...
Nový školní rok se nám již pěkně rozběhl a investoři se opětovně vrátili ke sledování trhů. Nejvíce sledované byly před očekávaným zasedáním FEDu opětovně makroekonomické ukazatele a vývoj kolem Sýrie. Pokud se zastavíme u druhého jmenovaného, tak krok Ruska, které vybídlo Sýrii k odevzdání chemických zbraní, výrazně trhy uklidnil. I USA nakonec ustoupily od poměrně razantního rozhodnutí provést vojenský útok na cíle v Sýrii. Makroekonomická data z Číny, která pozitivně překvapila, měla rovněž kladný vliv na obchodování. Naopak silnější čtvrteční data z USA o týdenní nezaměstnanosti na trhy přinesla prodejní vlnu díky posílení rétoriky směrem k monetárnímu utahování v zemi. Domácí index PX uzavřel na 968 bodech, což představovalo 2,2% t/t růst.
Z domácích zpráv jsme nadále sledovali dění kolem NWR. Zahraniční indexy měřící cenu koksovatelného uhlí se během poslední doby odrazily od několikaletého dna a přidaly kolem 20 %. Rovněž těžař BHP oznámil nasmlouvané ceny pro 4Q13, které byly podporou, protože indikují při přepočtu ceny pro NWR kolem úrovní z 2Q13. Obdobné zprávy přinášel v poslední době i management společnosti. Z dalších zpráv se NWR nedohodlo s odbory, které nepřistoupily na 20% snížení mezd a hrozí nadále stávkou na příští úterý. S tímto spojeně vláda řeší situaci na Ostravsku, kde i kvůli situaci v NWR může relativně prudce narůst nezaměstnanost. Samotný titul v pátek uzavřel na 29,6 Kč (+31,3 % t/t).
Ministerstvo financí navrhuje zvýšit spotřební daň na cigarety od příštího roku o více, než bylo dříve plánováno, a to zhruba o 4 Kč na krabičku oproti plánovaným 2 korunám. Důvodem je slabší kurz koruny. ČR se jako země EU zavázala zavést spotřební daň z cigaret v min. výši 90 EUR/1 000 cigaret do roku 2014. Slabší kurz pak musí být adekvátně promítnut do výše daně. Danou zprávu jsme pro Philip Morris ČR hodnotili neutrálně vzhledem k tomu, že vliv směnného kurzu je plně znám. Mírně nepříznivě může působit vyšší absolutní daň buď na spotřebitelskou poptávku či na marže tabákových firem, pokud budou chtít vliv daně umořit do vlastní marže. PMČR uzavřel páteční seanci na 10 802 Kč (-1,4 % t/t).
V úterý agentura Moody's snížila rating dluhopisů CME z B3 na Caa1 ("významná rizika”) se stabilním výhledem. Rating zajištěných dluhopisů dceřiné společnosti CET 21 byl snížen z Ba3 a B1. Důvodem pro snížení je především prudké zhoršení výhledu hospodaření po výsledcích za 2Q13. Samotný titul CME v pátek ukončil obchodování na 93,2 Kč (+7,3 % t/t).
Na politické scéně Senát ČR ve čtvrtek odmítl zákon, který měl zrušit daň z dividend a prodloužit daňový test pro akcie na 3 roky. Zpráva je mírně nepříznivá pro domácí dividendové tituly (PMČR, TEF CR, ČEZ, Fortuna, Pegas, KB). Nicméně podobný průběh se očekával vzhledem k levicovému zaměření Senátu či následně pravděpodobnému složení budoucího parlamentu po předčasných volbách.
Nejvíce rostoucí akcií v uplynulém týdnu bylo NWR (+31,3 %, 29,6 Kč). Pozitivní zprávy z vývoje kolem cen koksovatelného uhlí a potenciál pomoci vlády na řešení situace kolem zaměstnanosti v regionu Ostrava byly hlavními faktory, které napomáhaly titulu k růstu. Naopak největší pokles zaznamenaly akcie Erste Group (-5,0 %, 600 Kč). Bankovní sektor v našem regionu a speciálně Rakousku je ovlivněn neustálými negativními komentáři ze strany MMF, rakouské centrální banky a agentury S&P. Posledně jmenovaná agentura S&P pak v pátek revidovala výhled rakouského bankovního sektoru na negativní. Negativní komentáře zvyšují prodejní tlak, který současně může i započítávat utažení měnového uvolnění a následné případné zvýšení výnosů na státních dluhopisech.
Příští týden se bude investorská pozornost soustředit především na středeční zasedání FEDu, který bude dominovat nejen příštímu týdnu, ale potenciálně celému dalšímu výhledu pro několik měsíců. Aktuálně se očekává snížení monetárního stimulu v rozmezí 10-15 mld. USD ze současných 85 mld. USD/měsíčně. Důležité bude sledovat, jaký bude výhled pro další kroky monetární politiky. Potvrzení výhledu ukončení současného stimulu do poloviny roku 2014 bude dle našeho názoru pro trhy nepříznivou informací. Naopak ponechání otevřeného výhledu s ohledem na budoucí ekonomický vývoj by mohl trhy pozitivně překvapit.
Kromě samotného rozhodnutí se nedá vyloučit pro příští týden i nominace nástupce po B. Bernankem. Kandidátem číslo jedna je zřejmě p. Summers. Ten je rovněž očekáván trhem, a tudíž i přes jeho jestřábí smýšlení by to pro trh měla být neutrální informace. Naopak nominace paní Yellenové by byla pro trh pozitivním překvapením.
Vedle FEDu nesmíme opomenout, že příští víkend (22.9.) se v Německu konají parlamentní volby. Při základním scénáři, a to výhře současné kancléřky Merkelové, by to pro trh měla být neutrální až mírně pozitivní zpráva, protože by se neměl nijak výrazně měnit dosavadní postoj země v zahraniční i domácí politice. Ostatní výstupy bychom vnímali pro trh jako zklamání a potenciální rizikový faktor.
Z domácích zpráv se zaměříme na páteční obchodování, protože bude docházet k rebalanci některých indexů jako Eurostoxx 600 a PX, kde by si v obou případech měl polepšit ČEZ. Nedá se vyloučit, že by změna (začlenění do indexu) v indexech mohla přilákat dodatečné investory.
Z makroekonomiky budeme sledovat v USA pondělní průmyslovou produkci (oček. +0,4 po 0,0 % m/m), úterní spotřebitelskou inflaci (oček. beze změny na +0,2 %) a v průběhu týdne data z trhu nemovitostí. Samozřejmostí je výše zmíněný středeční FED. Z Německa budeme v úterý sledovat index ZEW, kde se očekává další pozvolný růst. Samozřejmostí jsou rovněž výše zmiňované volby 22.9.