Čínská inflace dosáhla v červenci v meziročním srovnání 2,7 procent a nezměnila se tak od přecházejícího měsíce. Index spotřebitelských cen (CPI) měl přitom podle očekávání dosáhnout na 2,8 procenta. Dnešní stagnace je brána spíše negativně, protože čínská vláda cílí na inflaci kolem 3,5 procent. Index cen výrobců (PPI) klesl v červenci meziročně o 2,3 procenta a navázal tak na červnový propad o 2,7 procenta. PPI zrcadlově odráží zpomalení ekonomického růstu v druhé největší ekonomice světa. Výrobní sektor tak zůstává v deflaci již 17. měsíc v řadě a naznačuje nevyužití výrobních kapacit v ekonomice.
Čínská průmyslová produkce expandovala v červenci o 9,7 procenta ve srovnání s červencem 2012, čímž porazila červnová čísla (8,9 procenta) i očekávání (9 procent). Maloobchodní tržby si ve stejném období polepšily o 13,2 procenta mírně pod odhady trhu (13,5 procenta) a červnových 13,3, procent).
Australská centrální banka (RBA) zveřejnila v noci svoji ekonomickou predikci. V Austrálii by měla zůstat mírná inflace, která vytváří prostor pro další snižování úrokových sazeb. Trhy počítají se snížením sazeb o 25 bazických bodů na 2,25 procent do konce roku, RBA však ve svém prohlášení neposkytla žádný náznak či nápovědu, že by tomu tak mělo být. HDP by se v letošním roce mělo dočkat 2,25 procentního růstu a do prvního pololetí příštího roku zrychlit na 2,5 procenta.
Japonská spotřebitelská důvěra klesla v červenci podruhé v řadě. Lidé nepociťují dostatečné zlepšení v růstu mezd a jejich optimismus tak klesá. Index klesl z červnových 44,3 bodu na 43,6 bodu. Hodnoty pod 50 značí spotřebitelský pesimismus.
Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti mírně stoupl na 333 000 z předchozích 328 000. Ekonomové predikovali nárůst k 336 000. Počet Američanů dlouhodobě pobírajících podporu v nezaměstnanosti vzrostl o 67 000 na 3,018 milionu.
Dnešní seanci ovlivní tyto zprávy:
- 10:00 Italská obchodní bilance
- 10:30 Britská obchodní bilance
- 14:30 Kanadská nezaměstnanost
Na EUR/USD pokračuje pozitivní nálada, trh se dokázal přiblížit k úrovni 1,34 a splnil tak svůj týdenní cíl. Sílu nakupujících ohraničuje trendový kanál, který by mohl předznamenat dnešní korekci. Eurodolar se obchoduje u horní hrany kanálu a silné rezistence, oscilátory hlásí překoupenost a na MACD je stále viditelná medvědí divergence. Případná korekce by neměla klesnout pod support 1,33.
USD/JPY je v technicky zajímavé situaci. Trh postavil obchodníky před dvě formace, které ovšem v souhrnu upozorňují na možný konec pádivého růstu. Trh vytvořil na denním grafu formaci symetrického trojúhelníku, která značí konsolidaci a nerozhodnost, zároveň došlo k zformování klesajícího kanálu a trh by tak měl mít dostatek sil na proražení trojúhelníku. Tento průraz by mohl přinést výprodej až na dno kanálu.
AUD/USD po vytvoření kulatého dna ještě nezastavilo své posilování. Trh začíná dnešní seanci u poslední Fibonacciho úrovně návratnosti 61,8, která by mohla zmařit plány býků, protože se vytvořila viditelná skrytá medvědí divergence. Naopak proražení hladiny 61,8 by přineslo další možnost posílení.
GBP/USD se dostalo k horní hraně trendového kanálu a rezistenci 1,56. Trh je sice v býčím trendu, nicméně silně překoupený. Spekulace na proražení úrovně 1,56 se jeví jako riziková, trh by potřeboval zkorigovat své předchozí zisky. Důležitou supportní hladinou je cena 1,5422.