Řecko zůstalo ve druhém kvartále 2013 v recesi. Tamní ekonomika zpomalila svou výkonnost o 4,6 procenta ve srovnání s druhým čtvrtletím 2012. Od roku 2008 se ekonomika propadla již o 23 procent a Řekové tak čelí šestým rokem po sobě recesi. Klesající výkonnost ekonomiky těžce poznamenává neschopnost domácností a firem platit daně. Hrubý příjem z daní za prvních sedm měsíců letošního roku zaostal za stanoveným cílem o 1,5 miliardy eur. Nad Řeckem tak visí hrozba, že nesplní podmínky k další části úvěru od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu. Důležitou roli sehraje Německo, kde dojde v příštím měsíci k volbám. Němci se podle průzkumů odmítají podílet na další pomoci Řecku a rétorika tamních politiků bude muset na tyto okolnosti reagovat.
Americký rozpočtový deficit dosáhl v červenci 98 miliard amerických dolarů. Hlavním důvodem proč Američané utratili více, než přijali, byly výdaje na zdravotní péči, důchody a obranu. USA se snaží snižovat svůj rozpočtový dluh a zatím se to daří. Od začátku fiskálního roku (říjen 2012) dosáhl deficit 607 miliard, ve srovnání za stejný časový úsek byl v předchozím roce deficit 974 miliard.
Objednávky strojů klesly v Japonsku meziměsíčně o 2,7 procenta. Nicméně dokázaly příjemně překvapit, protože většinový konsensus ekonomů počítal s propadem až o 7,2 procenta. Výdaje tamních společností tak zaostávají za ekonomickými cíli japonské vlády a potvrzují neochotu tamních firem investovat, což je pro japonskou vládu nejtěžší překážkou k dosažení cílů Abeho politiky.
Japonský premiér Shinzo Abe dnes prohlásil, že plánuje snížit korporátní daň, aby přilákal zahraniční investory a posílil tak ekonomický růst země. Tímto krokem plánuje vykompenzovat účinky plánovaného zvýšení daně z prodejů.
Čínský finanční trh posiloval poté, co se město Wenzhou stalo prvním, které omezilo restrikce pro nákup nemovitostí. Nyní je tady možné vlastnit dvě nemovitosti, což bylo dosud čínskou vládou zakázané kvůli rozmáhající se cenové bublině na trhu bydlení. Čínská lidová banka poskytne peněžnímu trhu více likvidity v podobě 7denních reverzních repo operací v hodnotě 1,8 miliardy dolarů (USD).
Dnešní seanci ovlivní tyto zprávy:
- 10:30 Britský index spotřebitelských cen CPI a cen výrobců PPI
- 11:00 Německý ZEW index ekonomického sentimentu
- 11:00 Průmyslová produkce eurozóny
- 14:30 Americké maloobchodní tržby
-
16:00 Podnikové zásoby v USA
EUR/USD se během včerejší seance mírně propadlo pod úroveň 1,33, nicméně zůstává uvnitř trendového kanálu. Síla hladiny 1,33 je vidět i na reakci trhu, který ihned po dosažení začal u této podpory oscilovat. Technická analýza favorizuje do proražení kanálu nakupující a cílem je úroveň 1,34. Průraz pod kanál by mohl přinést oslabení k 1,3180.
GBP/USD se nachází v rostoucím trendovém kanálu. Od dnešní seance se očekává dokončení návratu k podpoře 1,54, kde by se mohl objevit tlak nakupujících. Tato úroveň je v současnosti podpořena rostoucí trendovou linií a blížícím se klouzavým průměrem 100. Vliv na dnešní vývoj bude mít výsledek indexu spotřebitelských cen.
USD/JPY koriguje svůj předchozí propad a od včerejší seance pravidelně posiluje. Trh by mohl najít silný odpor na Fibonacciho úrovni 61,8, kde mimo jiné leží technická rezistence a úroveň protíná klesající trendová linie. Posílí-li trh takto vysoko, tak se tato úroveň jeví jako logická pro hledání krátkých pozic. Její proražení by mohlo předznamenat konec klesajícího trendu.
Zlato v několika posledních seancích opět chytilo dech a chystá se znovu otestovat silnou rezistenci 1 350,00. Tato úroveň rozhodující pro případné nastartování rostoucího trendu. Trh bude potřebovat nad ní silně uzavřít. Poměrně nízká volatilita na trhu však značí, že ani toto testování by nemuselo být úspěšné a trh by mohl přichystat dvojitý vrchol.