Shrnutí týdne: Fed nepřinesl nic nového

23.08.2013 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Trhy očekávaly, že středeční zveřejnění zápisu z jednání komise FOMC přinese klíčové informace o termínu omezení a ukončení …

Trhy očekávaly, že středeční zveřejnění zápisu z jednání komise FOMC přinese klíčové informace o termínu omezení a ukončení kvantitativního uvolňování. Ze zápisu je ale zřejmý pouze již známý postoj komise, že pokud se ekonomická situace zlepší a nezaměstnanost se přiblíží sedmi procentům, tak má komise v plánu snížit objem kvantitativního uvolňování do konce tohoto roku a úplně jej ukončit v polovině příštího roku. Americké akciové trhy, které na začátku týdne oslabovaly, na konci týdne dohnaly svoje ztráty.

Index nákupních manažerů v Německu je nejvýše za poslední dva roky. Předběžný index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (PMI) v srpnu dosáhl 52 bodů, očekávání analytiků bylo na úrovni 51,4 bodu. Flash PMI ve službách dosáhl 52,4 bodu oproti červencovým 51,3 bodu, což je nejvíce za poslední půlrok. V kontrastu k pozitivním informacím z německé ekonomiky zklamal předběžný index nákupních manažerů ve Francii. Zde se očekávalo dosažení hodnoty 49,3, ale index vykázal pouze 47,7.

Cena zlata se ke konci týdne přiblížila k hranici 1400 dolarů za unci. Exporty zlata z Velké Británie se v první polovině letošního roku meziročně zdesetinásobily. Celkově Velká Británie vyvezla podle Eurostatu 798 tun zlata ve srovnání s 83 tunami v první polovině roku 2012. Export zlata dosáhl hodnoty 29 miliard dolarů, což je téměř 30 procent světové těžební produkce. Odhaduje se, že ve Velké Británii mají investoři včetně centrálních bank stále uloženo okolo 10 000 tun zlata.

Cena ropy se odrazila od dvoutýdenních minim poté, co vyšla příznivá zpráva týkající se amerického hospodářství. Počet žadatelů o podporu v nezaměstnanosti za měsíc končící 17. srpnem klesl na týdenní průměr 330 500. To je vůbec nejnižší hodnota od listopadu 2007. Stejně tak médii prošly zprávy o určitém zlepšení průmyslové výroby v Číně i Evropě. Tyto zprávy nahrávají předpokladu, že bude růst i spotřeba ropy. Cena ropy Brent rostla více než cena ropy WTI v důsledku výpadků dodávek ze strany Libye a Iráku. Celkově také zvyšovala cenu ropy další destabilizace v Egyptě.

Klesající trend ceny na trhu s mědí vykazuje známky obratu. A to hlavně díky zlepšujícím se ekonomických výhledům dvou největších spotřebitelů tohoto kovu, kterými jsou Evropa a Čína. Návrat relativně silných dat z průmyslu v obou regionech vedl investory a analytiky k revizi odhadu globální spotřeby mědi směrem nahoru. Optimismus ohledně poptávky přiměl od konce července cenu futures kontraktu k růstu o téměř 9 %. V minulém týdnu se poprvé od února změnil poměr nákupních a prodejních pozic a dostal se do kladných hodnot. Podle údajů CFTC počet sázek na rostoucí cenu činil 7041 kontraktů. Držené zásoby mědi ve skladech dle údajů LME klesly od konce června o 16 %, což značí zvýšenou poptávku ze strany výrobců. Podle odhadů analytiků banky Morgan Stanley poroste spotřeba v Číně o 9 % díky expanzi v oblasti železnice a dodávek elektřiny.

Cena sojových bobů a kukuřice roste v reakci na suché počasí na středozápadě USA. V Jižní Minnesotě a centrální Iowě spadne dnes v noci 13 mm srážek, zatímco ve zbytku pěstitelských oblastí bude podle předpovědí DTN pokračovat sucho až do 25. srpna. Sklizeň v USA může být opožděná, protože setí bylo opožděno díky nízkým teplotám, což zvyšuje riziko toho, že by úrodu mohly v listopadu zasáhnout ranní mrazíky.

Bavlna zažila největší třídenní propad od roku 2011. Za posledních několik dní dokázala bavlna zcela vymazat nemalé zdražení, které započalo zhruba na začátku srpna. Předpověď počasí totiž počítá s příznivými podmínkami pro pěstování bavlny na jihovýchodě USA. Jihovýchod Spojených států zažije na konci srpna sušší období, což po nemalých dešťových srážkách v tomto týdnu úrodě bavlny bezpochyby pomůže. Zároveň již nyní je stav úrody v rámci USA na lepší úrovni než před rokem.

Vepřové maso díky rostoucí poptávce zdražovalo. Důvodem jsou známky růstu poptávky po vepřovém mase v USA. V prvních dvou dnech tohoto týdne tamní zpracovatelé masa zpracovali 857 000 vepřových půlek. To je o 1,9% více než ve stejné době v minulém týdnu.

NA TUTO ZPRÁVU SE MŮŽE VZTAHOVAT VYHLÁŠKA Č. 114/2006 SB., O POCTIVÉ PREZENTACI INVESTIČNÍCH DOPORUČENÍ. V TÉTO ZPRÁVĚ JE UVEDENA OSOBA, KTERÁ PRO SPOLEČNOST TUTO ZPRÁVU VYTVOŘILA NEBO PŘIPRAVILA. SPRÁVNÍM ÚŘADEM, KTERÝ NAD SPOLEČNOSTÍ VYKONÁVÁ DOZOR, JE ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA. DLE NÁZORU SPOLEČNOSTI NEEXISTUJÍ OKOLNOSTI, KTERÉ BY MOHLY NARUŠIT OBJEKTIVITU TÉTO ZPRÁVY. ODMĚNA OSOB, KTERÉ SE PODÍLELY NA TVORBĚ TÉTO ZPRÁVY, NENÍ ODVOZENA OD OBCHODŮ SPOLEČNOSTI. PŘÍPADNÝ STŘET ZÁJMŮ VE VZTAHU K TÉTO ZPRÁVĚ JE UPRAVEN VNITŘNÍMI PŘEDPISY SPOLEČNOSTI.
VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE