, podle kterých import vzrostl meziročně o 11 procent. Celkový množství dovezeného kovu činilo 277 696 tun. To je nejvíce od září minulého roku. Export rafinované mědi vzrostl poprvé za tři měsíce na 19 094 tun oproti květnovým 14 445 tunám.

V pondělí zlato prorazilo psychologickou hranici 1300 dolarů za unci. Technický také prorazilo klesající trendovou linii, která se vytváří od 12. dubna, kdy zlato zažilo největší propady. Podle dat CFTC z minulého týdne hedgeové fondy pokryly 11 % krátkých pozic na zlatě, což je největší propad prodejních pozic za poslední 4 měsíce. Počet čistých nákupních pozic vzrostl o 13287, což je 48procentní nárůst - největší od listopadu 2008. Podle údajů World Gold Council by se nabídka recyklovaného zlata mohla v tomto roce snížit o 300 až 400 tun z loňských 1600 tun, kdy recyklace vytvořila 37 procent globální nabídky tohoto kovu. Příčinou je prudký pokles cen. Ve druhém čtvrtletí se cena zlata snížila o bezprecedentních 23 procent. Na straně poptávky sledujeme v tomto roce obrovský výprodej ze strany ETF fondů, které snížily objem drženého kovu o 660 tun.

Během týdne oslabovala ropa Brent i WTI. Více nakonec oslabila ropa WTI. Produkce ropy v USA vzrostla na 22leté maximum. V pondělí se rozdíl ceny mezi ropou WTI a Brent přiblížil nule. Banka Credit Suisse Group AG předpokládá, že se v blízké budoucnosti rozšíří spread zpět na šest dolarů. Zásoby ropy v USA poklesly podle středečních statistik o 2,8 miliónu barelů. USA dovážejí okolo 7,5 miliónu barelů denně, což je nejnižší objem od roku 2000. Svého maxima importy dosáhly v roce 2006, když USA nakoupily v zahraničí 10,6 miliónu barelů denně.

Dobré počasí a nižší poptávka srazily sóju na 17timěsíční minimum. Pšenice se obchoduje blízko svých ročních minim a kukuřice dosáhla nejnižší úrovně za posledních 33 měsíců. Standard & Poor’s GSCI Index propadnul tento rok již o 18 procent. Cena sojových bobů poklesla o 14 procent, kukuřice o 32 procent a pšenice propadla již o 16 procent. Podle predikce amerického ministerstva zemědělství by světová produkce kukuřice měla letos dosáhnout rekordních 959,8 miliónu tun. Celosvětový sklizeň pšenice by měla dosáhnout historicky nejvyšší úrovně 697,8 miliónu tun. Zásoby sojových bobů by také měly být nejvyšší v historii - 74,1 tuny. V příštích deseti dnech, které jsou kritické pro úspěch značné části sklizně obilnin, se předpokládá příznivé počasí na středozápadu USA.

Během čtvrtka zaznamenala cena cukru nejsilnější růst za více než měsíc v důsledku obav z možné nižší brazilské úrody. Mohutné dešťové přeháňky zasáhly brazilské státy Sao Paulo, Minas Gerais a Paraná. Právě v těchto regionech hrozí kvůli dešti zpoždění v pracích na plantážích. V tamním, z hlediska pěstování cukrové třtiny nejdůležitějším, centrálně-jižním regionu klesla produkce cukru v první polovině července ve srovnání se stejným obdobím v loňském roce o 8,8%.

Cena pomerančového koncentrátu v úterý propadla nejvíce za poslední měsíc díky stále zřetelnějším známkám slábnoucí poptávky po této komoditě. Ve sledovaném období, což byl měsíc končící 6. červencem, byly maloobchodní tržby za prodej pomerančového koncentrátu v USA s hodnotou 39,53 milionů galonů nejnižší od ledna 2002. Zásoby koncentrátu monitorované burzou ICE Futures U.S. pak stouply v týdnu končícím 22. červencem o masivních 67%.

NA TUTO ZPRÁVU SE MŮŽE VZTAHOVAT VYHLÁŠKA Č. 114/2006 SB., O POCTIVÉ PREZENTACI INVESTIČNÍCH DOPORUČENÍ. V TÉTO ZPRÁVĚ JE UVEDENA OSOBA, KTERÁ PRO SPOLEČNOST TUTO ZPRÁVU VYTVOŘILA NEBO PŘIPRAVILA. SPRÁVNÍM ÚŘADEM, KTERÝ NAD SPOLEČNOSTÍ VYKONÁVÁ DOZOR, JE ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA. DLE NÁZORU SPOLEČNOSTI NEEXISTUJÍ OKOLNOSTI, KTERÉ BY MOHLY NARUŠIT OBJEKTIVITU TÉTO ZPRÁVY. ODMĚNA OSOB, KTERÉ SE PODÍLELY NA TVORBĚ TÉTO ZPRÁVY, NENÍ ODVOZENA OD OBCHODŮ SPOLEČNOSTI. PŘÍPADNÝ STŘET ZÁJMŮ VE VZTAHU K TÉTO ZPRÁVĚ JE UPRAVEN VNITŘNÍMI PŘEDPISY SPOLEČNOSTI.
VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE